Trwa ładowanie...

Spożywanie jedzenia w pracy przy biurku osłabia produktywność pracowników

Nowe badania wykazały, że spożywanie posiłku przy biurku w godzinach pracy może mieć wpływ na produktywność pracownika.

Ta kwestia stała się obiektem zainteresowania po stwierdzeniu popularyzacji takiej praktyki wśród pracowników firm, gdzie liczba osób spożywających posiłek przy biurku znacznie wzrosła.

Daily Mail donosi, że ta praktyka stała się obecnie tak powszechna, że dwie trzecie ludzi je obiad przy biurku przez większość dni w tygodniu. A nie należy zapominać o tym, że żywność o ostrym zapachu, taka jak tłuste ryby, sery i kanapki z jajkami mają niekorzystny wpływ na warunki pracy i kontakty społeczne w biurze.

Przerwa na lunch ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, figurę i kontakty ze współpracownikami
Przerwa na lunch ma pozytywny wpływ na nasze zdrowie, figurę i kontakty ze współpracownikami (Shutterstock)

W badaniu obejmującym 1000 pracowników biurowych, dwóch na pięciu stwierdziło, że miało zbyt dużo pracy, aby wyjść na przerwę na lunch, a ponad połowa twierdziła, że ci, którzy jedli przy swoich biurkach byli nietowarzyscy.

W badaniu stwierdzono, że najgorszy zapach miała makrela lub sardynki, a następnie ser i jajka. Mniej niż jedna osoba na pięć poprosiła kolegę, aby poszedł i zjadł swój posiłek gdzie indziej. Tosty z masłem były na szczypie listy jedzenia o przyjemnym zapachu, a następnie świeże wypieki i kanapki z boczkiem.

"Niektórzy ludzie mogą nie zdawać sobie sprawy, jak duży wpływ może mieć obiad, który wybrali, na ich współpracowników siedzących w pobliżu" – powiedział Gareth Cowmeadow, główny badacz.

ZOBACZ TAKŻE:

Jednak jedzenie przy biurku może być nie tylko oznaką niestosowania się do etykiety panującej w miejscu pracy. Może to mieć również negatywny wpływ na naszą figurę. Eksperci ostrzegają, że popularna obecnie styl jedzenia w biurze może prowadzić do nadwagi. Psycholodzy zdrowia mówią, że to rozprasza ludzi i zapominają oni, że już jedli.

Również we wcześniejszych badaniach, eksperci ostrzegali, że nie poświęcając czasu na prawidłowe zjedzenie posiłku i jedząc posiłek przed komputerem, jesteśmy wciąż rozpraszani, a w konsekwencji może to oznaczać, że ludzie pozostają głodni i mogą chcieć zjeść coś później.

Główny autor, profesor Jane Ogden powiedziała, że jedząc przy biurku, ryzykujemy zwiększenie dziennego spożycia pożywienia, co może prowadzić do nadwagi i otyłości. Jedzenie na własnym biurku jest również bardzo niehigieniczne, przy klawiaturze komputera i na powierzchni blatów, gdzie znajdują się miliony bakterii.

W innym badaniu eksperci stwierdzili, że średnio pracownik biurowy styka się z 10 milionami bakterii dziennie.

"Wiemy, że z badań, że na klawiaturze może się znajdować 3000 organizmów na cal kwadratowy, a ponad 1600 na myszy komputerowej" - powiedziała.

"Możesz mieć styczność z tymi bakteriami w ciągu jednego dnia, a następnie, jeśli nagle zdecydujesz się na lunch przy biurku bez wcześniejszego wymycia rąk, po prostu przenosisz te wszystkie bakterie do swoich ust".

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza