Stres przed ślubem

Przygotowania ślubne to całkiem naturalna sprawa. Nie dość, że sama organizacja wesela pochłania dużo energii, to dochodzą jeszcze obawy przed ślubem co do jakości uczucia. Związanie się z drugim człowiekiem na całe przyszłe życie jest nie lada wyzwaniem. Decyzję o ślubie warto przemyśleć. Przygotowanie się do dnia zaślubin, zarówno organizacyjnie, jak i psychicznie, wymaga sił i wsparcia ze strony najbliższych. Planowanie ślubu jest wydarzeniem stresowym, ponieważ chcesz, aby wszystko było idealne. Nawet małe niedociągnięcie w planach wyprowadza cię z równowagi. Stres przed ślubem możesz zmniejszyć poprzez wcześniejsze przygotowanie i werbowanie pomocy.

Co wpływa na pewność siebie?

Lęk przed ślubem

Stres przed ślubem

Zbyt intensywne przygotowania ślubne często przysłaniają to, co w dniu ślubu jest najważniejsze. Warto wszystkie sprawy sobie dobrze rozplanować, aby nie...

Ślub to niezapomniane wydarzenie. Często jednak decyzja o ślubie wyzwala stres. Zawarcie związku małżeńskiego i założenie rodziny to w końcu poważna sprawa. Dlatego warto się dokładnie zastanowić, czego oczekujesz od siebie i od partnera, od waszego związku. Czy możecie wzajemnie na siebie liczyć i wspieracie się? Takie pytania są potrzebne, bo przysięga małżeńska to deklaracja miłości, wierności i zrozumienia. Trzeba być pewnym drugiej strony i własnych decyzji.

Psychiczne przygotowanie do ślubu jest niezwykle ważne, ponieważ pozwala uświadomić sobie nowe cele i dążenia w życiu. Teraz już nie sam decydujesz o ważnych dla siebie sprawach – musisz je omawiać i przedyskutowywać ze swoim partnerem, brać pod uwagę jego zdanie i uczucia. W psychologii silny lęk przed zawarciem związku małżeńskiego określany jest jako gamofobia. Przyczynami gamofobii mogą być trudności w podejmowaniu ważnych decyzji, połączone z wątpliwościami lub postrzeganie partnera jako tego, kto zagraża wolności i niezależności. W krańcowej formie gamofobia może przejawiać się ucieczką sprzed ołtarza.

Planowanie ślubu

Stres przed ślubem wynika też z zaangażowania w proces przygotowań do ceremonii kościelnej i wesela. Większość spraw dotyczących organizacji wesela skupia się z reguły wokół panny młodej i jej rodziny. Można jednak zminimalizować nieco stres przed ślubem, biorąc pod uwagę kilka rad.

  • Zatrudnijcie organizatora wesela – doradca weselny to osoba, która odciąży pannę młodą i pana młodego od przygotowań ślubnych. Co więcej, profesjonaliści naprawdę znają się na rzeczy i postarają się, by zespół muzyczny zabawiał gości, sala była ustrojona w kolorach współgrających z nakryciem stołów, kwiatami panny młodej i wszystkimi dodatkami, by goście mieli swoje miejsca przy stole i by podczas zabawy weselnej wszystko odbyło się na czas.
  • Dostatecznie szybko zacznijcie planować wesele – wczesne planowanie wesela zmniejsza stres związany z rezerwacją odpowiedniego miejsca na organizację uroczystości. Termin w dobrym lokalu często trzeba rezerwować nawet z dwuletnim wyprzedzeniem. Na początku organizacji zaznacz szczegółowo wszystkie kroki, które muszą być zakończone przed wielkim dniem. Zaznacz wszystkie działania w kalendarzu z datą przewidywanego zakończenia.
  • Uwzględnijcie finanse – budżet, jaki macie do dyspozycji to, niestety, często kluczowa sprawa w organizacji wesela. Przemyślcie i ustalcie między sobą, jak ma wyglądać wasza uroczystość ślubna i weselna. Gdy pojawią się różnice zdań, nie atakujcie partnera ani jego rodziców. Na początku uzgodnijcie, kto i za co odpowiada oraz czego od siebie oczekujecie. W dobrych negocjacjach ustalcie, gdzie leżą granice kompromisu, z czego możecie zrezygnować, a z czego absolutnie nie.
  • Poproście o pomoc najbliższych – świadkowie i bliżsi uczestnicy wesela mogą pomóc wam w niektórych zadaniach związanych z dniem ślubu. Poproście ich o pomoc podczas początkowych przygotowań. Prośba o kilka prostych rzeczy jest całkowicie dopuszczalna.
  • Pozwólcie sobie na relaks przed ślubem – relaks przed weselem jest niesamowicie ważny. Należy wypocząć, aby uniknąć niepotrzebnych frustracji z byle powodu. Należy znaleźć czas dla siebie z dala od tematów i sytuacji związanych ze ślubem i weselem. Wybierzcie się zatem na spacer, obejrzyjcie dobry film, zróbcie sobie wypad do SPA – to wam dobrze zrobi przed najważniejszym dniem w waszym życiu.

Pamiętajcie, że dzień ślubu powinien być dniem szczęścia i radości. Skupcie się na częściach zabawy, takich jak planowanie listy prezentów i zróbcie sobie przerwę, jeśli czujecie się przytłoczeni. Próby pozyskania pomocy od innych to nie tylko sposób na dzielenie zadań, ale i uzyskania opinii oraz doradztwa.

Dzień ślubu to przede wszystkim wasz dzień. Najważniejsze, co masz do zrobienia, to przypomnieć sobie, co wspaniałego widzisz w swoim przyszłym mężu czy żonie i że jesteś gotowa/gotowy związać się z nim/nią na całe życie. Poczuć się królewsko w pięknych strojach, zaczerpnąć otuchy z obecności życzliwych wam osób oraz naprawdę świadomie złożyć sobie przysięgę. A potem bawić się cudnie na własnym weselu, aby poprzez ruch, śmiech i zabawę rozładować napięcie i emocje z ostatnich miesięcy oraz zaczerpnąć energii na dalsze życie.

Komentarze (5)
~Niunia
~Niunia ponad rok temu

Cóż nie uważam że to dobry pomysł by brać leki przed ślubem bo trzeba by było je brać na 3 msce przed i nawet jeśli ziołowe to z pewnością nie powinny być brane przez cały czas. Mi pomógł odpromiennik bio, który towarzyszył mi w cieżkich chwilach, gdy coś miało być załatwione a jednak nie było.

Odpowiedz
~Informacja
~Informacja ponad rok temu

Zapytacie czemu akurat Xanax? Odpowiedź jest prosta. Jest bardzo skuteczny, ale działa bardzo krótko - co jest jednocześnie niebezpieczne pod względem możliwości uzależnienia przy braniu długotrwałym, ale tym samym bezpiecznie, jeśli chodzi o sytuacje stresowe i krótki czas działania w takim wypadku. Mimo wszystko, nie polecam brać go dnia, kiedy mamy ważną uroczystość, tylko sprawdzić 2-3 dni wcześniej jaka jest nasza reakcja organizmu, bo może być tak, że najzwyczajniej w świecie pójdziecie spać - na własnym ślubie? :) Nie do przyjęcia.

Odpowiedz
~Informacja
~Informacja ponad rok temu

No i to samo jest z pogrzebami. Szczególnie bardzo bliskich osób. Bez 2mg nie ma szans, aby trzymać "nerwy" na wodzy. Wiem, że może zabrzmi to jak lekomaństwo, ale mam osobowość "introwertyczną" i "nerwicową" i staram się zawsze niwelować ryzyko błędnego koła lub przykrych sytuacji do zera.

Odpowiedz
~Informacja
~Informacja ponad rok temu

Na stres związany z tym dniem, polecam Xanax (Alprazolam). 1 mg powinien Was wyciszyć na kilka godzin. Właściwie działanie podobne do alkoholu, z ogromnym plusem jakim jest brak zapachu alkoholu. Ja go stosuję w sytuacjach stresowych oraz podczas bardzo ważnych spotkać biznesowych. Także wesela sobie nie wyobrażam bez niego. Oczywiście dawkę należy dobrze obliczyć i przyjąć odpowiednio szybko, aby do momentu pierwszego kieliszka nie było tej substancji zbyt dużo w organizmie - źle reaguje z alkoholem (a tego na weselu zazwyczaj jest sporo), po prostu może "podbić" upojenie... niestety.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ślub
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocni lekarze

Artykuły Ślub
Ślub

Strach przed odpowiedzialnością

Strach przed odpowiedzialnością

Do decyzji o małżeństwie, związaniu się na całe życie z drugą osobą i założeniu rodziny trzeba dorosnąć. Kobiety są zwykle bardziej przychylne do zalegalizowania związku, mężczyznom często jest to obojętne.

Ślub

Seks przed ślubem

do ślubu. Mimo liberalizmu seksualnego i swobody obyczajowej, seks przedmałżeński jest przez wielu potępiany. Z jednej strony, wytaczane są argumenty (...) natury religijnej i twierdzenie, że współżycie przed ślubem...

Ślub

Nowożeńcy

Nowożeńcy

Szczęśliwe małżeństwo zależy od obustronnej chęci i zaangażowania. Chęć zawarcia małżeństwa powinna wypływać z serca.

Ślub

Wymarzony mężczyzna

Wymarzony mężczyzna

Związek jest sztuką kompromisu i wymaga od każdej pary pracy nad sobą. Bez wspólnych rozmów i rozwiązywania konfliktów nie uda się stworzyć dobrej relacji.

Ślub

Intercyza przed ślubem

Intercyza przed ślubem lub po zawarciu małżeństwa jest to umowa majątkowa między partnerami. Zawiera się ją, kiedy para chce, aby ich stosunki (...) lub całkowitą rozdzielność majątkową - lub wręcz przeciwnie. W Polsce po ślubie...

Ślub

Obawy przed ślubem

Obawy przed ślubem dotyczą niemal każdej młodej pary. Czy to ten jedyny? Jak go rozpoznać? Czy to właściwa kobieta na całe życie? Czy czekać na kogoś (...) jeśli nam się nie uda? Gubimy się w lawinie niepokojących pytań, które dodatkowo...

Ślub

Zaręczyny w święta - czy to dobry pomysł?

Zaręczyny w święta - czy to dobry pomysł?

Wielkimi krokami zbliżają się Święta Bożego Narodzenia. To rodzinny czas sprzyjający refleksji i zadumie. Czas, w którym łatwiej jest zatrzymać się i zastanowić nad dotychczasowym życiem oraz podjąć decyzje, które zaważą na naszej przyszłości. Niepowtarzalna...

Ślub

Przygotowania ślubne

Przygotowania ślubne

Zbyt intensywne przygotowania ślubne często przysłaniają to, co w dniu ślubu jest najważniejsze. Warto wszystkie sprawy sobie dobrze rozplanować

Ślub

Seks a szczęście w związku

Seks a szczęście w związku

Rozpoczęcie współżycia jest dla zakochanych ludzi przeniesieniem związku na bardziej intymny poziom. Seks daje poczucie niezwykłej bliskości i może być czymś wspaniałym, o ile oczywiście oboje partnerzy są na niego gotowi.

Ślub

Ucieczka

Ucieczka

Ucieczka przed problemami nie pomoże w ich rozwiązaniu. Należy eliminować je na bieżąco, poprosić o pomoc rodzinę lub kogoś z bliskiego otoczenia, razem łatwiej znaleźć wyjście z trudnej sytuacji.