Sprawdź, czego jeszcze nie wiesz o pocałunku. Poznaj 21 faktów na temat całowania

Pierwszy pocałunek to jedna z najważniejszych chwil w życiu. Pamiętamy go bardzo długo, czasem do końca życia. Każdy następny jest nieco mniej ekscytujący, ale i tak wywołuje u nas niesamowite doznania. Pocałunek to piękna gra, możemy usłyszeć w popularnej piosence. Czy jesteśmy jednak pewni, że wiemy już o nim wszystko?

Nauka o pocałunkach

Na wszystko pod słońcem można znaleźć naukowe określenie, każda rzecz czy zjawisko może stać się obiektem naukowym. Nie inaczej jest z pocałunkiem. Nauka o całowaniu to filematologia.

Dlaczego warto się całować?

Kto by się domyślał, że wymiana śliny ma podobne działanie jak płyn do płukania zębów? Według ekspertów, ślina pomaga budować szkliwo, a jej dostatek podczas...

Spalanie kalorii

Zależy ci na zrzuceniu nadprogramowych kilogramów, ale nie chce ci się ćwiczyć? Całuj się! Pocałunek to doskonałe ćwiczenie na spalanie kalorii. Średnio w trakcie minuty całowania spalamy około 2 kcal. Zbyt mało? Namiętny pocałunek pozwala spalić nawet 6 kcal w przeciągu 60 sekund.

Praca mięśni

Spalanie kalorii to nie wszystko. Całując się, ćwiczymy również swoje mięśnie. Francuski pocałunek angażuje do pracy aż 34 mięśnie.

Wymiana bakterii

Pocałunek kojarzy nam się z czymś przyjemnym, zazwyczaj w ten sposób wyrażamy swoje gorące uczucia wobec partnera bądź partnerki. Całowanie się ma jednak pewne minusy. W trakcie tej czynności można wymienić od 10 mln do 1 mld bakterii! To szokujący fakt. Jednak na pocieszenie warto dodać, że bardziej prawdopodobne jest, że zarazimy się przeziębieniem przez przebywanie w czyimś towarzystwie lub potrząśnięcie ręki na powitanie niż przez pocałunek.

Inne przykre konsekwencje

Podczas całowania może wydarzyć się wiele innych nieoczekiwanych i nieprzyjemnych wypadków. Pewien Chińczyk tak intensywnie całował się ze swoją dziewczyną, że przez nagłe zmniejszone ciśnienie w ustach pękła jej błona bębenkowa.

Długi pocałunek

Wydawałoby się, że całowanie się nie jest czasochłonną czynnością, nie zabiera przecież zbyt wiele czasu z naszego życia. Okazuje się jednak, że dorosły człowiek może swoimi pocałunkami wypełnić 2 pełne tygodnie. Całować się 14 dni bez przerwy? Trudno to nawet sobie wyobrazić.

Rekord Guinnessa

Dla niektórych długie całowanie to żaden problem. Rekordziści Guinnessa całują się znacznie dłużej niż dwa dni. Obecny rekord wynosi 58 godzin 35 minut i 58 sekund.

Czułe miejsca

Usta to bardzo wrażliwa część ciała. Są one 100 razy bardziej czułe niż koniuszki palców. Nawet okolice intymne nie są tak wrażliwe jak wargi.

Gorące filmowe momenty

Czy wyobrażacie sobie jakikolwiek film czy serial bez pocałunków? Oczywiście, że nie. Najlepiej, aby filmowe pocałunki były długie i namiętne. Nie zawsze jednak tak było. Wcześniej zasady dotyczące jakości i długości pocałunków w filmie były regulowane przez specjalny kodeks. Aktorzy mogli całować się tylko przez kilka sekund. Jeśli podczas pocałunku jedna osoba leżała, to druga musiała stać lub siedzieć.

Eskimoski

Wiele osób uważa eskimoskie pocałunki za śmieszne. Pocieranie się nosami nie wydaje się czułym, namiętnym gestem. Fakty jednak są inne. Aż 95 proc. mężczyzn i kobiet przyznaje, że pocieranie się nosami z partnerem sprawia im przyjemność.

Gotowa na macierzyństwo

W czasach prehistorycznych pocałunek służył ocenie zdolności prokreacyjnych. Jaskiniowiec po smaku i zapachu śliny partnerki mógł ocenić, czy może ona już stać się matką.

Literacki motyw

Pocałunek to metafora niezwykle często wykorzystywana w literaturze i sztuce. Wystarczy wymienić chociażby pocałunek życia (oddech Boga) czy pocałunek śmierci.

Uwieńczenie zawarcia małżeństwa

Pocałunek to moment, na który czekają wszyscy goście weselni. Jest uwieńczeniem zawartego związku małżeńskiego, swoistą pieczęcią tej „umowy”. Zwyczaj ten ma swoje korzenie w starożytnym Rzymie. Wtedy pocałunek był potwierdzeniem zawartego kontraktu.

Lek na różne dolegliwości

Badania naukowców udowodniły, że osoby, które często się całują, mają mniej problemów zdrowotnych. Rzadziej występują u nich problemy z pęcherzem moczowym czy żołądkiem.

Więcej dopaminy

Kiedy całujemy kogoś po raz pierwszy, w naszym organizmie wzrasta ilość dopaminy. Przez to czujemy się lepiej. Niestety, jednocześnie możemy mieć problemy z apetytem i zaśnięciem.

A ty pamiętasz swój pierwszy pocałunek? Ile miałeś wtedy lat? Niektórzy nie chcą go pamiętać, a inni wręcz bronią się przed pocałunkami. Wstydzą się i wycierają buźki. Zobacz więcej w poniższym filmie.⬇

Recepta na obniżoną samoocenę

Okazuje się, że całowanie się wpływa bardzo korzystnie na naszą samoocenę. Pocałunki przyczyniają się do podniesienia poczucia własnej wartości.

Powód do zerwania

Bardzo częstym powodem zakończenia związku jest niezadowolenie z pocałunku. Dodajmy jednak, że statystyki te dotyczą par o krótkim stażu związkowym.

Emotikony jak żywe

Podczas komunikowania się przez Internet czy SMS bardzo często wykorzystujemy emotikony dla zobrazowania swoich emocji. Jednym z najpopularniejszych jest XO, co oznacza pocałunki i uściski. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, że literka X nie znajduje się w tym skrócie bez przyczyny. Jej kształt przypomina kształt ust złożonych do pocałunku.

Nie tylko ludzie

Okazuje się, że nie tylko ludzie się całują, ale również zwierzęta. Takie zachowanie można zaobserwować u słoni, szympansów czy jeżozwierzy.

Świętujemy całowanie

Być może nie każdego dnia udaje nam się pocałować partnera – jesteśmy zabiegani, mamy coraz mniej czasu dla siebie. Warto jednak przynajmniej 2 razy w roku poświęcić więcej czasu na całowanie. Święto pocałunku obchodzimy 6 lipca i 28 grudnia.

A ty całuj mnie.. dłużej

Rozwój cywilizacji sprzyja pocałunkom. Obecnie znacznie częściej i dłużej się całujemy. W latach osiemdziesiątych XX wieku pocałunek trwał średnio 5,5 sekundy, dziś trwa 12 sekund.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Randki
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Randki
Randki

Sztuka kompromisu

Sztuka kompromisu

Życie w związku polega na wzajemnej komunikacji i kompromisach, tylko wtedy relacje będą budowane na trwałych fundamentach.

Randki

Jak poderwać dziewczynę? (WIDEO)

Jak poderwać dziewczynę? (WIDEO) Odtwórz wideo

Coraz więcej osób zastanawia się - jak poderwać dziewczynę i zostać w jej pamięci na dłużej. Uważa się, że kobiety bardziej pociągają osoby o męskim charakterze i fizjonomii. Wielu z nich przybiera maskę, aby tylko zainteresować swoją osobą i skupić...

Randki

Podryw krok po kroku (WIDEO)

Podryw krok po kroku (WIDEO) Odtwórz wideo

Podryw ma na celu zainteresowanie sobą inną osobą, z którą chciałoby się nawiązać kontakt seksualny. Podczas pierwszego spotkania liczy się dobre wrażenie, które można osiągnąć poprzez efektowny wygląd, interesującą rozmowę oraz czarujące spojrzenie....

Randki

Seks bez miłości (WIDEO)

Seks bez miłości (WIDEO) Odtwórz wideo

Seks w związku kształtuje relacje, buduje zaufanie i poczucie bliskości. Pozwala zbliżyć się do siebie na poziomie psychicznym i fizycznym, partnerzy znają swoje potrzeby i są odpowiedzialni na siebie. Jednak, w ostatnich czasach seks stał się sposobem...

Randki

Kłótnia - przyczyny, zasady, rozwiązywanie problemów

Kłótnia to nieuniknione doświadczenie. Nawet najlepszym parom zdarzają się konflikty. Powodów kłótni może być tysiące: niewyrzucone śmieci, niezapłacone rachunki, brak zrozumienia czy poczucie skrzywdzenia. Kłótnia to nie koniec świata, co więcej - jest...

Randki

Zaufanie w związku

Zaufanie w związku jest czymś fundamentalnym, na czym buduje się dobre relacje. Zapewnia szczęście, gwarantuje bezpieczeństwo i trwałość związku. Współcześnie wiele par nie rozumie tego pojęcia i stara się tworzyć związek, nadużywając zaufania. Jeśli...

Randki

Zazdrość w związku

Zazdrość jest uczuciem, bez którego nie mogą się obejść związki damsko-męskie. Często mówi się, że „bez zazdrości nie ma miłości", podkreślając w ten sposób, że nutka zazdrości o partnera wnosi w związek element emocji, napięcia i namiętności. Czy jednak...

Randki

Kompromis w związku

Kompromis jest sztuką, która przynosi równowagę w stosunkach międzyludzkich. Wszystkie związki formalne bądź też nieformalne napotykają na sytuacje, w których obie strony pragną czegoś innego, np. jedna osoba chce iść do kina, druga obejrzeć film w domu....

Randki

Szukasz idealnego partnera? Zwróć uwagę na jego głos!

Szukasz idealnego partnera? Zwróć uwagę na jego głos!

Głos spełnia ważną rolę w życiu osobistym i zawodowym. Wpływa na nasze pierwsze wrażenie odnośnie innych ludzi. Biorąc pod uwagę jego barwę i ton, bardzo często z góry zakładamy, czy ktoś może okazać się naszą „bratnią duszą", czy nie. Ukazuje on nasze...