Trwa ładowanie...

Spuchnięte dziąsła – czym są, przyczyny, objawy, leczenie

Spuchnięte dziąsła to dosyć częsty problem wśród ludzi. Opuchliznę mogą wywoływać bakterie lub nawet niewłaściwe szczotkowanie dziąseł i zębów, które je podrażnia. Spuchnięte dziąsła mogą krwawić i boleć. Czy problem spuchniętych dziąseł można leczyć i kogo dotyczy?

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Dlaczego dziąsła puchną?

Spuchnięte dziąsła może wywoływać zapalenie dziąseł, które jest następstwem kamienia nazębnego i próchnicy. Jeżeli zapalenie dziąseł jest nieleczone, może wywoływać zapalenia przyzębie i inne poważne choroby dziąseł i zębów.

Należy kontrolować stan swoich dziąseł i prawidłowo o nie dbać. Ich kolor powinien być lekko różowy, jeżeli widać zaczerwienienie, to wiadomo już, iż dziąsła są podrażnione. Cofanie dziąseł również jest zapowiedzią choroby dziąseł albo podrażnienia. Podczas szczotkowania, dziąsła nie powinny krwawić jeżeli tak siędzieje, należy udać się do dentysty w celu znalezieniu problemu.

2. Problemy z bolącymi dziąsłami

Spuchnięte dziąsła mogą tworzyć się w sposób mechaniczny, a także mogą być objawą choroby organizmu. Problemy z bolącymi dziąsłami tworzą się poprzez nieprawidłowe szczotkowanie zębów (często podrażniane są szczoteczką). Twarde jedzenie również może być przyczyną powstawania opuchlizny wokół dziąseł.

Inny, niecodzienny wygląd dziąseł sugeruje choroby ogólnoustrojowe, spuchnięte dziąsła mogą informować o występowaniu cukrzycy, bulimii czy anoreksji. Bulimia tworzy w jamie ustnej największe spustoszenia, dziąsła i zęby są bardzo mocno osłabione, spuchnięte i przekrwione.

Mało kto wie, że nieprawidłowy podaż witaminy B i C, również osłabia dziąsła. Dlatego tak ważna jest prawidłowa dieta oraz suplementacja. Noszenie stałych i ruchomych aparatów na zęby, a także protez, może przyczynić się do puchnięcia i podrażnienia dziąseł.

3. Objawy chorób dziąseł

Spuchnięte dziąsła mogą pojawiać się, wtedy gdy gospodarka hormonalna jest zaburzona (ciąża, menopauza). Ludzie w starszym wieku mają bardziej narażone dziąsła na uszkodzenia niż ci młodsi, jednak wiek nie jest regułą chorób dziąseł. Objawy zapalenie dziąseł mogą występować, jako:

  • Krwawienie podczas szczotkowania zębów;

  • Nadwrażliwość na zimne i ciepłe napoje;

  • Nieprzyjemny zapach z ust;

  • Rozchwianie zębów.

Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów
Poznaj superprodukty dla zdrowych i czystych zębów [6 zdjęć]

Wapń jest bardzo ważnym składnikiem, który ma ogromny wpływ na zęby. Sama dieta często nie jest w stanie...

zobacz galerię

4. Leczenie spuchniętych dziąseł

Istnieją skuteczne sposoby na leczenie spuchniętych dziąseł. Najlepszym sposobem jest udanie się do stomatologa, który wykluczy możliwe poważniejsze choroby, a także dostosuje odpowiednie metody leczenia. Oprócz wizyt u stomatologa przydatne mogą okazać się domowe sposoby na łagodzenie objawów spuchniętych dziąseł, do których należą płukanki ziołowe jamy ustnej, po każdym myciu zębów.

Musisz to wiedzieć

Nigdy nie doprowadzimy do chorób dziąseł, jeżeli będziemy przestrzegali prawidłowych zasad higieny. Zęby należy myć po każdym posiłku, pastą z naturalnych składników. Nitkowanie zębów będzie również dobrym sposobem pozbycia się brudu. Wizyty u dentysty powinny być regularne i częste, gdyż dzięki nim można wykluczyć choroby i dolegliwości dziąseł i zębów.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.