Trwa ładowanie...

Stomatolodzy wyślą cię na badania glukozy

Stomatolodzy będą mogli wysyłać pacjentów na bezpłatne badania poziomu glukozy. Powód? By szybciej i skuteczniej rozpoznać cukrzycę.

Zobacz film: "Wpływ cukrzycy na choroby serca"

Jest to wspólny projekt Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego i Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego w ramach Koalicji Wczesnego Wykrywania Cukrzycy.

Stomatolodzy podkreślają, że w jamie ustnej wyraźnie widać choroby diabetologiczne. Te dwie dziedziny medycyny są ze sobą więc powiązane. Próchnica, choroby przyzębia, czy inne schorzenia trudne do wyleczenia mogą świadczyć właśnie o cukrzycy.

1. Akcja rusza we wrześniu

Do gabinetów dentystycznych wkrótce ma trafić  ok. 50 tys. skierowań. Akcja ma rozpocząć się  we wrześniu w trakcie dorocznego Światowego Kongresu Stomatologicznego FDI.

  • Na kongres przyjedzie kilkanaście tysięcy dentystów nie tylko z kraju, ale i ze świata. To będzie doskonała okazja, by polskim stomatologom przedstawić projekt - tłumaczy Łukasz Sowa, rzecznik prasowy Manager FDI AWDC, Kongresu Stomatologicznego.

2. Coraz więcej chorych

Cukrzyca to choroba cywilizacyjna XXI wieku. Na podstawie danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Koalicji Cukrzyca w Polsce choruje na cukrzycę około 3,5 miliona osób, a 5 mln jest w stanie przedcukrzycowym. Milion osób ma objawy cukrzycy, ale żyją bez diagnozy.

Szacuje się, że do 2020 wszystkich chorych będzie ponad 4 mln. Chorują coraz młodsze dzieci.W Polsce na cukrzycę rocznie umiera ponad 21 tys. osób.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.