Statyny mogą zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?

Statyny są dobrze znane ze zdolności do obniżania poziomu cholesterolu, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego. Ale według nowego badania, statyny mogą również mieć potencjał, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

 

Opublikowane w czasopiśmie "JAMA Neurology" badanie, określa związek między wysokim poziomem stosowania statyn i niższym ryzykiem choroby Alzheimera.

Ostatnie badanie jest czysto obserwacyjne, a zespół badawczy - w tym Julie M. Zissimopoulos z Uniwersytetu w Kalifornii w Los Angeles wraz z zespołem twierdzą, że wyniki powinny być dalej sprawdzone w badaniach klinicznych.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia, dotyka wiele ludzi na całym świecie i może cały czas rosnąć, jeśli nie zostanie wynaleziona odpowiednia strategia zapobiegania lub leczenia choroby.

Podczas gdy dokonane zostały wielkie postępy w poszukiwaniu sposobów na powstrzymanie rozwoju i progresji choroby Alzheimera w ostatnich latach, naukowcy jeszcze napotykają na swojej drodze pewne przeszkody.

W nowym badaniu, Zissimopoulos i zespół sugerują, że warto byłoby przeprowadzić badania dotyczące zdolności obecnych na rynku leków do zapobiegania choroby Alzheimera.

Statyny są często przepisywane w celu obniżenia stężenia lipoprotein o niskiej gęstości cholesterolu - "złego" cholesterolu, który może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Według Zissimopoulos i współpracowników, wcześniejsze badania wykazały, że wysokie poziomy cholesterolu mogą być związane z nagromadzeniem płytek beta amyloidu w mózgu, które są uważane za charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

Badacze postawili hipotezę, że ​​leki obniżające poziom cholesterolu mogą wpływać na pojawienie się choroby Alzheimera i następnie na jej rozwój.

W celu zbadania tej teori, zespół przeanalizował dane 399 979 osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy używali statyn. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2006 – 2013.

Naukowcy przyjrzeli się, jak niskie i wysokie stosowanie statyn może być związane z ryzykiem diagnozy choroby Alzheimera.

Każdego roku między 2009-2013, u około 1,72 proc. kobiet i 1,32 proc. mężczyzn zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni i kobiety którzy stosowali statyny byli o 15 proc. mniej narażeni na zdiagnozowanie choroby Alzheimera, w porównaniu z mężczyznami i kobietami z małą ekspozycją na te leki.

Jednak przy bliższym badaniu, zespół odkrył, że związek pomiędzy dużym  stosowania statyn i niższym ryzykiem Alzheimera był zależny od płci, rasy,  pochodzenia etnicznego oraz rodzaju stosowanej statyny.

 

Wysokie dawki atorwastatyny powodowały obniżenie ryzyka choroby Alzheimera wśród kobiet i mężczyzn każdej rasy.

Połączenie prawastatyny i rozuwastatyny wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera wśród białych kobiet.

U czarnych męzczyzn skuteczna była jakakolwiek statyna w osiągnięciu tego samego efektu.

Naukowcy podkreślają, że ich badania wymagają dodatkowych eksperymentów klinicznych.

Natalia Kulik, 8 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Badania wskazują, że użytkownicy Facebooka żyją dłużej

Kontakty społeczne z przyjaciółmi na pewno są dobre dla naszego zdrowia psychicznego, dobrego samopoczucia i ogólnego stanu organizmu. Nowe badania jednak sugerują, że nawet internetowe znajomości pozytywnie wpływają na zdrowie. Więzi społeczne pozytywnie...

Newsy

Nowa metoda w wykrywaniu chorób prionowych

Naukowcy opracowali metodę, która oparta jest na biochemicznych testach, które wykrywają priony we krwi osób z chorobą Creutzfeldt-Jakoba. Wygląda na to, że może być to użytecznym narzędziem, które wykryje chorobę zanim pojawią się jej pierwsze objawy. Publikacje...

Newsy

Ta ryba może być kluczem do walki z dziecięcą białaczką

Kluczem do wczesnego wykrywania dziecięcej białaczki mogą okazać się tysiące małych ryb, które wkrótce mogą pływać w laboratorium Wayne State University. Nowy projekt badawczy wykorzystuje ryby z gatunku danio pręgowany do identyfikacji genetycznych...

Newsy

Czy wszystkie leki będzie można podawać przez skórę?

Naukowcy z Japonii prawdopodobnie wykonali milowy krok w sposobie dystrybucji leków w naszym organizmie. Odnaleźli drogę, jak przygotować skórę, aby była ****bardziej przepuszczalna dla leków. Skóra człowieka jest nieprzepuszczalną barierą dla środowiska,...

Newsy

Związek płci z zachorowalnością na Alzheimera

Kobiety mają dwa razy większe ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera w porównaniu do mężczyzn, ale jak narazie nie wiadomo, jakie różnice w budowie mózgu odpowiadają za tę predyspozycję. W badaniach opartych na analizie ponad 200 osób w wieku 47-55...

Newsy

Beta blokery niewskazane u osób z demencją?

Beta blokery to grupa leków, która często stosowana jest u osób, u których wystąpił epizod zawału serca. Według najnowszych badań, nie powinne być one lekami pierwszego rzutu u osób, które cierpią na demencję. Eksperymenty wykazały, że przyjmowanie leków...

Newsy

Bohdan Smoleń nie żyje

15 grudnia rano zmarł w poznańskim szpitalu Bohdan Smoleń. Ostatnie kilka dni przed śmiercią spędził w szpitalu. Aktor trafił do szpitala z powodu poważnej infekcji, która spowodowała problemy z oddychaniem. Artysta kabaretowy przeszedł ostatnio kilka...