Trwa ładowanie...

Proces starzenia przebiega w różnych fazach. Naukowcy wyodrębnili trzy kluczowe progi

Avatar placeholder
13.12.2019 20:15
Proces starzenia przebiega w różnych fazach. Naukowcy wyodrębnili trzy kluczowe progi
Proces starzenia przebiega w różnych fazach. Naukowcy wyodrębnili trzy kluczowe progi (iStock)

Według badań naukowców z Uniwersytetu Stanforda starzenie się organizmu nie przebiega linearnie, jak sądzono dotychczas. Ich badania dowiodły, że największe zmiany w naszych ciałach następują po skończeniu 34, 60 oraz 78 lat.

1. Białka powiedzą, ile masz lat

Lekarze od dawna pracują nad najlepszą metodą badania zmian, które wywołuje czas w organizmie człowieka. Najczęściej przedmiotem takich badań są geny. Naukowcy ze Stanforda postanowili jednak wykorzystać, ich zdaniem, materiał, z którym czas obchodzi się znacznie gorzej. Wyniki ich badań zostały opublikowane w "Nature Medicine".

Analizując negatywne skutki starzenia się organizmu, naukowcy badali białka znajdujące się w osoczu krwi. Chcieli dzięki temu prześledzić dokładnie ich poziom w organizmie. Grupa badaczy poddała analizie ponad trzy tysiące różnych białek, a krew do badania została pobrana od ponad 4 tys. osób w wieku 18-95 lat.

W trakcie badania okazało się, że wraz z upływem czasu zmienia się poziom blisko połowy z nich. I to właśnie w układzie protein zauważyli trzy etapy obumierania. Największe zmiany miały miejsce u pacjentów, którzy skończyli 34, 60 i 78 lat.

Zobacz film: "Skafander starości, czyli co czują nasze babcie?"
W trakcie badań naukowcy potrzebowali różnorodnych próbek krwi
W trakcie badań naukowcy potrzebowali różnorodnych próbek krwi

Co ciekawe, lekarzom zależało na przebadaniu dużej grupy ludzi, którzy żyli w podobnych warunkach i mieli porównywalne obciążenie genetyczne, a dodatkowo w wieku powyżej 90 lat. W trakcie swoich badań zorientowali się, że do najstarszych grup zgłaszają się osoby z amerykańskich Żydów aszkenazyjskich (czyli wyznawców judaizmu, których przodkowie zamieszkiwali tereny Europy środkowo-wschodniej, w tym Polski).

2. Jak zapobiec starzeniu się?

Dr Tony Wyss-Coray, który przewodniczył badaniom, ma nadzieję, że testy przeprowadzone przez jego zespół pomogą niedługo lekarzom w diagnozowaniu niektórych groźnych chorób, np. alzheimera. W tym momencie badania potrzebują jednak dalszych, klinicznych testów.

Oprócz działań stricte medycznych lekarze będą wiedzieli, kiedy należy spowolnić proces starzenia się organizmu. Pacjent będzie mógł wtedy przejść na specjalną dietę składającą się z zielonych warzyw, która miałaby za zadanie utrzymać odpowiedni poziom białek w dłuższej perspektywie.

3. Dziennie tracimy ok. 100 tysięcy neuronów

Badania muszą jeszcze przejść dodatkową turę walidacji, czyli potwierdzenia, czy sposób działania naukowców z Uniwersytetu Stanforda był zgodny z procedurami medycznymi, a same badania są wiarygodne.

Jak na razie medycyna podchodzi do rewelacji amerykańskich uczonych z dystansem. Lekarze trzymają się naukowych definicji starzenia się organizmu, a te mówią o tym, że tempo starzenia zależne jest od naszego trybu życia i możliwe, że nigdy nie odnajdziemy złotej reguły, która będzie mogła być uniwersalna dla wszystkich. Tak uważa dr Jerzy Bajko, neurolog.

- Starzenie przede wszystkim obejmuje centralny układ nerwowy. Jego funkcja staje się zaburzona wraz z wiekiem. Kiedyś uważano, że o tym, czy organizm się starzeje, decyduje liczba komórek nerwowych w korze mózgu. I to miało być przyczyną zaburzeń poznawczych, ale ostatnie badania dowodzą, że ta liczba nie jest taka ważna. Dziennie ubywa co prawda ok. stu tysięcy neuronów w korze mózgowej. Okazało się jednak, że ich liczba może być mniejsza niż u przeciętnego człowieka, a mózg dalej funkcjonuje prawidłowo – mówi dr Bajko.

Ubytek neuronów jest jednym z objawów starzenia się organizmu
Ubytek neuronów jest jednym z objawów starzenia się organizmu

4. Granica ludzkich możliwości

- Za starzenie w dużo większym stopniu odpowiadają zmiany morfologiczne komórki nerwowej. Komórki same w sobie się zmieniają, bo mają mniej wody. Jej ilość w ogóle zmniejsza się wraz ze starzeniem. To jest podstawowa kwestia. Zmniejsza się również ilość połączeń między komórkami. Podczas obserwacji pod mikroskopem okazuje się, że w komórkach mózgowych jest więcej dendrytów. Nazwano to rozrostem drzewka dendrytycznego i właśnie to powoduje takie objawy jak m.in. otępienie – podsumowuje neurolog.

Badania przeprowadzone przez amerykańskich lekarzy nie pozwolą ludziom żyć dłużej. Wiele wskazuje na to, że maksymalna długość życia dla człowieka to ok. 120 lat i nasz organizm nie jest w stanie podtrzymywać dłużej funkcji życiowych.

Mogą one jednak pomóc przeżyć ostatnie lata życia we względnym komforcie i zdrowiu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze