Trwa ładowanie...

Stres przed ślubem

Przygotowania ślubne to całkiem naturalna sprawa. Nie dość, że sama organizacja wesela pochłania dużo energii, to dochodzą jeszcze obawy przed ślubem co do jakości uczucia. Związanie się z drugim człowiekiem na całe przyszłe życie jest nie lada wyzwaniem. Decyzję o ślubie warto przemyśleć. Przygotowanie się do dnia zaślubin, zarówno organizacyjnie, jak i psychicznie, wymaga sił i wsparcia ze strony najbliższych. Planowanie ślubu jest wydarzeniem stresowym, ponieważ chcesz, aby wszystko było idealne. Nawet małe niedociągnięcie w planach wyprowadza cię z równowagi. Stres przed ślubem możesz zmniejszyć poprzez wcześniejsze przygotowanie i werbowanie pomocy.

Zobacz film: "Rozpoznaj stan zdrowia psychicznego on-line"

1. Lęk przed ślubem

Stres przed ślubem
Stres przed ślubem

Zbyt intensywne przygotowania ślubne często przysłaniają to, co w dniu ślubu jest najważniejsze. Warto...

zobacz galerię

Ślub to niezapomniane wydarzenie. Często jednak decyzja o ślubie wyzwala stres. Zawarcie związku małżeńskiego i założenie rodziny to w końcu poważna sprawa. Dlatego warto się dokładnie zastanowić, czego oczekujesz od siebie i od partnera, od waszego związku. Czy możecie wzajemnie na siebie liczyć i wspieracie się? Takie pytania są potrzebne, bo przysięga małżeńska to deklaracja miłości, wierności i zrozumienia. Trzeba być pewnym drugiej strony i własnych decyzji.

Psychiczne przygotowanie do ślubu jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uświadomić sobie nowe cele i dążenia w życiu. Teraz już nie sam decydujesz o ważnych dla siebie sprawach – musisz je omawiać i przedyskutowywać ze swoim partnerem, brać pod uwagę jego zdanie i uczucia. W psychologii silny lęk przed zawarciem związku małżeńskiego określany jest jako gamofobia. Przyczynami gamofobii mogą być trudności w podejmowaniu ważnych decyzji, połączone z wątpliwościami lub postrzeganie partnera jako tego, kto zagraża wolności i niezależności. W krańcowej formie gamofobia może przejawiać się ucieczką sprzed ołtarza.

2. Planowanie ślubu

Stres przed ślubem wynika też z zaangażowania w proces przygotowań do ceremonii kościelnej i wesela. Większość spraw dotyczących organizacji wesela skupia się z reguły wokół panny młodej i jej rodziny. Można jednak zminimalizować nieco stres przed ślubem, biorąc pod uwagę kilka rad.

  • Zatrudnijcie organizatora wesela – doradca weselny to osoba, która odciąży pannę młodą i pana młodego od przygotowań ślubnych. Co więcej, profesjonaliści naprawdę znają się na rzeczy i postarają się, by zespół muzyczny zabawiał gości, sala była ustrojona w kolorach współgrających z nakryciem stołów, kwiatami panny młodej i wszystkimi dodatkami, by goście mieli swoje miejsca przy stole i by podczas zabawy weselnej wszystko odbyło się na czas.
  • Dostatecznie szybko zacznijcie planować wesele – wczesne planowanie wesela zmniejsza stres związany z rezerwacją odpowiedniego miejsca na organizację uroczystości. Termin w dobrym lokalu często trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Na początku organizacji zaznacz szczegółowo wszystkie kroki, które muszą być zakończone przed wielkim dniem. Zaznacz wszystkie działania w kalendarzu z datą przewidywanego zakończenia.
  • Uwzględnijcie finanse – budżet, jaki macie do dyspozycji to, niestety, często kluczowa sprawa w organizacji wesela. Przemyślcie i ustalcie między sobą, jak ma wyglądać wasza uroczystość ślubna i weselna. Gdy pojawią się różnice zdań, nie atakujcie partnera ani jego rodziców. Na początku uzgodnijcie, kto i za co odpowiada oraz czego od siebie oczekujecie. W dobrych negocjacjach ustalcie, gdzie leżą granice kompromisu, z czego możecie zrezygnować, a z czego absolutnie nie.
  • Poproście o pomoc najbliższych – świadkowie i bliżsi uczestnicy wesela mogą pomóc wam w niektórych zadaniach związanych z dniem ślubu. Poproście ich o pomoc podczas początkowych przygotowań. Prośba o kilka prostych rzeczy jest całkowicie dopuszczalna.
  • Pozwólcie sobie na relaks przed ślubem – relaks przed weselem jest niesamowicie ważny. Należy wypocząć, aby uniknąć niepotrzebnych frustracji z byle powodu. Należy znaleźć czas dla siebie z dala od tematów i sytuacji związanych ze ślubem i weselem. Wybierzcie się zatem na spacer, obejrzyjcie dobry film, zróbcie sobie wypad do SPA – to wam dobrze zrobi przed najważniejszym dniem w waszym życiu.

Pamiętajcie, że dzień ślubu powinien być dniem szczęścia i radości. Skupcie się na częściach zabawy, takich jak planowanie listy prezentów i zróbcie sobie przerwę, jeśli czujecie się przytłoczeni. Próby pozyskania pomocy od innych to nie tylko sposób na dzielenie zadań, ale i uzyskania opinii oraz doradztwa.

Dzień ślubu to przede wszystkim wasz dzień. Najważniejsze, co masz do zrobienia, to przypomnieć sobie, co wspaniałego widzisz w swoim przyszłym mężu czy żonie i że jesteś gotowa/gotowy związać się z nim/nią na całe życie. Poczuć się królewsko w pięknych strojach, zaczerpnąć otuchy z obecności życzliwych wam osób oraz naprawdę świadomie złożyć sobie przysięgę. A potem bawić się cudnie na własnym weselu, aby poprzez ruch, śmiech i zabawę rozładować napięcie i emocje z ostatnich miesięcy oraz zaczerpnąć energii na dalsze życie.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza