Stopnie w aikido

Stopnie w aikido oraz ich przyznawanie mogą się różnić w zależności od dojo i systemu przyjętego w różnych organizacjach. W aikido, podobnie jak w judo, stosuje się system stopni uczniowskich kyu i mistrzowskich dan. Według standardowego zestawu International Aikido Federation (IAF) i United States Aikido Federation (USAF), jest sześć stopni poniżej czarnego pasa. Te stopnie nazywają się kyu. W IAF i USAF stopnie kyu nie są oznaczane kolorami pasów.

1. Co to jest aikido?

Aikido to japońska sztuka walki skodyfikowana pod koniec XIX wieku. Twórca aikido oparł rzuty i dźwignie na starodawnym i na wpół militarnym nurcie aikijutsu, a pracę nóg i sztukę posługiwania się bokkenem, czyli drewnianym mieczem, na tradycyjnej szermierce kenjutsu. Jak żadna inna sztuka walki, aikido kładzie nacisk na moralny i psychologiczny wymiar działań oraz na odpowiedzialność za zdrowie i życie drugiego człowieka w całym procesie treningu i walki.

Techniki aikido składają się głównie z rzutów, dźwigni, szczególnie z dźwigni na małe stawy (nadgarstki i łokcie), oraz z uników i padów, tzw. ukemi. Oprócz walki wręcz, aikido zawiera też elementy walki bronią. W celach ćwiczebnych używane są:

Zobacz film: "Wpływ sportu na zdrowie"

 • jō – krótki kij,
 • bokken – drewniany miecz,
 • tantō – nóż, najczęściej drewniany.

Współczesne aikido składa się z kilkunastu szkół i nurtów o mniej lub bardziej praktycznym nastawieniu. Sztuka walki przerodziła się obecnie w szeroko rozumianą działalność rekreacyjno-zdrowotną o kwestionowanej przydatności do samoobrony. Aikido można tłumaczyć jako „drogę do harmonii” (jap. ai – harmonia, równowaga; ki – duch, energia; dō – droga, metoda, sposób).

2. Strój w aikido

Podczas treningu aikido stosowane są keikogi, inaczej nazywane aikidogami, czyli specjalny strój, który najczęściej występuje w barwie białej. Jest on typowy dla wielu sztuk walki. Krojem przypomina strój używany w judo. W skład stroju do aikido wchodzą przede wszystkim obszerne spodnie, nazywane hakama, przeważnie występujące w kolorze granatowym lub czarnym. Ich stosowanie w aikido inspirowane jest tradycją samurajów. Hakama może być noszona przez posiadaczy stopni mistrzowskich – dan. Reguły jej wkładania różnią się jednak pomiędzy poszczególnymi dojo, a niekiedy nawet w obrębie tej samej organizacji. Dobrym przykładem są Polska Federacja Aikido i Polska Unia Aikido, gdyż w pierwszej z nich możliwe jest stosowanie hakamy przez uczniów posiadających 2 stopień kyu, a w drugiej – przez mistrzów oraz adeptów z 1 stopniem kyu i z uprawnieniami instruktorskimi.

Pas – obi – owija się wokół ciała dwukrotnie. Tradycyjnie, jeżeli chodzi o stopnie kyu, nosi się biały pas, a stopnie dan – czarny. Niekiedy, w celu odróżnienia uczniów różnego stopnia i lepszego dostosowania trudności ćwiczeń, używa się kolorowych pasów. Pomysł ten pochodzi od Amerykanów i bardzo dobrze przyjął się także w Europie. Kolorystyka pasów w aikido jest taka sama, jak w judo. W przypadku dzieci przedstawia się następująco:

 • biały pas – 14 kyu,
 • biały pas z żółtą naszywką – 13 kyu,
 • biały pas z brązową naszywką – 12 kyu,
 • żółty pas – 11 kyu,
 • pomarańczowy pas – 10 kyu,
 • zielony pas – 9 kyu,
 • niebieski pas – 8 kyu,
 • brązowy pas – 7 kyu,
 • biały pas z brązową naszywką – 6 kyu.

Jeżeli chodzi o dorosłych sportowców, kolory pasów odpowiadają innym stopniom uczniowskim. Podział wygląda następująco:

 • żółty pas – 6 kyu,
 • pomarańczowy pas – 5 kyu,
 • zielony pas – 4 kyu,
 • niebieski pas – 3 kyu,
 • brązowy pas – 2 kyu,
 • biały pas z brązową naszywką – 1 kyu,
 • czarny pas – 1 dan.

Często zdarza się, że starsi stopniem dan mistrzowie, w miejsce pasa przewiązują się w szarfą nazywaną oiguri.

3. Rodzaje stopni w aikido

Jak niemal wszystkie sztuki walki wywodzące się z Japonii, aikido stosuje system stopni uczniowskich kyu i mistrzowskich dan. Osoba, która dopiero rozpoczyna treningi nie posiada żadnego stopnia. Pierwszy, najniższy stopnień 6 kyu może zdobyć dopiero po około pół roku. W przypadku stopni mistrzowskich, najniższym jest 1 dan. Niekiedy wprowadza się odrębne podziały stopni dla dzieci i dorosłych, a mniejsi uczniowie mają możliwość uzyskania stopnia od 12 do 7 kyu. Czasem federacje decydują się na unowocześnienie sytemu przyznawania stopni uczniowskich i w ten sposób m.in. dorośli zyskują możliwość zdobycia dodatkowego stopnia 7 kyu już po pierwszych 3 miesiącach treningów, a nie tak jak dotąd – po 6.

Stopnie w aikido w większości przypadków otrzymuje się po zdaniu egzaminu praktycznego, czasem rozszerzonego o część teoretyczną. Na egzaminie testowane są techniki odpowiednie dla poszczególnych stopni zaawansowania. W przypadku wyższych kyu, pojawiają się techniki z bronią, a niekiedy również te, typowe dla kenjutsu albo iaidō. Na wynik egzaminu wpływ ma także postawa egzaminowanego, jego zaangażowanie podczas treningów i stosunek do sportu. Coraz częściej od uczniów wymaga się brania udziały w różnych stażach, organizowanych lokalnie, krajowo lub międzynarodowo.

Wyższe stopnie mistrzowskie, a dokładniej – od 3 dan, przyznawane są aikidokom, którzy oprócz zdolności wykazują się osiągnięciami w dziedzinie nauczania sztuki walki oraz jej propagowaniu. Poczynając od 5 dan (stopnie Hombu Dojo), nie organizuje się już testów praktycznych. Najwyższym celem i marzeniem każdego aikidoki jest stopnień mistrzowski 10 dan. Stopnie uczniowskie przeważnie przyznawane są w ramach dojo. Stopnie mistrzowskie są formalnie przyznawane przez organizację, do której należy dane dojo.

spis treści
rozwiń

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy