Stomatolodzy wyślą cię na badania glukozy

Stomatolodzy będą mogli wysyłać pacjentów na bezpłatne badania poziomu glukozy. Powód? By szybciej i skuteczniej rozpoznać cukrzycę.

Jest to wspólny projekt Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w ramach Koalicji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy.

Stomatolodzy podkreślają, że w jamie ustnej wyraźnie widać choroby diabetologiczne. Te dwie dziedziny medycyny są ze sobą więc powiązane. Próchnica, choroby przyzębia, czy inne schorzenia trudne do wyleczenia mogą świadczyć właśnie o cukrzycy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Akcja rusza we wrześniu

Do gabinetów dentystycznych wkrótce ma trafić  ok. 50 tys. skierowań. Akcja ma rozpocząć się  we wrześniu w trakcie dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI.

  • Na kongres przyjedzie kilkanaście tysięcy dentystów nie tylko z kraju, ale i ze świata. To będzie doskonała okazja, by polskim stomatologom przedstawić projekt - tłumaczy Łukasz Sowa, rzecznik prasowy Manager FDI AWDC, Kongresu Stomatologicznego.

2. Coraz więcej chorych

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji Cukrzyca w Polsce choruje na cukrzycę około 3,5 miliona osób, a 5 mln jest w stanie przedcukrzycowym. Milion osób ma objawy cukrzycy, ale żyją bez diagnozy.

Stomatolodzy wyślą cię na badania glukozy
Stomatolodzy wyślą cię na badania glukozy (123RF)

Szacuje się, że do 2020 wszystkich chorych będzie ponad 4 mln. Chorują coraz młodsze dzieci.W Polsce na cukrzycę rocznie umiera ponad 21 tys. osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy