Statyny mogą zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera?

Statyny są dobrze znane ze zdolności do obniżania poziomu cholesterolu, co może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia choroby układu sercowo-naczyniowego. Ale według nowego badania, statyny mogą również mieć potencjał, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera.

 

Opublikowane w czasopiśmie "JAMA Neurology" badanie, określa związek między wysokim poziomem stosowania statyn i niższym ryzykiem choroby Alzheimera.

Ostatnie badanie jest czysto obserwacyjne, a zespół badawczy - w tym Julie M. Zissimopoulos z Uniwersytetu w Kalifornii w Los Angeles wraz z zespołem twierdzą, że wyniki powinny być dalej sprawdzone w badaniach klinicznych.

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią otępienia, dotyka wiele ludzi na całym świecie i może cały czas rosnąć, jeśli nie zostanie wynaleziona odpowiednia strategia zapobiegania lub leczenia choroby.

Badania dowodzą, że statyny mogą obniżać ryzyko choroby Alzheimera
Badania dowodzą, że statyny mogą obniżać ryzyko choroby Alzheimera (123rf)

Podczas gdy dokonane zostały wielkie postępy w poszukiwaniu sposobów na powstrzymanie rozwoju i progresji choroby Alzheimera w ostatnich latach, naukowcy jeszcze napotykają na swojej drodze pewne przeszkody.

W nowym badaniu, Zissimopoulos i zespół sugerują, że warto byłoby przeprowadzić badania dotyczące zdolności obecnych na rynku leków do zapobiegania choroby Alzheimera.

Statyny są często przepisywane w celu obniżenia stężenia lipoprotein o niskiej gęstości cholesterolu - "złego" cholesterolu, który może zwiększać ryzyko zawału serca i udaru mózgu.

Według Zissimopoulos i współpracowników, wcześniejsze badania wykazały, że wysokie poziomy cholesterolu mogą być związane z nagromadzeniem płytek beta amyloidu w mózgu, które są uważane za charakterystyczne dla choroby Alzheimera.

ZOBACZ TAKŻE

Choroba Alzheimera - rozpoznanie i co dalej?

Badacze postawili hipotezę, że ​​leki obniżające poziom cholesterolu mogą wpływać na pojawienie się choroby Alzheimera i następnie na jej rozwój.

W celu zbadania tej teori, zespół przeanalizował dane 399 979 osób dorosłych w wieku 65 lat i starszych, którzy używali statyn. Badanie zostało przeprowadzone w latach 2006 – 2013.

Naukowcy przyjrzeli się, jak niskie i wysokie stosowanie statyn może być związane z ryzykiem diagnozy choroby Alzheimera.

Każdego roku między 2009-2013, u około 1,72 proc. kobiet i 1,32 proc. mężczyzn zdiagnozowano chorobę Alzheimera.

Ogólnie rzecz biorąc, mężczyźni i kobiety którzy stosowali statyny byli o 15 proc. mniej narażeni na zdiagnozowanie choroby Alzheimera, w porównaniu z mężczyznami i kobietami z małą ekspozycją na te leki.

Jednak przy bliższym badaniu, zespół odkrył, że związek pomiędzy dużym  stosowania statyn i niższym ryzykiem Alzheimera był zależny od płci, rasy,  pochodzenia etnicznego oraz rodzaju stosowanej statyny.

 

Wysokie dawki atorwastatyny powodowały obniżenie ryzyka choroby Alzheimera wśród kobiet i mężczyzn każdej rasy.

Połączenie prawastatyny i rozuwastatyny wiązało się ze zmniejszonym ryzykiem choroby Alzheimera wśród białych kobiet.

U czarnych męzczyzn skuteczna była jakakolwiek statyna w osiągnięciu tego samego efektu.

Naukowcy podkreślają, że ich badania wymagają dodatkowych eksperymentów klinicznych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy