Trwa ładowanie...

Sprzęt do survivalu

Avatar placeholder
05.09.2013 13:38
Sprzęt do survivalu
Sprzęt do survivalu

Sprzęt do survivalu umożliwia uprawianie coraz modniejszej ostatnio sztuki przetrwania, czyli survivalu. Jest to jedna z form spędzania czasu, która od lat zyskuje na popularności w krajach wysokorozwiniętych. Wynika to z fali mody na powrót do natury i odcięcia się od uporządkowanego i przewidywalnego życia w mieście. By jednak czuć się komfortowo w warunkach, od których dawno już odwykliśmy, warto zadbać o właściwy i przemyślany sprzęt do survivalu.

spis treści

1. Rodzaje survivalu

Bardzo trudno skrótowo odpowiedzieć na pytanie, czym rzeczywiście jest survival. To hobby, które pozwala spędzać czas na łonie natury. Sztuka przetrwania to chęć sprawdzenia się w środowisku, które jest fascynujące, a z drugiej strony potrafi zaskakiwać. Bardzo przyjemnie jest bowiem delektować się pobytem w głuchej puszczy, jednak sytuacja może diametralnie się zmienić, gdy rozpęta się burza, wtargniemy na podmokły teren, zgubimy kompas i zrobi się ciemno. Umiejętność radzenia sobie w takich ekstremalnych warunkach jest właśnie sztuką przetrwania.

Survival można uprawiać z różną intensywnością – niekiedy ogranicza się on do weekendowych wyjazdów, gdzie czujne oko instruktora zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z drugiej jednak strony niektóre wyprawy survivalowe to zupełne oderwanie się od cywilizacji i spędzanie czasu w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach naturalnych i atmosferycznych. Niezależnie jednak od skali trudności survival potrafi dostarczyć niesamowitych przeżyć, jest bowiem jedną z niewielu rozrywek, gdzie uczestnik nie ma wpływu na scenariusz.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Istnieją trzy rodzaje survivalu, które wyróżnia się na podstawie charakteru aktywności survivalowej:

  • survival militarny – jest nakierowany na zdobycie wiedzy i aktywności związanej z wykonaniem konkretnego zadania,
  • survival zielony – jego celem jest nabycie umiejętności, które pozwalają na samodzielne przeżycie poza cywilizacją,
  • survival miejski – dotyczy nabycia umiejętności niezbędnych do samowystarczalnego przetrwania w warunkach wielkich miejskich metropolii.

2. Sprzęt i akcesoria survivalowe

By sprostać realiom każdej wyprawy, warto zadbać o odpowiedni sprzęt do survivalu. Należy zdać sobie sprawę, że przez czas trwania wyprawy jest się zdanym jedynie na siebie, dlatego warto przygotować się na wiele ewentualności. Przede wszystkim niezwykle ważna jest odpowiednia odzież. Najlepiej ubierać się warstwowo. Ubranie powinno być komfortowe, zapewniać swobodę ruchów, a jednocześnie chronić odpowiednio przed warunkami atmosferycznymi. Niezwykle cennym szczegółem jest również tak zwana sucha kieszeń, która pozwala chronić najcenniejsze dokumenty, oraz tak niezbędny sprzęt survivalowy, jak chociażby zapałki. Bardzo istotny jest również plecak, który powinien być możliwie lekki, pojemny oraz ergonomiczny.

Jeśli chodzi o inne akcesoria niezbędne w uprawianiu sztuki przetrwania, to bez wątpienia należy wspomnieć o nożu. Idealny nóż na wyjazdy survivalowe powinien być wielofunkcyjny i sprawdzać się podczas całej gamy czynności. Ważne, by dobrze leżał w ręce i nie miał śliskiej rękojeści, ponieważ nie sprzyja to manewrowaniu nim. Nie można również obejść się bez latarki. Przede wszystkim nie może ona pobierać zbyt dużo energii, a jej światło musi być relatywnie mocne. Pozostałe akcesoria survivalowe to palnik i butla z gazem, zestaw niezbędnych środków opatrunkowych, igła oraz środki dezynfekcyjne. Przed wyprawą warto również zadbać o stan swoich zębów, bowiem „polowe” sposoby leczenia ubytków bywają bardzo bolesne, a sam ból zęba potrafi zepsuć każdą przyjemność.

Sztuka przetrwania może być sporadyczną weekendową rozrywką lub prawdziwą pasją. By tak się stało, konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Jednym z nich jest bez wątpienia odpowiednio dobrany sprzęt survivalowy. Bez niego nawet najbardziej fascynująca wyprawa może stać się udręką, a pierwszy wyjazd tym ostatnim.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze