Sprawdź, które alkohole powodują najgorszego kaca

Masz własną teorię dotyczącą tego, które alkohole wywołują najgorszego kaca? Jasne, wiedza poparta doświadczeniem jest bardzo cenna, jednak my mamy naukowe dowody. Zanim wyruszysz na imprezę sprawdź, które alkohole powodują najgorszego kaca.

Zobacz film: "Jak lampka wina wpływa na skórę?"

1. Im ciemniej, tym gorzej

Ból głowy, nudności i złe samopoczucie, czyli typowe dolegliwości na kacu, to wina substancji chemicznych zawartych w alkoholu. W każdym trunku z procentami znajdują się kongenery, czyli zanieczyszczenia powstające w wyniku fermentacji. To właśnie one odpowiadają za smak i kolor alkoholu, ale również za syndrom dnia następnego.

Zobacz wideo na temat zdrowia układu pokarmowego i nie tylko:

W praktyce wygląda to tak – im więcej kongenerów, tym większy kac. Które rodzaje alkoholu mają ich najwięcej? W grupie tej znajdują się wszystkie napoje alkoholowe o ciemnym kolorze, czyli brandy, bourbon, czerwone wino, ciemny rum i whiskey. Ciemne alkohole, o wyrazistym smaku i aromacie, powinny być więc zarezerwowane do delektowania się w małych ilościach.

Jeśli chcesz uniknąć kaca, należy trzymać się jasnej strony mocy, czyli wybierać alkohole przezroczyste lub o jasnej barwie. Wódka, gin i białe wino to najlepszy wybór, by następnego dnia nie spędzić w łóżku z bólem głowy. Oczywiście nie można przesadzać z ilością.

3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm
3 proste rzeczy, które ograniczą szkodliwe działanie alkoholu na organizm [7 zdjęć]

Kiedy zamiar wypicia lampki wina zmienia się w wypicie całej butelki lub innego mocniejszego trunku,...

zobacz galerię

2. Groźne odwodnienie

Kiedy pijesz alkohol, twój mózg przestaje produkować wazopresynę, czyli hormon antydiuretyczny. Bez niego nerki nie wchłaniają wody, która przepływa prosto do pęcherza i później jest wydalana. W ten sposób alkohol odwadnia organizm, a przy tym dodatkowo wypłukuje potas, sód i magnez.

5 cichych znaków, świadczących o tym, że masz zespół nieszczelnego jelita
5 cichych znaków, świadczących o tym, że masz zespół nieszczelnego jelita [7 zdjęć]

Twoje jelita zbudowane są z komórek nabłonka, które bardzo ściśle do siebie przylegają, tworząc jego...

zobacz galerię

Odwodnienie i niedobór minerałów kończą się osłabieniem, niestrawnością, problemami z ciśnieniem i ogólnym złym samopoczuciem, czyli po prostu kacem.

3. Mieszanie z głową

Mieszanie różnych rodzajów alkoholi podczas jednego spotkania może mieć przykre skutki. Wątroba musi sobie wtedy radzić zarówno z procentami, jak i barwnikami obecnymi w trunkach, sokach i napojach. Jeśli lubisz kolorowe drinki, nie przesadzaj z ilością różnych alkoholi w jednym koktajlu. Ogranicz napoje gazowane – są naszpikowane sztucznymi substancjami, które negatywnie wpływają na pracę układu trawiennego i metabolizm.

4. Indywidualne predyspozycje

To musisz wiedzieć:

Dlaczego kac pojawia się nawet wtedy, gdy piliśmy mało i tylko jeden rodzaj alkoholu? Chociaż substancje chemiczne w alkoholu mają wpływ na dolegliwości po piciu, to jednak najwięcej zależy od naszego organizmu.

Sprawdź, które alkohole powodują najgorszego kaca
Sprawdź, które alkohole powodują najgorszego kaca (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)

Reakcja na alkohol zależy od wielu czynników, takich jak ogólny stan zdrowia, zmęczenie czy poziom stresu. Zanim zaczniesz imprezę, powinieneś zwrócić uwagę na to, jak się czujesz. Przy osłabieniu organizmu alkohol nawet w małych ilościach może okazać się szkodliwy.

Rodzaj alkoholu ma wpływ na ryzyko wystąpienia kaca. Pamiętaj jednak, że brak umiaru zwykle kończy się kacem niezależnie od tego, co piłeś.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Ważne tematy