Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Anna Golan

Seks a stres

Avatar placeholder
19.03.2015 12:01
Seks a stres
Seks a stres (Zdjęcie pary / Shutterstock)

Stres jest to stan organizmu, w którym doszło do zachwiania równowagi między jego zasobami a obciążeniami, którym jest poddawany. Brak równowagi między naszymi zasobami a wymaganiami środowiska następuje także wtedy, gdy nasze zasoby, potencjalne możliwości są duże, a wymagania niskie. Mówimy wtedy o stresie negatywnym. Obie sytuacje mogą prowadzić do chorób o charakterze stresogennym.

spis treści

1. Sposoby na stres

W naszym społeczeństwie stres związany jest najczęściej z pracą zawodową, przeciążeniem obowiązkami, sytuacją życiową i materialną. Zjawisko to występuje jednak we wszystkich grupach społecznych, niezależnie od miejsca zamieszkania, pozycji zawodowej. Jest to stan alarmu dla organizmu. Gdy przekroczy naszą odporność, utrzymuje się zbyt długo, rozwijają się zaburzenia psychosomatyczne. Sposoby reagowania w trudnych sytuacjach można umownie podzielić na osiem głównych strategii:

  • konfrontacja (spróbuję coś zmienić),
  • dystansowanie się (najlepiej o tym wszystkim zapomnieć),
  • opanowanie się (próby kontroli uczuć),
  • przypisywanie sobie odpowiedzialności (mój błąd),
  • czekanie na cud,
  • poszukiwanie wsparcia i pomocy innych osób,
  • opracowanie strategii działania,
  • pozytywne przewartościowanie sytuacji (czegoś mnie to nauczyło itp.).
Zobacz film: "Jak często uprawiamy seks?"

Nie wszystkie z nich są jednakowo dobre, użyteczne. Czekanie na cud rzadko przynosi pozytywne efekty. Z kolei ciągła konfrontacja, gdy nie mamy szans i możliwości wpłynąć na przebieg wydarzeń, to strata sił.

2. Wpływ stresu na życie seksualne

Stan ten wpływa na kondycję całego organizmu, także na funkcjonowanie seksualne. Życie w napięciu, niezdrowe odżywianie, alkohol i papierosy, po które sięgamy, by choć na chwilę się odprężyć, przyczyniają się do rozwoju różnego rodzaju zaburzeń seksualnych. Z kolei to problemy z erekcją, osiągnięciem orgazmu itp. mogą być dla danej osoby źródłem stresu. Jesteśmy różni i inaczej reagujemy, część osób, gdy ma problemy w pracy, jest przemęczona i reaguje zobojętnieniem, nawet niechęcią do seksu. Inni za pomocą intensywniejszych niż zwykle stosunków będą próbowali rozładowywać napięcia. Zależy to od wrodzonych cech temperamentalnych. Długotrwały stres może przyczynić się do rozregulowania układu neuroendokrynnego. U mężczyzn może to spowodować hiperprolaktynemię, co z kolei wiąże się z zaburzeniami seksualnymi, a nawet bezpłodnością. Do zaburzeń seksualnych w związkach bardzo często przyczyniają się codzienne problemy, np.: mieszkaniowe, zmiana pracy, niedobór snu.

3. Jak sobie pomóc w stresie?

Bardzo ważne jest posiadanie wsparcia w trudnych chwilach, najlepiej, gdy jest to wyrozumiały partner, który dostrzega problemy w funkcjonowaniu seksualnym i pomoże je przezwyciężać. Przystępując do rozmowy na ten temat, pamiętajmy, że szalenie ważne są takt, cierpliwość, czułość i otwartość. Często dana osoba próbuje ukrywać problem, ponieważ obawia się reakcji partnera, a samo zapewnienie, że jest się akceptowanym i kochanym wpływa na poprawę funkcjonowania w roli kochanka/kochanki. Poczucie bliskości uodparnia na stres i trudności, z którymi musimy się mierzyć.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Urazy a impotencja
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze