Sprzęt do survivalu

Sprzęt do survivalu umożliwia uprawianie coraz modniejszej ostatnio sztuki przetrwania, czyli survivalu. Jest to jedna z form spędzania czasu, która od lat zyskuje na popularności w krajach wysokorozwiniętych. Wynika to z fali mody na powrót do natury i odcięcia się od uporządkowanego i przewidywalnego życia w mieście. By jednak czuć się komfortowo w warunkach, od których dawno już odwykliśmy, warto zadbać o właściwy i przemyślany sprzęt do survivalu.

Rodzaje survivalu

Bardzo trudno skrótowo odpowiedzieć na pytanie, czym rzeczywiście jest survival. To hobby, które pozwala spędzać czas na łonie natury. Sztuka przetrwania to chęć sprawdzenia się w środowisku, które jest fascynujące, a z drugiej strony potrafi zaskakiwać. Bardzo przyjemnie jest bowiem delektować się pobytem w głuchej puszczy, jednak sytuacja może diametralnie się zmienić, gdy rozpęta się burza, wtargniemy na podmokły teren, zgubimy kompas i zrobi się ciemno. Umiejętność radzenia sobie w takich ekstremalnych warunkach jest właśnie sztuką przetrwania.

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

Survival można uprawiać z różną intensywnością – niekiedy ogranicza się on do weekendowych wyjazdów, gdzie czujne oko instruktora zapewnia odpowiedni poziom bezpieczeństwa. Z drugiej jednak strony niektóre wyprawy survivalowe to zupełne oderwanie się od cywilizacji i spędzanie czasu w wyjątkowo nieprzyjaznych warunkach naturalnych i atmosferycznych. Niezależnie jednak od skali trudności survival potrafi dostarczyć niesamowitych przeżyć, jest bowiem jedną z niewielu rozrywek, gdzie uczestnik nie ma wpływu na scenariusz.

Istnieją trzy rodzaje survivalu, które wyróżnia się na podstawie charakteru aktywności survivalowej:

  • survival militarny – jest nakierowany na zdobycie wiedzy i aktywności związanej z wykonaniem konkretnego zadania,
  • survival zielony – jego celem jest nabycie umiejętności, które pozwalają na samodzielne przeżycie poza cywilizacją,
  • survival miejski – dotyczy nabycia umiejętności niezbędnych do samowystarczalnego przetrwania w warunkach wielkich miejskich metropolii.

Sprzęt i akcesoria survivalowe

By sprostać realiom każdej wyprawy, warto zadbać o odpowiedni sprzęt do survivalu. Należy zdać sobie sprawę, że przez czas trwania wyprawy jest się zdanym jedynie na siebie, dlatego warto przygotować się na wiele ewentualności. Przede wszystkim niezwykle ważna jest odpowiednia odzież. Najlepiej ubierać się warstwowo. Ubranie powinno być komfortowe, zapewniać swobodę ruchów, a jednocześnie chronić odpowiednio przed warunkami atmosferycznymi. Niezwykle cennym szczegółem jest również tak zwana sucha kieszeń, która pozwala chronić najcenniejsze dokumenty, oraz tak niezbędny sprzęt survivalowy, jak chociażby zapałki. Bardzo istotny jest również plecak, który powinien być możliwie lekki, pojemny oraz ergonomiczny.

Jeśli chodzi o inne akcesoria niezbędne w uprawianiu sztuki przetrwania, to bez wątpienia należy wspomnieć o nożu. Idealny nóż na wyjazdy survivalowe powinien być wielofunkcyjny i sprawdzać się podczas całej gamy czynności. Ważne, by dobrze leżał w ręce i nie miał śliskiej rękojeści, ponieważ nie sprzyja to manewrowaniu nim. Nie można również obejść się bez latarki. Przede wszystkim nie może ona pobierać zbyt dużo energii, a jej światło musi być relatywnie mocne. Pozostałe akcesoria survivalowe to palnik i butla z gazem, zestaw niezbędnych środków opatrunkowych, igła oraz środki dezynfekcyjne. Przed wyprawą warto również zadbać o stan swoich zębów, bowiem „polowe” sposoby leczenia ubytków bywają bardzo bolesne, a sam ból zęba potrafi zepsuć każdą przyjemność.

Sztuka przetrwania może być sporadyczną weekendową rozrywką lub prawdziwą pasją. By tak się stało, konieczne jest jednak spełnienie pewnych warunków. Jednym z nich jest bez wątpienia odpowiednio dobrany sprzęt survivalowy. Bez niego nawet najbardziej fascynująca wyprawa może stać się udręką, a pierwszy wyjazd tym ostatnim.

Komentarze (3)
~lukas19823
~lukas19823 ponad rok temu

Ale survival, palnik i butla z gazem? Ludzie nie piszcie takich głupot bo miesza z błotem właściwy survival. Co może jeszcze zabrać agregat prądotwórczy i laptopa, tableta i telewizor? Autor chyba nie ma bladego pojęcia o survivalu.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Survival
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Survival
Survival

Survival w lesie

Survival w lesie można inaczej nazwać sztuką przetrwania w ciężkich warunkach, z dala od cywilizacji. Zasady, które są niezbędne, by poradzić (...) . Przed wycieczką zapoznaj się z podstawowymi technikami survivalu odpowiednimi...

Survival

Obozy survival

Obozy survival rzadko kojarzą się z wakacyjnym wypoczynkiem. Jak sama nazwa wskazuje, szkoła przetrwania ma za zadanie nauczyć uczestnika (...) być w nie wyposażeni. Jedzenie - wybierając się na obóz survival, powinniśmy...

Survival

Jak przetrwać na mroźnej Syberii (WIDEO)

Syberia jest krainą geograficzną leżącą w obrębie Rosji. Zajmuje 13 milionów hektarów powierzchni. Wybierając się na Syberię, należy być zaopatrzonym w odpowiedni ekwipunek, który pozwoli przetrwać na pustkowiu. Tym bardziej że temperatura może spaść...

Survival

Kurs survivalu

Obozy przetrwania, znane także jako obozy survivalowe, są coraz bardziej popularne, zwłaszcza wśród młodzieży. Survival, czyli przetrwanie, to sztuka (...) survivalem. Wielu ludzi chce sprawdzić się w ciężkich warunkach,...

Sporty ekstremalne

Survival

lub ekologiczny, to najbardziej znana forma survivalu, polegająca na przetrwaniu w miejscach, gdzie nie ma cywilizacji, z minimalną ilością sprzętu lub bez niego (...) Survival lub surwiwal to sztuka...

Kajakarstwo

Kajakarstwo - zdjęcia

Kajakarstwo - zdjęcia

Kajakarstwo wymaga sporych nakładów finansowych, chyba że sprzęt jest wypożyczany. Ogólnie do kajakarstwa zalicza się formę klasyczną, górską, kajak

Echo serca - charakterystyka, rodzaje

Echokardiografia dziecięca (WIDEO)

Echokardiografia dziecięca (WIDEO) Odtwórz wideo

W ciągu roku w Centrum Zdrowia Dziecka wykonywanych jest 450 operacji kardiologicznych. Nowoczesny sprzęt do echokardiografii pozwala monitorować pracę serca i badać jego parametry zarówno podczas operacji jak i po.