Sprzęt do szermierki

Szermierka nie jest popularną dyscypliną sportu w Polsce. Podczas treningów nieodzowne okazuje się posiadanie sparingpartnera. W wielu większych miastach zlokalizowane są szkoły, kluby szermierki oraz grupy rekonstrukcyjne, gdzie osoba chętna do uprawiania szermierki znajdzie i partnera do ćwiczeń i instruktora. Wśród ludzi pokutuje przekonanie, że szermierka jest sportem drogim. Tymczasem okazuje się, że sprzęt do szermierki nie jest wcale taki kosztowny. Porównując nakłady finansowe przeznaczane np. na narty czy paintballa, szermierka wypada zdecydowanie taniej.

Zobacz film: "Wysiłek fizyczny a endorfiny"

Sprzęt startowy do szermierki

Szermierka - zdjęcia

Szermierka kształtuje prawidłową postawę ciała.

Zestaw startowy kosztuje mniej więcej 900 zł. Podstawowy sprzęt do szermierki jest konieczny do trenowania. W jego skład wchodzą poniżej opisane elementy.

 • Maska szermiercza – chroni twarz i oczy przed ciosami. Przed zakupem maski należy zmierzyć obwód głowy i podać go w zamówieniu. Za mała albo za duża bardzo utrudnia trenowanie. Cena: 270 zł.
 • Plastron – najczęściej pikowany. Chroni żebra przed zbytnim poobijaniem w czasie walki. Przy zakupie plastronu należy wybrać właściwy rozmiar oraz podać, które ramię ma chronić. Jeśli jesteś praworęczny, plastron będzie ochraniał prawe ramię. Cena: 80 zł.
 • Bluza treningowa – wyprodukowana z trwałego materiału, który oprze się smagnięciom szablą zadawanym przez partnera i ochroni przed nimi ciało. Dostępna w wielu rozmiarach. Cena: 180 zł.
 • Rękawica szermiercza – ochrania palce przed razami szabli przeciwnika i umożliwia mocne uchwycenie broni. Bez tego dodatku dłoń może się spocić, powodując wyślizgiwanie się szabli. Rękawica niezbędna jest także do wyzwania przeciwnika na pojedynek. Cena: 20-80 zł.
 • Szabla sportowa – to istotny element wyposażenia szermierza. Jest lekka, więc jej długotrwałe trzymanie nie wymaga wysiłku i można się skupić na dopracowywaniu ruchów. Z drugiej strony, wyważenie szabli sprawia, że musi być precyzyjnie prowadzona. Cena: około 190 zł.
 • Zapasowa klinga do szabli – warto ją mieć, gdy w okolicy nie znajduje się ani jeden sklep szermierczy. Po złamaniu klingi czas oczekiwania na nową może się niemiłosiernie dłużyć. Cena: około 80 zł.
 • Pokrowiec na broń – najlepiej wodoodporny. Służy do przechowywania szabli. Przydatny podczas transportu. Cena: około 60 zł.

Sprzęt do szermierki to podstawa przy chęci uprawiania tego sportu. Ponadto potrzebne są: długie spodnie od dresu, sportowe buty, WD-40 oraz czyścik z filcu oraz waty szklanej do utrzymywania broni w czystości.

Sprzęt do szermierki dla zaawansowanych

Do treningów bronią pojedynkową potrzebny jest nieco bardziej zaawansowany ekwipunek. Zebranie sprzętu do szermierki klasycznej kosztuje już zdecydowanie więcej niż kupno sprzętu podstawowego. Nie trzeba jednak całego ekwipunku kupować od razu. Można powoli dokupować kolejne jego części, a do tego czasu ćwiczyć sprzętem sportowym.

Szable pojedynkowe to podstawowa broń w szermierce klasycznej. Istnieje kilka modeli ćwiczebnych. Mają one podobne parametry, a różnią się detalami. Wybór szabli zależy od osobistych preferencji, od tego, jaką bronią chce się fechtować.

 • Szabla Pecoraro – szabla włoska, wzór oparty na modelu historycznym używanym przez włoskiego mistrza fechtunku z XIX wieku, Salvatore Pecoraro. Długość całkowita: 103 cm; długość klingi: 86 cm; długość rękojeści: 13 cm; waga całkowita: 600 g. Cena: około 550 zł.
 • Szabla Radaelli – szabla włoska, wzór oparty na modelu historycznym używanym przez włoskiego mistrza fechtunku z XIX wieku, Giuseppe Radaelli. Długość całkowita: 103 cm; długość klingi: 86 cm; długość rękojeści: 13 cm; waga całkowita: 600 g. Cena: około 470 zł.
 • Szabla Huttonówka – szabla angielska, wzór oparty na modelu historycznym używanym przez brytyjskiego mistrza fechtunku z XIX wieku, Alfreda Huttona. Długość całkowita: 94 cm; długość klingi: 78 cm; długość rękojeści: 13 cm; waga całkowita: 650 g. Cena: około 470 zł.

Dodatkowy sprzęt do szermierki

Walka szablami pojedynkowymi o znacznie sztywniejszych głowniach to już nie przelewki, dlatego należy zainwestować w porządną (koniecznie opatrzoną certyfikatem FIE) maskę szermierczą o wytrzymałości 1600 N. Cena: około 640 zł. Warto zaopatrzyć się również w amortyzującą nakładkę na maskę, coś na kształt kapturka, który dodatkowo ochrania głowę, a jednocześnie wytłumia uderzenia.

Kto chociaż raz oberwał szablą w łokieć czy kolano, wie, jaki to ból. Uderzenia w te miejsca skutkują poważnymi kontuzjami, przed którymi lepiej się zabezpieczyć, zakładając ochraniacze: nakolanniki, nałokietniki, rękawice i ochronę krocza. Warto też zakupić odpowiednie buty do szermierki z antypoślizgową podeszwą i usztywniającymi stawy wstawkami. Szermierka to dość wymagający i niezbyt popularny sport. Nietypowe hobby sprawia jednak wiele satysfakcji.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Dyskusje na forum

Artykuły Szermierka
Szermierka

Turniej szermierki amatorów

Turniej szermierki amatorów

Szermierka to dyscyplina sportowa, która stale zyskuje na popularności. Zawody szermierki są ekscytującym doświadczeniem. Turniej amatorów (...) to świetna okazja, by swoje umiejętności sprawdzić w praktyce. Coraz więcej dzieci wykazuje...

Szermierka

Kendo

Kendo jest to sztuka walki wywodząca się z japońskiej szermierki. Obecnie, ten rodzaj sportu uprawia na świecie już około 5 mln ludzi. Co trzy lata odbywają się mistrzostwa świata w kendo. Od 1969 roku działa Europejska Federacja Kendo, a od 1970 roku...

Szermierka

Historia szermierki

Szermierka to sport walki z użyciem broni białej. Jest to sport olimpijski podzielony na trzy konkurencje: szablę, szpadę i floret. Konkurencje (...) szermierka zakładała zastosowanie miecza i małej tarczy, lecz w XVI...

Szermierka

II Międzynarodowy Polski Turniej Amatorów Szermierki w Szpadzie

Już 27 kwietnia 2013 roku w Hali Szermierczej Klubu Sportowego Warszawianka (ul. Piaseczyńska 71, Warszawa) odbędzie się II Międzynarodowy Polski Turniej Amatorów Szermierki w Szpadzie (dla Kobiet i Mężczyzn). Organizatorami wydarzenia są: Klub Szermierczy...

Sporty walki

Szermierka

szermierki. Dowiedz się, czy istnieje możliwość regularnego pobierania prywatnych lekcji. Zanim kupisz sprzęt do szermierki, przez kilka pierwszych zajęć (...) się na ambitne techniki. Prostota jest...

Kajakarstwo

Kajakarstwo - zdjęcia

Kajakarstwo - zdjęcia

Kajakarstwo wymaga sporych nakładów finansowych, chyba że sprzęt jest wypożyczany. Ogólnie do kajakarstwa zalicza się formę klasyczną, górską, kajak

Baseball

Sprzęt baseballowy (WIDEO)

Sprzęt baseballowy (WIDEO) Odtwórz wideo

baseballowa. Podstawowym sprzętem do baseballu są: pałki, piłka, rękawice. Sprzęt baseballowy pozwalający na zachowanie bezpieczeństwa wśród graczy (...) ; parkany dla catchera - mocne, plastikowe konstrukcje chroniące...