Trwa ładowanie...

Statyny mogą pomóc pacjentom po operacjach serca żyć dłużej

Avatar placeholder
26.10.2016 21:14
Statyny mogą pomóc pacjentom po operacjach serca żyć dłużej
Statyny mogą pomóc pacjentom po operacjach serca żyć dłużej

W badaniu wzięło udział 3000 pacjentów, którzy mają bajpasy lub stenty w tętnicy. Ci. którzy brali leki w ciągu ośmiu lat, mieli mniej problemów w przyszłości.

1. Wielu pacjentów rezygnuje ze stosowania statyn

Badanie wykazało, że pacjenci przyjmujący statyny i inne leki serca po operacji potrajali swoje szanse na przeżycie i uniknięcie komplikacji.

Okazało się, że pacjenci, którzy regularnie brali statyny, rozrzedzającą krew aspirynę lub beta blokery, mieli znacznie większe szanse na życie bez dalszych problemów z sercem.

Statyny zmniejszają ryzyko ponownego zawału serca
Statyny zmniejszają ryzyko ponownego zawału serca (Shutterstock)
Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

Większość pacjentów ma zalecenie, by stosować jeden albo więcej z tych środków po poważnej operacji serca. Ale jeden na czterech pacjentów nie realizuje swojej recepty, odstawiając leki, jak tylko zacznie czuć się lepiej.

Wielu twierdzi, to dlatego, że statyny powodują skutki uboczne. Jednak eksperci twierdzą, że problemy są rzadkie, a pacjenci zbyt często sami są winni tego, iż czują zmęczenie lub ból mięśni.

Naukowcy z Uniwersytetu Columbia w Nowym Jorku odkryli, że pacjenci, którzy przyjmowali leki byli 2,79 razy mniej narażeni na późniejsze problemy z sercem niż ci, którzy odstawili swoje leki lub brali je z przerwami.

Ludzie, którzy mają bajpasy lub stenty, przez rok powinni przyjmować aspirynę, aby upewnić się, że ich krew nie jest zbyt krzepliwa i tętnice nie ulegną ponownemu zatkaniu.

Wielu z pacjentów musi przyjmować też beta-blokery, które zmniejszają obciążenie serca.

8 sposobów na poprawę pracy swojego serca
8 sposobów na poprawę pracy swojego serca [7 zdjęć]

Badania dowodzą, że kobiety, które jedzą trzy lub więcej porcji truskawek i jagód tygodniowo mogą zapobiec

zobacz galerię

2. Statyny podwajają szanse na przetrwanie ataku serca

„Wiele badań klinicznych zostało poświęconych porównywaniu efektów zabiegu u ludzi, którzy mają bajpasy lub stenty. Ale bardzo niewiele badań patrzyło na to, co dzieje się z tymi wynikami, gdy pacjenci nie przestrzegają zalecanej terapii medycznej. Jest to szczególnie ważne, ponieważ mniej więcej jedna czwarta chorych ostatecznie przerywa  przyjmowanie  leków, ze względu na problemy, takie jak koszty, skutki uboczne, brak zauważalnych objawów” - mówi Paul Kurlansky, kardiochirurg, który prowadził badania.

Badaniem objęto 3,228 pacjentów z ośmiu szpitalach, którzy mają bajpas serca lub przeszli procedurę wstawiania stentów w 2004 roku. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie „Circulation”.

Zobacz także

"Konieczne są badania prospektywne, które powtórzą nasze wyniki. Praca ta to podkreśla znaczenie edukacji pacjentów oraz konieczność trzymania się swojego ustalonego programu leczenia, nawet jeśli czujemy się dobrze."  - mówi dr Kurlansky.

Odrębne badania, opublikowane przez Uniwersytet w Sydney, sugerują, że statyny podwajają szanse na przetrwanie ataku serca.

Naukowcy odkryli, że pacjenci po zawale serca, którzy brali statyny, byli o 48 procent mniej narażeni na śmierć, w porównaniu z tymi, którzy nie przyjmowali statyn. Byli też o 9 procent mniej narażeni na powtórny atak.

Statyny są stosowane od 1980 roku. Mają pomóc obniżyć poziom cholesterolu. Jednak niektórzy pacjenci skarżą się na skutki uboczne - szczególnie ból mięśni - a lekarze muszą czasem namawiać ich do pozostania przy lekach.

Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać
Objawy zawału serca u kobiet trudniej rozpoznać [9 zdjęć]

W przypadku zawału serca u mężczyzn pojawia się charakterystyczny ból zamostkowy. U kobiet objawy są

zobacz galerię

W tym roku, w czasopiśmie medycznym „Lancet”  opublikowano obszerne studium, które miało być ostatnim słowem w tej sprawie – statyny są bezpieczne, a ich zalety znacznie przewyższają ewentualne szkody.

Ale nawet to nie pomogło stłumić opinii opublikowanej w czasopiśmie „BMJ”, wedle której  "negatywne" efekty uboczne były znacznie bardziej powszechne, niż pokazują to ostatnie badania.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze