Trwa ładowanie...

Autoklawy - sprzęt do sterylizacji narzędzi z Polski pomoże szpitalom w całej Europie

Szwajcarska firma Enbio Group, produkująca sprzęt medyczny do sterylizacji narzędzi, zadeklarowała, że przekaże do szpitali w całej Europie 100 nowoczesnych urządzeń. Sprzęt produkowany jest również w polskich fabrykach.

1. Czym są autoklawy?

Autoklawy to urządzenia służące do sterylizacji narzędzi medycznych. Taki sprzęt musi posiadać każda placówka ochrony zdrowia, ze względu na to, że narzędzia muszą być zawsze gotowe do użycia.

Sterylizacja narzędzi jest ważnym czynnikiem walki z epidemią (iStock)
Sterylizacja narzędzi jest ważnym czynnikiem walki z epidemią (iStock)

Zobacz także: WHO zmienia wytyczne dotyczące stosowania Ibuprofenu, w przypadku zarażenia COVID-19

Dlatego szwajcarska firma postanowiła przekazać sto przenośnych autoklawów, które są w stanie wysterylizować narzędzia znacznie szybciej, niż to robią tradycyjne maszyny, z których korzystają obecnie placówki medyczne w całej Europie.

2. Autoklawy z Polski

Autoklawy produkuje się w Polsce, w fabryce w Dębogórzu. To właśnie z niej trafią one bezpośrednio m.in. do polskich, włoskich i niemieckich szpitali. Według producenta jest to najmniejszy i najszybciej pracujący sprzęt dostępny na rynku. Jeden cykl sterylizacyjny ma trwać zaledwie siedem minut. Dzięki niemu można wysterylizować nawet osiem pakietów narzędzi.

W kraju sprzęt ma trafić m.in. do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii, który prowadzi obecnie badania nad identyfikacją wirusa SARS-CoV-2. Kolejne urządzenia mają trafić do trzydziestu włoskich szpitali, które wyrażą takie zapotrzebowanie.

Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie

3. Koronawirus we Włoszech

Firma Enbio zadeklarowała również pomoc wszystkim instytucjom, które zaangażowane są w walkę z epidemią Covid-19 i potrzebują autoklawów. Nie dziwi również, dlaczego firma zdecydowała się pomóc w pierwszej kolejności placówkom we Włoszech. Z powodu zarażenia koronawirusem zmarło tam już ponad pięć tysięcy osób.

W całym kraju zaostrzono środki bezpieczeństwa. Zamknięte są wszystkie sklepy poza supermarketami, sklepami spożywczymi i aptekami. Nieczynne są również biura, przedsiębiorstwa, punkty usługowe, warsztaty, niezwiązane z zaspokojeniem podstawowych potrzeb mieszkańców. Rząd zadecydował również o zamknięciu wszystkich restauracji, barów i stołówek.

Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.