Trwa ładowanie...

Dramatyczna sytuacja psychiatrycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą w Polsce

Avatar placeholder
23.05.2019 18:12
Stan polskiej psychiatrii dla dzieci i młodzieży jest katastrofalny
Stan polskiej psychiatrii dla dzieci i młodzieży jest katastrofalny (123rf.com)

Opieka psychiatryczna nad dziećmi i młodzieżą jest w katastrofalnym stanie. Kolejne placówki są zamykane. Oddziały bywają przepełnione niekiedy nawet dwukrotnie, dzieci śpią na podłodze na materacach. Pozostawieni bez opieki młodzi pacjenci stają się względem siebie coraz bardziej agresywni.

1. Polska psychiatria – relacje pacjentów i ich rodziców

- Leżałam raz na oddziale dziecięco-młodzieżowym i raz na młodzieżowym – opowiada Ania. - Ogólnie tragedia. Oddziały dla dorosłych są dużo lepsze. Na dziecięcych dzieci się zastraszały, biły, zażywały narkotyki. Były dwie pielęgniarki na dyżurze, często nie reagowały na skargi pacjentów. Nie ogarniały, nie pilnowały tych dzieci. Nie dość, że były tylko dwie, to jeszcze potrafiły oglądać telewizję w czasie, gdy w sali jedno dziecko znęcało się nad drugim.

- Kiedyś czytałam artykuł, w którym wypowiadała się ordynator oddziału, na którym byłam - wpomina Ania. - Chodziło o skargę rodziców, że starszy chłopak molestował ich syna. Ona się wypierała wszystkiego, a ja, będąc tam, takie sytuacje widziałam często. Warunki sanitarne też są złe. Spałam na popsutym łóżku, ściany w salach były pomazane, jak w slamsach. W WC brudno, brakowało spłuczki – relacjonuje dziewczyna.

4 substancje, których niedobór może doprowadzić do depresji
4 substancje, których niedobór może doprowadzić do depresji [5 zdjęć]

Brak energii, ciągłe przygnębienie, zdenerwowanie, zmniejszenie aktywności i brak zainteresowania otaczającym

zobacz galerię
Zobacz film: "Jest chora, a wszyscy myślą, że jest pijana"

Monika opiekuje się chorą córką. - Przez jakiś czas chodziłam z Hanią do poradni psychiatrycznej w Wojewódzkim Zespole Lecznictwa Psychiatrycznego. Jak tylko tam wchodziłam to już było mi niedobrze. W samym gabinecie - tragedia, dziury w tapicerce fotela, na kozetce prześcieradła i koce z pieczątkami. Mam gęsią skórkę na samo wspomnienie.

- Mam syna z ADHD. Potrzebuje opieki psychiatry, korzystamy z wizyt co 2 miesiące. Wcześniej korzystaliśmy częściej, raz w miesiącu, a jak było źle, to nawet dwa razy w miesiącu – mówi Beata, mama 8-latka. - Jest bardzo źle w polskiej psychiatrii, dzieci bardzo długo czekają na wsparcie, na terapię - dodaje.

2. Oddziały są zamykane, a problemów przybywa

Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych przedstawiła swoje stanowisko nt. psychiatrycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą. W apelu opisano dramatyczną sytuację, która codziennie się pogarsza. Oddziały są zamykane, brakuje personelu. A problemów przybywa.

Statystycznie coraz więcej młodych osób podejmuje działania autodestrukcyjne. 7 proc. dzieci i nastolatków próbuje popełnić samobójstwo. Co szósta nieletnia osoba okalecza się. Prym wiodą dziewczynki. Co czwarta się tnie lub okalecza w inny sposób, co 10. próbuje się zabić.

W 2017 r. życie odebrało sobie 117 nieletnich, w 2018 – 97. Prób samobójczych było znacznie więcej. W 2017 - 702, w tym 28 u dzieci poniżej 12 r.ż.

W 2018 na swoje życie targnęło się 746 dzieci i nastolatków, z których 28 miało mniej niż 12 lat. Pod tym względem Polska zajmuje już drugie miejsce w Europie.

Pomocy psychiatrycznej wymagają też dzieci sięgające po substancje odurzające, co również jest narastającym problemem w Polsce. Terapii potrzebują też m.in. osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, zaburzeniami psychomotorycznymi, afektywnymi, kompulsywnymi, zaburzeniami odżywiania.

"Sytuacja epidemiologiczna chorób i zaburzeń psychicznych w Polsce oraz przeprowadzane w tym zakresie badania i dane z NFZ wskazują na bardzo niepokojące zjawisko wzrostu kryzysów psychicznych wśród dzieci i młodzieży oraz rosnącej liczby depresji zakończonej podejmowaniem prób samobójczych" - podkreśla Naczelna Rady Pielęgniarek i Położnych w swoim oświadczeniu. Zwraca też uwagę na brak kadr i na przepełnienie oddziałów. Dzieciom brakuje łóżek, leżą na podłodze na materacach.

Stanowisko NRPiP w sprawie psychiatrycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą
Stanowisko NRPiP w sprawie psychiatrycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi i młodzieżą (NRPiP)

O kryzysie w psychiatrii dziecięcej w Polsce mówi się już od co najmniej kilku lat. Lekarze od dawna bili na alarm, że oddziały dla dzieci z zaburzeniami psychicznymi są przepełnione i niedofinansowane.

Na początku kwietnia 2019 oddział psychiatrii dziecięcej Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przy al. Żwirki i Wigury w Warszawie został zamknięty. W województwie mazowieckim została już tylko jedna placówka o takiej specjalizacji. To pokazuje skalę kryzysu.

3. Stanowisko ministra zdrowia, prezesa NFZ, Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich

Kontaktowaliśmy się z Ministerstwem Zdrowia, rzecznikiem NFZ, Rzecznikiem Praw Dziecka i Rzecznikiem Praw Obywatelskich, z prośbą o ustosunkowanie się względem przedstawionego przez NRPiP stanowiska.

Jedyną odpowiedź uzyskaliśmy z Ministerstwa Zdrowia. - Stanowisko Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych datowane jest na 9 kwietnia, ale wpłynęło do nas dopiero 20 maja. Departament Merytoryczny Ministerstwa Zdrowia ma 30 dni na ustosunkowanie się. Nie mogę się wypowiadać dopóki departament merytoryczny nam nie przekaże wkładu - skomentował Jarosław Rybarczyk, główny specjalista Biura Komunikacji Ministerstwa Zdrowia.

Dodał też, że najprawdopodobniej informacje ze strony Ministerstwa Zdrowia pojawią się w przyszłym tygodniu.

Zapewniamy, że będziemy trzymać rękę na pulsie i na bieżąco śledzić komentarze osób kompetentnych w tej sprawie.

Jak widać, mimo że dramatyczna sytuacja polskiej psychiatrii dziecięcej była od dawna nagłaśniana przez specjalistów i media, nadal brak realnych zmian. Stanowisko NRPiP jak dotąd pozostaje bez odzewu i bez realnego skutku.

Zaniedbania w zakresie specjalistycznej pomocy przerażają, zwłaszcza, że chodzi o najmłodsze i najbardziej bezbronne osoby.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze