Trwa ładowanie...

Koronawirus w USA. Naukowcy twierdzą, że lek przeciwnowotworowy może powstrzymać koronawirusa

Szczepionka na koronawirusa może być dostęp dopiero za 18 miesięcy. Naukowcy szukają leku, który pomógłby chorym na Covid-19
Szczepionka na koronawirusa może być dostęp dopiero za 18 miesięcy. Naukowcy szukają leku, który pomógłby chorym na Covid-19 (Getty Images)

Amerykańscy naukowcy z University of Louisville przygotowują się do przetestowania rewolucyjnego leku na raka u pacjentów z koronawirusem. Zdaniem naukowców odkryty przez nich preparat jest w stanie zablokować rozprzestrzenianie się wirusa po organizmie u zakażonych pacjentów. Grupa badawcza czeka na zgodę FDA na rozpoczęcie badań klinicznych.

1. Naukowcy chcą wykorzystać metody leczenia raka w walce z koronawirusem

Dr Paula Bates, profesor medycyny z University of Louisville w Kentucky, kilka lat temu razem ze swoim zespołem naukowym odkryła lek, który jest zdolny do zabijania komórek rakowych. Naukowcy opracowali syntetyczny fragment DNA tzw. "aptamer", który ma zdolność do łączenia się z białkiem - nukleoliną- występującym na powierzchni komórek rakowych. Teraz naukowcy chcą wykorzystać ten sam mechanizm działania w walce z koronawirusem.

Dr Bates twierdzi, że wyniki pierwszych badań są obiecujące. Testy laboratoryjne pokazały, że preparat był w stanie zablokować rozwój zakażenia koronawirusem. Naukowcy mają nadzieję, że będą w stanie wkrótce przejść do kolejnego etapu, czyli badań klinicznych na ludziach. I przypominają, że preparat był wcześniej testowany na pacjentach chorych na nowotwory.

"Zwykle opracowywanie leku od podstaw zajmuje wiele lat i trzeba przeprowadzić wiele testów na zwierzętach, aby wykazać, że jest on bezpieczny. Następnie testujesz bezpieczeństwo jego stosowania u ludzi. Cały proces trwa latami. Jednak działanie naszego leku zostało już przetestowane u pacjentów z rakiem, a my chcielibyśmy go stosować i dozować w bardzo podobny sposób u chorych, którzy mają COVID-19, mamy nadzieję, że ten proces uda nam się przyspieszyć" - opowiada w rozmowie z Daily Mail dr Paula Bates.

2. Testowanie leku u pacjentów z Covid-19

Zobacz film: "Szczepionka na koronawirusa. Amerykanie rozpoczynają testy"

Naukowcy muszą teraz uzyskać zgodę amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) na rozpoczęcie fazy badań klinicznych. W związku z panującą pandemią wszystkie badania odbywają się teraz w szczególnym trybie, co skutkuje skróceniem wielu procedur z lat do miesięcy.

Dr Bates przypomina również, że świat potrzebuje jak najszybciej leku, który pomagałby w leczeniu chorych na Covid-19, zanim dostępna będzie szczepionka. Jej zdaniem najbardziej realny scenariusz zakłada, że szczepionka pojawi się na rynku dopiero za 12, a nawet 18 miesięcy, w związku z tym trzeba szukać alternatyw.

"Wierzymy, że zastosowanie naszego leczenia pozwoliłoby na wczesnym etapie powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa po organizmie, co miejmy nadzieję powstrzymałoby przed rozwojem najcięższych stadiów choroby" - tłumaczy dr Bates.

Badania grupy pod kierownictwem dr Bates będą się odbywały w Regionalnym Laboratorium Biozabezpieczeń University of Louisville. To jedno z zaledwie 12 regionalnych i dwóch krajowych laboratoriów w całych Stanach Zjednoczonych, które pozwala na prowadzenie tak zaawansowanych prac na wymaganym 3 poziomie bezpieczeństwa biologicznego, zapewniając odpowiednią ochronę badaczy przed narażeniem na patogeny. Teraz wszystko w rękach FDA.

Zobacz także: Lek na koronawirusa - czy istnieje? Jak się leczy COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze