Stres zaostrzył u Kim Kardashian objawy łuszczycy

To były trudne trzy miesiące dla Kim Kardashian, której  w październiku włamywacze najpierw przystawili pistolet do głowy, a potem obrabowali w pokoju hotelowym w Paryżu. Później jej mąż, Kanye West, został hospitalizowany po tym, jak odwołał swoją trasę koncertową. Później poinformowano, że raper znalazł się tam z powodu nieujawnionych wcześniej problemów ze zdrowiem psychicznym. Od tej pory West nie mieszka z rodziną.

Czy stres może powodować nasilenie się objawów?

Eksperci twierdzą, że wszystko jest możliwe, że stres może powodować nasilenie łuszczycy u Kardashian. "Nie zawsze stresujące sytuacje łączą się z pogorszeniem stanu skóry" - mówi Kally Papantoniou, dermatolog z Nowego Jorku.

Chociaż nie ma badań, które świadczyłyby o związku przyczynowo-skutkowym, wielu pacjentów twierdzi, że zmniejszenie stresu pomaga złagodzić ich objawy. A w jednym z badań skandynawskich ponad dwie trzecie respondentów stwierdziło, że ich łuszczyca zaostrzyła się przez stres. Według Narodowej Fundacji Łuszczycy, kobiety mogą być szczególnie podatne na zaostrzenie choroby, związane ze stresem.

"Istnieje kilka mechanizmów związanych ze stresem, które mogą pogorszyć objawy łuszczycy i wykazano, że układ nerwowy odgrywa znaczącą rolę w tym zjawisku. Wpływ współczulnych nerwów skóry może prowadzić do szeregu reakcji immunologicznych i zapalnych zmian w skórze, które stymulują rozwój chorób skóry, takich jak łuszczyca” – mówi dr Papantoniou.

Angela Lamb, dermatolog w Szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku, przypomina swoim pacjentom z łuszczycą, że skóra jest największym organem - "Za każdym razem, kiedy się stresujesz i masz  niespokojny okres w swoim życiu, to wpłynie na ciebie, zmieniając chemię ciała i równowagę immunologiczną”.

"Najlepiej byłoby dla pacjentów z łuszczycą, aby wypracowali sobie strategie radzenia sobie ze stresem i niepokojem” – dodała dr Lamb. Takie strategie mogą obejmować uczestnictwo w grupie wsparcia, pracę z terapeutą lub naukę medytacji.

6 popularnych mitów o łuszczycy

Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną można zarazić się nawet poprzez podawanie ręki choremu....

Ważna rola odpowedniej diety

Dr Papantoniou zaleca również, że zestresowani pacjenci z łuszczycą dodali więcej pokarmów, mających właściwości przeciwzapalne do swojej diety i ograniczyli nabiału i rafinowane węglowodany, które są jednymi z najbardziej szkodliwych pokarmów dla łuszczycy.

"Ważne jest, aby jeść zdrowo i dbać o siebie. Łuszczycę u wielu pacjentów można złagodzić za pomocą modyfikacji diety. Jest to także związane z chorobami serca i innymi czynnikami ryzyka, co sprawia, że w tym przypadku zdrowa dieta jest jeszcze ważniejsza” – mówi dr Papantoniou.

To nie jest pierwszy raz, kiedy Kim Kardashian mówi publicznie o swojej chorobie autoimmunologicznej. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 2010 roku, po tym jak jej matka, Kris Jenner (która ma również łuszczycę), poznała wysypkę na nogach córki.

We wrześniu Kardashian podzieliła się niektórymi ze swoich strategii, które pozwalają je kontrolować chorobę, np. miejscowe nakładanie maści z kortyzonem w nocy i unikanie kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory oraz bakłażany.

"Po tylu latach, naprawdę nauczyłem się z tym żyć. Ja zawsze oczywiście nadzieja na wyleczenie, ale w międzyczasie uczę się po prostu zaakceptować to jako część tego, kim jestem" – pisze Kim.

Kinga Ludwik, 2 miesiące temu

Zdrowie

Komentarze (1)
~Maja
~Maja około miesiąca temu

Niestety, stres nie wpływa pozytywnie na zmiany łuszczycowe :-(. Sama, chcąc się ich pozbyć stosuję preparaty "dr. Michaels'a" - te działają, ale sytuacje stresogenne nie ułatwiają walki z chorobą...

Odpowiedz

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Newsy

Kanye West trafił do szpitala z powodu wycieńczenia

Westa, Kim Kardashian West, była w Nowym Jorku od poniedziałku. Wzięła udział w imprezie charytatywnej, przy okazji której uhonorowano jej zmarłego ojca (...) . Miał wyczerpującą trasę i to go przerosło, musi  po prostu...

Alergia

10 gwiazd, które mają alergię

10 gwiazd, które mają alergię

. Kim Kardashian Gwiazda reality show dowiedziała się o swojej alergii przed kamerą. W jednym w odcinków „Z kamerą u Kardashianów" Kim odwiedziła klinikę (...) wynikające z kontaktu z tymi alergenami...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Łuszczyca - choroba ogólnoustrojowa

, co powoduje, że dzisiaj łuszczyca traktowana jest jako schorzenie ogólnoustrojowe. * Jak dobrze znasz ciało człowieka? Rozwiąż TEST * Kim Kardashian (...) , zwłaszcza u tych, u których choroba rozwinęła...

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

6 popularnych mitów o łuszczycy

6 popularnych mitów o łuszczycy

. W praktyce działa to w obie strony. Specjaliści twierdzą, że silny stres może wywołać wysiew zmian skórnych. Z drugiej strony, osoby cierpiące na łuszczycę (...) może zaostrzyć objawy....

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Zmiany łuszczycowe skóry

Zmiany łuszczycowe skóry

Cechuje się przewlekłym przebiegiem z tendencją do samoistnego ustępowania i nawrotów.

Łuszczyca - przyczyny, objawy, leczenie

Co to jest łuszczyca? (WIDEO)

Co to jest łuszczyca? (WIDEO) Odtwórz wideo

i promieniowanie UVB jest korzystne dla skóry. Objawy łuszczycy to czerwonobrunatne lub płaskie grudki o różnej wielkości, które mogą być pokryte (...) srebrzystoszarą łuską. Wiele osób kojarzy wystąpienie łuszczycy...

Łuszczyca - występowanie, objawy, przyczyny, rodzaje, leczenie

Zmiany u pacjenta chorego na łuszczycę

Zmiany u pacjenta chorego na łuszczycę

Na zdjęciu zmiany u pacjenta chorego na łuszczycę (zmiany chorobowe obejmują plecy i kończyny górne).

Zdrowie w ciąży

Depresja w ciąży - zdjęcie

Depresja w ciąży - zdjęcie

Stan zdrowia kobiety w ciąży ma wpływ na zdrowie dziecka. Depresja może bowiem przyczynić się do pojawienia astmy u malucha.