Trwa ładowanie...

Spuchnięty nos i ból gardła - jak rozpoznać czy to alergia czy przeziębienie?

Avatar placeholder
01.04.2020 16:35
Spuchnięty nos i ból gardła - jak rozpoznać czy to alergia czy przeziębienie?
Spuchnięty nos i ból gardła - jak rozpoznać czy to alergia czy przeziębienie?

Coraz częściej zdarza się, że na zatkany nos, katar oraz kaszel narzekamy również latem czy zimą. Statystyczny Polak przynajmniej raz w roku zachoruje na przeziębienie (dzieci – aż osiem lub dziewięć razy!). Jednak często przeziębienie powraca, a popularne środki przeciwzapalne nie działają. Czasami nawet nie podejrzewamy, że przyczyny spuchniętego nosa i ciągłego kataru są spowodowane zupełnie czymś innym. Nie zawsze też potrafimy rozpoznać, że ból gardła przy alergii może nas dotyczyć. Jak odróżnić spuchnięty nos i alergiczny ból gardła od zwykłego przeziębienia?

Artykuł sponsorowany

1. Alergia czy przeziębienie? Jak rozpoznać?

Mylenie objawów alergii z przeziębieniem to prawdziwa bolączka pacjentów. Nic dziwnego – diagnostyka chorób alergicznych należy do wyjątkowo trudnych, zarówno dla chorych, jak i dla lekarzy. Szczególnym problemem są alergie pokarmowe, a to ze względu na dużą różnorodność spożywanych przez człowieka pokarmów: najczęściej diagnoza odbywa się poprzez wywiad i próbę eliminacji poszczególnych składników z diety. Tymczasem alergia jest diagnozowana coraz częściej – i to zarówno w krajach rozwiniętych, jak i rozwijających się. Do tego wszystkiego warto dodać, że leczenie specjalistyczne nie zawsze jest dostępne dla pacjentów.

Alergia to specyficznego rodzaju nadwrażliwość na niektóre substancje, z którymi mamy do czynienia na co dzień – poprzez oddychanie, spożywanie ich lub ich kontakt ze skórą. Niezwykle częste – zwłaszcza u dzieci – są alergie na białka jaja kurzego oraz mleko. Bardzo częste są też jednak alergie wziewne. U ponad 60% dzieci alergie wziewne i alergie pokarmowe są ze sobą związane.

Faktem jest, że liczba diagnoz alergii szybko rośnie. Według Białej Księgi Alergii, zwiększenie natężenia tej choroby u dzieci przez cały XX wiek zwiększyło się z 1% do 20%. Oczywiście wpływ na to ma również większa przeżywalność dzieci pod koniec XX wieku. Z drugiej strony, gdy dziś alergia dotyka dziecko, jej przebieg jest zazwyczaj cięższy. Specjaliści zwracają jednak uwagę również na inne czynniki: modyfikację diety, większe zanieczyszczenie powietrza, a nawet zmiany w ludzkim genomie.

Alergia nie jest w przeważającej liczbie przypadków chorobą niebezpieczną. Znacząco utrudnia jednak funkcjonowanie. Wdrożenie szybkiego leczenia jest z pewnością potrzebne, by jak najlepiej poprawić komfort życia chorego. Jednak podstawowe objawy alergii wziewnej można pomylić nawet z prozaicznym przeziębieniem – nie mówiąc o cięższej i bardziej niebezpiecznej w kontekście jej powikłań, grypie. Na co więc zwrócić uwagę i jak rozróżnić te zupełnie odmienne i wymagające innej terapii przypadłości?

2. Typowe objawy alergii

Jak objawia się alergia? Wiele zależy od jej typu i rodzaju. Niekiedy reakcja alergiczna pojawia się już po kilku minutach, natomiast czasami dopiero po kilkunastu godzinach. Te przypadki są oczywiście bardziej problematyczne w diagnozie. Warto jednak wiedzieć, jakie są najbardziej podstawowe alergeny, zarówno te dotyczące dzieci, jak i dorosłych – wówczas będzie nam łatwiej rozpoznać przyczynę i skojarzyć ją z występującymi symptomami.

Popularnym alergenem wziewnym, zwłaszcza w przypadku dzieci, są roztocza. Te mikroskopijne pajęczaki żyją w naszych mieszkaniach – meblach, wykładzinach, a nawet pościeli. Ich naturalnym środowiskiem są obszary, w których występuje kurz. Cierpiący z powodu alergii na roztocza mają objawy choroby przez cały rok. Zaostrza się zwłaszcza w przypadku zwiększonej wilgotności. Im częściej przebywają w zakurzonym pomieszczeniu, tym bardziej nasilają się objawy.

Innym częstym wziewnym alergen są pyłki roślin – zwłaszcza w przypadku mieszkańców dużych miast. Wywołują ona tak zwany alergiczny nieżyt nosa. Wodnista, rzadka wydzielina w okresie pylenia z pewnością powinna zwrócić naszą uwagę. Pomocny jest tutaj kalendarz pyleń poszczególnych roślin – dzięki niemu łatwo możemy ustalić, jaka roślina wywołuje niepożądane objawy.

3. Objawy przeziębienia

W przeciwieństwie do alergii, przeziębienie dotknęło w zasadzie każdego z nas. Niekiedy jednak mamy problemy z odróżnieniem przeziębienia od grypy – obydwie choroby są wywołane wirusami, jednak w przypadku przeziębieniami mamy do czynienia z wirusami grypopodobnymi. Są o wiele łagodniejsze niż wirus grypy i często organizm radzi sobie z nimi sam w przeciągu około siedmiu dni. Objawy z reguły pojawiają się dużo wolniej niż przy grypie, której początek jest nagły.

Jak rozpoznać przeziębienie? Na początek spada nasze samopoczucie. Jesteśmy apatyczni, zmęczeni i dokucza nam ból głowy. Przy przeziębieniu gorączka nie przekracza raczej 38-38,5°C, nie pojawia się też charakterystyczny dla grypy silny ból mięśni. Za to zazwyczaj towarzyszy nam lekki ból gardła, katar i kaszel. Katar na początku jest wodnisty, jednak w ciągu kilku dni zmienia konsystencję na gęstą, a barwę na żółto-zieloną. Kaszel w pierwszych dniach przeziębienia jest suchy, a pod koniec towarzyszy mu odkrztuszanie zalegającej w drogach oddechowych flegmy.

Jak wyleczyć przeziębienie? Pomagają przede wszystkim domowe metody i leki przeciwzapalne bez recepty. Z pewnością warto pić dużo ciepłych napojów i zadbać o wypoczynek – przemarznięte ciało dłużej się regeneruje. Bardzo ważne jest, by wietrzyć pomieszczenie, w którym znajduje się chory – w ten sposób pozbywamy się drobnoustrojów z jego otoczenia. Po około kilku dniach przeziębienie powinno ustąpić samo. Jeśli nie – z pewnością należy udać się do lekarza pierwszego kontaktu.

Nie warto natomiast lekceważyć podejrzeń wspomnianej już grypy. Jeśli choroba rozpoczyna się nagle, towarzyszy jej silny ból głowy i mięśni, a gorączka przekracza 40°C – należy czym prędzej udać się do lekarza. Grypa jest chorobą wirusową, nie dostaniemy do jej leczenia antybiotyków, jednak mocniejsze leki przeciwzapalne na receptę mogą okazać się niezbędne. Grypa jest chorobą niebezpieczną – jej konsekwencje są groźne dla naszego życia. Jak rozróżnić alergię, grypę i przeziębienie możesz sprawdzić również tutaj - http://www.alergia-allegra.pl/alergia_czy_przeziebienie.html.

4. Alergia i przeziębienie - różnice i podobieństwa

Jak rozpoznać, czy dotyka nas alergia czy przeziębienie? Wbrew pozorom, nie jest to aż tak proste. Obydwie te choroby są często na tyle łagodne, że nie czujemy potrzeby wizyty u lekarza, utrudniają nam jednak znacząco codziennie życie. Tymczasem leczy się je zupełnie inaczej. Jeśli cierpimy na uporczywe przeziębienia, które nie dają nam spokoju i ciągle nawracają, być może powinniśmy pomyśleć właśnie o diagnostyce alergii.

Alergia a ból gardła? Wiele osób sądzi, że ból gardła przy alergii w ogóle nie występuje. Niestety to mit, a alergiczny ból gardła często mylony jest z infekcją wirusową. Fakt, że ból gardła przy alergii pojawia się rzadziej, jednak nie możemy go wykluczyć. Szacuje się, że dotyczy co czwartej osoby zmagającej się z alergicznym nieżytem nosa. Co ciekawe, może wystąpić także przy alergiach pokarmowych – na przykład po spożyciu marchwi czy selera. Pacjenci mają też wówczas problemy z przełykaniem pokarmu, a nawet śliny oraz występuje uczucie „przeszkody” tkwiącej w gardle. Im dłużej ignorujemy alergiczny ból gardła, tym bardziej narażamy się na nieżyt przewlekły – towarzyszy nam wówczas stale świąd i pobolewanie tego obszaru ciała.

Z reguły, gdy ból gardła nie przechodzi wraz z przeziębieniem, lekarze podejrzewają problemy psychosomatyczne i za jego przyczynę obwiniają zaburzenia nerwicowe. Paradoksalnie, leki uspokajające często pomagają usunąć problem alergicznego bólu gardła – mają również działanie antyhistaminowe, czyli przeciwalergiczne. Jednak nie pomaga to w procesie diagnostycznym alergii. Niejednokrotnie pacjenci cierpią przez lata z powodu alergicznego bólu gardła, nie wiedząc, że za jego przyczyną stoją zwykłe uczulenia, na przykład na codziennie spożywane pokarmy.

Objawem, który łączy alergię i przeziębienie, z pewnością jest zatkany, cieknący i spuchnięty nos. Co ciekawe, rzadziej występuje on w przypadku grypy. Alergii rzadko towarzyszą również ból głowy czy długotrwałe zmęczenie i osłabienie, nie występuje też podwyższona temperatura ciała, ból mięśni i stawów. Za to bardzo charakterystyczne dla tego schorzenia jest swędzenie oczu. Ono z kolei nie pojawia się przy grypie, zaś przy przeziębieniu – bardzo rzadko. Z pewnością powinniśmy zwrócić uwagę na ten objaw. Niestety, we wszystkich trzech schorzeniach pojawia się kaszel, choć przy alergii pozostaje on raczej przy formie suchej.

Diagnostyka alergii nie jest sprawą łatwą – tym bardziej nie powinniśmy jej przeprowadzać sami. Konieczna jest wizyta u lekarza pierwszego kontaktu, który pokieruje nas do właściwego specjalisty. Jednak warto zwrócić uwagę na niektóre charakterystyczne dla danych schorzeń objawy i podzielić się tymi spostrzeżeniami z lekarzem – to na pewno ułatwi proces szybkiej diagnozy.

Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze