Sprzedawane zimą warzywa i owoce mogą być szkodliwe

Jabłka, papryka czy pomidory sprzedawane zimą na bazarach mogą szkodzić zdrowiu. Szybciej przemarzają i szybciej się psują - ostrzegają dietetycy.

Co oznaczają brązowe plamki?

Jedzenie bogate w fosfor

Fosfor stanowi minerał niezwykle ważny dla organizmu. Jest on niezbędny dla mocnych kości, szkliwa zębów oraz paznokci. Składnik ten jest szczególnie istotnym...

Gdy na dworze spada temperatura powinniśmy bardziej wnikliwie przyglądać się owocom i warzywom, które kupujemy. Zwłaszcza tym, nabywanym na ulicznych straganach.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jeżeli owoce i warzywa są przechowywane i sprzedawane w niewłaściwej temperaturze, to spada ich wartość odżywcza, tracą witaminy i minerały - tłumaczy Aneta Łańcuchowska, dietetyczka, Poradni Dietetycznej "hälsa".

Pod wpływem zimnego powietrza szybciej przemarzają i szybciej się psują - dodaje.

Nie służy im także wilgoć. Jeżeli sprzedawca przechowuje je w pomieszczeniu o dużej wilgotności zaczynają się psuć. Pojawia się w nich pleśń i grzyby, które są rakotwórcze.

  • O występowaniu rakotwórczych toksyn w owocach i warzywach świadczą brązowe plamki. Oznacza to, że rozpoczął się w nich proces gnilny. I nie pomoże ich odkrajanie, te szkodliwe dla zdrowia substancje zdążyły już wedrzeć się do całego owocu czy warzywa - zaznacza specjalistka.

Wyjątkiem są banany. Ciemna skóra i plamki świadczą o ich dojrzałości.

Jak przechować warzywa i owoce?

  • Na przemrożenie podatne są szczególnie pomidory, jabłka, ogórki czy papryka - twierdzi Anna Kuczkin, dietetyczka. Pomidory powinny być przechowywane w temperaturze powyżej 5 stopni Celsjusza. Najmniej trwałe są natki warzyw i warzywa liściaste.

Ważny jest również czas zbiorów. Niewskazana jest pogoda deszczowa. Do przechowywanie nadają się tylko produkty zdrowe i nieuszkodzone, nieprzemarznięte. W czasie przechowywania znaczenie ma odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Temperatura nie powinna spadać poniżej zera stopni.

Zapach stęchlizny

Nie powinniśmy kupować owoców i warzyw, które pachną stęchlizną. Warto to sprawdzić przed zakupem. Jeśli wyczuwamy charakterystyczny zapach, oznacza to, że były za długo przechowywane w piwnicy.

  • Sprawdźmy także jak wygląda owoc czy warzywo. Czy nie ma na nim plamek czy nie jest zbyt miękki – radzi Anna Kuczkin, dietetyczka. - Spytajmy sprzedawcy jak i gdzie był przechowywany oraz w jakiej temperaturze – dodaje.

Lśniące jabłka i czyste ziemniaki

Anna Łańcuchowska przestrzega także przed warzywami i owocami, które nienaturalnie się błyszczą, są wręcz wypolerowane.

  • Te produkty pokryte są specjalnymi woskami, by się nie psuły i nie wysychały - zaznacza. I dodaje: Powinniśmy unikać także jabłek, które mają  idealny kształt, wszystkie są tego samego rozmiaru. Nie są naturalnie hodowane. Są chemicznie nawożone.

Podobnie jest z gotowymi, umytymi ziemniakami, które pakowane są w plastikowe worki. - Niektóre z nich mają zielonkawe zabarwienie. Oznacza to, że zawierają solaninę. Takie ziemniaki nie nadają się do spożycia, należy je wyrzucić - tłumaczy ekspertka.

Ekspertka zwraca uwagę, na fakt, że rozmiar warzyw i owoców jest istotny. Wybierać należy te małe, a unikać tych mocno wyrośniętych. - Nienaturalne rozmiary wskazują na obecność pestycydów – tłumaczy Łańcuchowska.

Dorota Krupińska-Ziętkowska

O autorze

Dorota Krupińska-Ziętkowska

Od lat związana z mediami, m.in. jako członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia. Swoją karierę rozpoczynała w 2001 r. w Tygodniku Lubelskim. Współpracowała z Polska Press - Kurierem Lubelskim. W WP abcZdrowie i WP parenting od 2016 r. Absolwentka filologii polskiej oraz filologii słowiańskiej na UMCS w Lublinie.

Dorota Krupińska-Ziętkowska, 10 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze (38)
~starszy Polak
~starszy Polak 10 miesięcy temu

taaak,,,,,,,, Markiery zapłaciły za ten artykuł,,,takkk sięę niszczy nasz kraj,,warzywa z zachodu aż świecą tak nafaszerowane chemią,,nie wierzysz ,,,sprawdz,,,daj świni albo krowie te błyszczące z markietów ,,i te nasz krzywe ,pomarszczone ....jak zobaczysz co najpierw bedzie zwierze jadło ...to uwierzysz, ,do czego doprowadzili nasz naród ,,zwierzęta mądrzejsze od ludzi

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Zdrowie
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Zdrowie
Zdrowie

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Czy pogoda przepowie ci dolegliwości? Sprawdź!

Zawał serca zimą Amerykańscy naukowcy zauważyli, że w czasie zimy liczba przypadków zawału wzrasta o 18%, a w czasie lata maleje o 10-12%. Zimno może powodować zwężenie naczyń krwionośnych i częstsze powstawanie skrzepów krwi. Artretyzm w deszczowe dni...

Zdrowie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Najniebezpieczniejsze zawody na świecie

Radiolog Hutnik Pracownicy zakładów pogrzebowych pracujący przy zwłokach Technicy naprawiający windy Technicy pracujący przy medycznych urządzeniach wytwarzających promieniowanie jonizujące Technicy zajmujący się sprzętem chłodniczym Pielęgniarki...

Zdrowie

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Na co umierają Polki, a na co Polacy?

Spada umieralność, wzrasta liczba chorych Prawie 380 tysięcy osób zmarło w ubiegłym roku w Polsce. To o dziesięć tysięcy mniej niż w roku 2013 - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Jednocześnie liczby pokazują, że wzrasta długość życia Polaków....

Zdrowie

Starszy mężczyzna

Starszy mężczyzna

Najcięższe dla starszych osób jest postępujące, niemożliwe do odwrócenia zaburzenie pamięci, orientacji, mowy, ruchów. Tak właśnie rozpoczyna się choroba Alzheimera.

Zdrowie

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

6 dziwnych, ale zdrowych nawyków, które warto wypróbować

Wypróbuj dla zdrowia! Recepta na dobrą kondycję zdrowotną wydaje się dosyć prosta: aby schudnąć - mniej jedz, aby mieć więcej energii - więcej śpij, aby zapobiec odwodnieniu - przyjmuj większe ilości płynów. A może by tak spróbować podejść do tego nieco...

Zdrowie

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Jak pomagać niepełnosprawnym?

Osoby niepełnosprawne nie mogą czasami wykonać najprostszych czynności. Dlatego też wymagają opieki. Jeżeli nie może się nimi zająć ktoś z rodziny, możliwe jest wynajęcie specjalnej opiekunki.

Zdrowie

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Poznaj zdrowotny wpływ posiadania zwierzęcia

Zalety przeważają Zwierzę w domu wymaga poświęcenia czasu, pieniędzy i opieki, ale pupil daje w zamian więcej, niż myślisz. Badania sugerują, że zwierzę ma pozytywny wpływ na aktywność fizyczną, poprawę zdrowia oraz łagodzenie efektów stresu, nie wspominając...

Zdrowie

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Chcesz dożyć 100 lat? Przeczytaj, jak to osiągnąć

Kontroluj stres Stres wywiera destrukcyjny wpływ na organizm każdego człowieka. Czynnik ten może przyczynić się do osłabienia odporności organizmu. Tym samym zwiększa się podatność na choroby układowe. Z tego względu warto poznać tajniki radzenia sobie...

Zdrowie

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Uważaj na te sytuacje podczas świąt!

Zakażenie pokarmowe Jedzenie stojące na stole przez wiele godzin psuje się i zagraża układowi pokarmowemu. Jeżeli goście przybywają z własnymi specjałami, upewnij się, że przyniesione potrawy nie pozostawały poza lodówką dłużej niż przez 2 godziny. Pożar...