Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Małgorzata Oktawiec

Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o pocałunku. Poznaj 21 faktów na temat całowania

 Magdalena Pietras
22.12.2019 20:21
Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o pocałunku. Poznaj 21 faktów na temat całowania
Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o pocałunku. Poznaj 21 faktów na temat całowania (Grafika / Shutterstock)

Pierwszy pocałunek to jedna z najważniejszych chwil w życiu. Pamiętamy go bardzo długo, czasem do końca życia. Każdy następny jest nieco mniej ekscytujący, ale i tak wywołuje u nas niesamowite doznania. Pocałunek to piękna gra, możemy usłyszeć w popularnej piosence. Czy jesteśmy jednak pewni, że wiemy już o nim wszystko?

spis treści

1. Nauka o pocałunkach

Pocałunek jest wyrazem gorących uczuć, zbliża ludzi i cementuje związek
Pocałunek jest wyrazem gorących uczuć, zbliża ludzi i cementuje związek

Na wszystko pod słońcem można znaleźć naukowe określenie, każda rzecz czy zjawisko może stać się obiektem naukowym. Nie inaczej jest z pocałunkiem. Nauka o całowaniu to filematologia.

Zobacz film: "Pierwszy pocałunek. Niektórzy chcą o nim zapomnieć"
Dlaczego warto się całować?
Dlaczego warto się całować? [8 zdjęć]

Kto by się domyślał, że wymiana śliny ma podobne działanie jak płyn do płukania zębów? Według ekspertów,

zobacz galerię

2. Spalanie kalorii

Zależy ci na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, ale nie chce ci się ćwiczyć? Całuj się! Pocałunek to doskonałe ćwiczenie na spalanie kalorii. Średnio w trakcie minuty całowania spalamy około 2 kcal. Zbyt mało? Namiętny pocałunek pozwala spalić nawet 6 kcal w przeciągu 60 sekund.

3. Praca mięśni

Spalanie kalorii to nie wszystko. Całując się, ćwiczymy również swoje mięśnie. Francuski pocałunek angażuje do pracy aż 34 mięśnie.

4. Wymiana bakterii

Pocałunek kojarzy nam się z czymś przyjemnym, zazwyczaj w ten sposób wyrażamy swoje gorące uczucia wobec partnera bądź partnerki. Całowanie się ma jednak pewne minusy. W trakcie tej czynności można wymienić od 10 mln do 1 mld bakterii! To szokujący fakt. Jednak na pocieszenie warto dodać, że bardziej prawdopodobne jest, że zarazimy się przeziębieniem przez przebywanie w czyimś towarzystwie lub potrząśnięcie ręki na powitanie niż przez pocałunek.

5. Inne przykre konsekwencje

Podczas całowania może wydarzyć się wiele innych nieoczekiwanych i nieprzyjemnych wypadków. Pewien Chińczyk tak intensywnie całował się ze swoją dziewczyną, że przez nagłe zmniejszone ciśnienie w ustach pękła jej błona bębenkowa.

Zobacz także:

6. Długi pocałunek

Całowanie się wpływa bardzo silnie na nasze zmysły i emocje
Całowanie się wpływa bardzo silnie na nasze zmysły i emocje

Wydawałoby się, że całowanie się nie jest czasochłonną czynnością, nie zabiera przecież zbyt wiele czasu z naszego życia. Okazuje się jednak, że dorosły człowiek może swoimi pocałunkami wypełnić 2 pełne tygodnie. Całować się 14 dni bez przerwy? Trudno to nawet sobie wyobrazić.

7. Rekord Guinnessa

Dla niektórych długie całowanie to żaden problem. Rekordziści Guinnessa całują się znacznie dłużej niż dwa dni. Obecny rekord wynosi 58 godzin 35 minut i 58 sekund.

8. Czułe miejsca

Usta to bardzo wrażliwa część ciała. Są one 100 razy bardziej czułe niż koniuszki palców. Nawet okolice intymne nie są tak wrażliwe jak wargi.

9. Gorące filmowe momenty

Czy wyobrażacie sobie jakikolwiek film czy serial bez pocałunków? Oczywiście, że nie. Najlepiej, aby filmowe pocałunki były długie i namiętne. Nie zawsze jednak tak było. Wcześniej zasady dotyczące jakości i długości pocałunków w filmie były regulowane przez specjalny kodeks. Aktorzy mogli całować się tylko przez kilka sekund. Jeśli podczas pocałunku jedna osoba leżała, to druga musiała stać lub siedzieć.

10. Eskimoski

Wiele osób uważa eskimoskie pocałunki za śmieszne. Pocieranie się nosami nie wydaje się czułym, namiętnym gestem. Fakty jednak są inne. Aż 95 proc. mężczyzn i kobiet przyznaje, że pocieranie się nosami z partnerem sprawia im przyjemność.

Koniecznie przeczytaj:

11. Gotowa na macierzyństwo

W czasach prehistorycznych pocałunek służył ocenie zdolności prokreacyjnych. Jaskiniowiec po smaku i zapachu śliny partnerki mógł ocenić, czy może ona już stać się matką.

12. Literacki motyw

Pocałunek to metafora niezwykle często wykorzystywana w literaturze i sztuce. Wystarczy wymienić chociażby pocałunek życia (oddech Boga) czy pocałunek śmierci.

13. Uwieńczenie zawarcia małżeństwa

Pocałunek podczas ceremonii ślubnej oznacza, że para stała się już małżeństwem
Pocałunek podczas ceremonii ślubnej oznacza, że para stała się już małżeństwem

Pocałunek to moment, na który czekają wszyscy goście weselni. Jest uwieńczeniem zawartego związku małżeńskiego, swoistą pieczęcią tej „umowy”. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Wtedy pocałunek był potwierdzeniem zawartego kontraktu.

14. Lek na różne dolegliwości

Badania naukowców udowodniły, że osoby, które często się całują, mają mniej problemów zdrowotnych. Rzadziej występują u nich problemy z pęcherzem moczowym czy żołądkiem.

15. Więcej dopaminy

Kiedy całujemy kogoś po raz pierwszy, w naszym organizmie wzrasta ilość dopaminy. Przez to czujemy się lepiej. Niestety, jednocześnie możemy mieć problemy z apetytem i zaśnięciem.

16. Recepta na obniżoną samoocenę

Całowanie się poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się docenieni
Całowanie się poprawia samopoczucie i sprawia, że czujemy się docenieni

Okazuje się, że całowanie się wpływa bardzo korzystnie na naszą samoocenę. Pocałunki przyczyniają się do podniesienia poczucia własnej wartości.

17. Powód do zerwania

Bardzo częstym powodem zakończenia związku jest niezadowolenie z pocałunku. Dodajmy jednak, że statystyki te dotyczą par o krótkim stażu związkowym.

18. Emotikony jak żywe

Podczas komunikowania się przez Internet czy SMS bardzo często wykorzystujemy emotikony dla zobrazowania swoich emocji. Jednym z najpopularniejszych jest XO, co oznacza pocałunki i uściski. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że literka X nie znajduje się w tym skrócie bez przyczyny. Jej kształt przypomina kształt ust złożonych do pocałunku.

19. Nie tylko ludzie

Całowanie się to zachowanie charakterystyczne nie tylko dla ludzi
Całowanie się to zachowanie charakterystyczne nie tylko dla ludzi

Okazuje się, że nie tylko ludzie się całują, ale również zwierzęta. Takie zachowanie można zaobserwować u słoni, szympansów czy jeżozwierzy.

20. Świętujemy całowanie

Być może nie każdego dnia udaje nam się pocałować partnera – jesteśmy zabiegani, mamy coraz mniej czasu dla siebie. Warto jednak przynajmniej 2 razy w roku poświęcić więcej czasu na całowanie. Święto pocałunku obchodzimy 6 lipca i 28 grudnia.

21. A ty całuj mnie.. dłużej

Rozwój cywilizacji sprzyja pocałunkom. Obecnie znacznie częściej i dłużej się całujemy. W latach osiemdziesiątych XX wieku pocałunek trwał średnio 5,5 sekundy, dziś trwa 12 sekund.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze