Trwa ładowanie...

Statyny w dużej dawce mogą pomóc pacjentom z chorobami układu krążenia

Avatar placeholder
14.11.2016 13:33
Statyny w dużej dawce mogą pomóc pacjentom z chorobami układu krążenia
Statyny w dużej dawce mogą pomóc pacjentom z chorobami układu krążenia

Coraz większej liczbie osób w podeszłym wieku są przepisywane słabe dawki statyn jako element leczenia chorób układu krążenia. Jednak leki te są przedmiotem kontrowersji, a część pracowników służby zdrowia unika ich z powodu rzekomych skutków ubocznych, obejmujących m.in. miopatię, czyli chorobę prowadzącą do uszkodzenia mięśni, a co za tym idzie - do utraty siły oraz osłabienia.

Tymczasem nowe badania wskazują, że wysoka dawka statyn może zwiększyć przeżywalność pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.

Statyny są grupą leków powszechnie zalecanych do zwalczania chorób sercowo-naczyniowych (CVD), ponieważ obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) donosi, że w latach 2003-2012 odsetek osób powyżej 40 roku życia, u których zastosowano statyny, aby obniżyć poziom cholesterolu, wzrósł z 18 do 26 proc.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"
Duże dawki statyn pozytywnie wpływają na zdrowie osób z chorobami układu krążenia
Duże dawki statyn pozytywnie wpływają na zdrowie osób z chorobami układu krążenia (Shutterstock)

W 2013 roku Amerykańska Szkoła Wyższa Kardiologii (ACC) i Amerykańskie Towarzystwo Kardiologiczne (AHA) wspólnie rekomendowały bardzo intensywną terapię statynami pacjentów do 75 roku życia.

Jednak w 2014 roku System Opieki Zdrowotnej Weteranów Wojennych zalecał już terapię statynami o umiarkowanej intensywności, powołując się na brak wystarczających dowodów, że wysokie dawki leku mogą dać lepsze efekty.

Zalecenie ACC/AHA oparły się na metaanalizie opublikowanej w 2010 roku, która wykazała wzrost wskaźnika przeżycia pacjentów po terapii o wysokiej intensywności o 0,8 proc. Metaanaliza nie objęła pacjentów w wieku powyżej 75 roku życia.

Naukowcy z Uniwersytetu Stanford przeprowadzili duże badanie porównujące obie te terapie.

Wyniki zostały opublikowane w czasopiśmie "JAMA Cardiology".

ZOBACZ TAKŻE:

Naukowcy kierowani przez dr Fatime Rodriguez poddali analizie 509 766 pacjentów w wieku 21-84 lat z miażdżycą, którzy leczeni byli w ramach Systemu Opieki Zdrowotnej Weteranów Wojennych.

W badaniu uwzględniono choroby współistniejące, wartości cholesterolu i wskaźniki śmiertelności od 1 kwietnia 2013 roku do 1 kwietnia 2014 r. Analizowano stan pacjentów przez 492 dni, podczas których zauważono, że osoby, które otrzymywały najwyższe dawki statyn, miały najniższy wskaźnik śmiertelności.

Naukowcy odkryli również, że maksymalne dawki statyn wysokiej intensywności prowadzą do najwyższych wskaźników przeżywalności w porównaniu z submaksymalnymi dawkami tych samych leków.

Pozytywne efekty statyn wysokiej intensywności można było zaobserwować we wszystkich grupach wiekowych - wyniki są spójne zarówno dla młodszych pacjentów, jak i osób powyżej 75 roku życia.

10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu
10 najpowszechniejszych błędów dotyczących cholesterolu [11 zdjęć]

Wysoki cholesterol może poważnie zagrażać naszemu zdrowiu. Do głównych przyczyn występowania hipercholesterolemii

zobacz galerię

Pomimo sprzecznych zaleceń dotyczących leczenia statynami, badanie to zostało przeprowadzone na większej próbie, z wykorzystaniem szczegółowej dokumentacji pacjentów z ewidencji zdrowia weteranów wojennych, która dostarczyła naukowcom unikalnych informacji klinicznych i administracyjnych.

Autorzy badania podkreślają, że mimo swoich zalet, potencjał statyn nie jest jeszcze w pełni wykorzystany. Zwracają także uwagę, że niekorzystne skutki zdrowotne terapii muszą być nadal rozpatrywane indywidualnie i omawiane z pacjentem.

Jak do tej pory, wytyczne ACA/AHHA nie zalecały terapii statynami wysokiej intensywności pacjentom powyżej 75 roku życia ze względu na brak wystarczającej ilości badań klinicznych. Jednak zgodnie z nowym badaniem, wytyczne powinny zostać zmienione.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze