Trwa ładowanie...

Stężenie glukozy po posiłku

Avatar placeholder
24.11.2018 23:52
Stężenie glukozy po posiłku
Stężenie glukozy po posiłku

Prawidłowa regulacja stężenia glukozy we krwi zależy w głównej mierze od wydzielania insuliny przez komórki B wysp Langerhansa oraz od działania insuliny na komórki docelowe.
W pierwszej kolejności glukoza musi być wchłonięta, co odbywa się głównie w bliższej części jelita cienkiego, a następnie jest metabolizowana w komórkach ustroju. W komórkach wątroby, mięśniowych i tłuszczowych potrzebna jest do tego procesu insulina, natomiast w tkance mózgowej i erytrocytach odbywa się to niezależnie. Na czczo 60% glukozy jest pobierane przez tkankę tłuszczową. Po spożyciu węglowodanów tkanki obwodowe (głównie tkanka mięśniowa) przejmują 50-70% wchłoniętej glukozy.

U ludzi zdrowych maksymalne stężenie glukozy występuje około 60 minut po rozpoczęciu posiłku, rzadko przekracza 140 mg/dl i powraca do wartości sprzed posiłku w czasie 2–3 godzin. Nawet, jeśli glikemia powraca do wartości przedposiłkowych w czasie 3 godzin, wchłanianie spożytych wodorowęglanów trwa, co najmniej 5–6 godzin po posiłku.
Szerzej na temat mechanizmów w naszym organizmie, jakie są uruchamiane po spożyciu posiłku, opowie nasz ekspert – prof. dr hab. Waldemar Karnafel, diabetolog.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Prawidłowy poziom cukru we krwi
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.