Trwa ładowanie...

Stres zaostrzył u Kim Kardashian objawy łuszczycy

To były trudne trzy miesiące dla Kim Kardashian, której  w październiku włamywacze najpierw przystawili pistolet do głowy, a potem obrabowali w pokoju hotelowym w Paryżu. Później jej mąż, Kanye West, został hospitalizowany po tym, jak odwołał swoją trasę koncertową. Później poinformowano, że raper znalazł się tam z powodu nieujawnionych wcześniej problemów ze zdrowiem psychicznym. Od tej pory West nie mieszka z rodziną.

1. Czy stres może powodować nasilenie się objawów?

Eksperci twierdzą, że wszystko jest możliwe, że stres może powodować nasilenie łuszczycy u Kardashian. "Nie zawsze stresujące sytuacje łączą się z pogorszeniem stanu skóry" - mówi Kally Papantoniou, dermatolog z Nowego Jorku.

Chociaż nie ma badań, które świadczyłyby o związku przyczynowo-skutkowym, wielu pacjentów twierdzi, że zmniejszenie stresu pomaga złagodzić ich objawy. A w jednym z badań skandynawskich ponad dwie trzecie respondentów stwierdziło, że ich łuszczyca zaostrzyła się przez stres. Według Narodowej Fundacji Łuszczycy, kobiety mogą być szczególnie podatne na zaostrzenie choroby, związane ze stresem.

"Istnieje kilka mechanizmów związanych ze stresem, które mogą pogorszyć objawy łuszczycy i wykazano, że układ nerwowy odgrywa znaczącą rolę w tym zjawisku. Wpływ współczulnych nerwów skóry może prowadzić do szeregu reakcji immunologicznych i zapalnych zmian w skórze, które stymulują rozwój chorób skóry, takich jak łuszczyca” – mówi dr Papantoniou.

Kim Kardashian nigdy nie ukrywała, że cierpi na łuszczycę
Kim Kardashian nigdy nie ukrywała, że cierpi na łuszczycę (Shutterstock)

Angela Lamb, dermatolog w Szpitalu Mount Sinai w Nowym Jorku, przypomina swoim pacjentom z łuszczycą, że skóra jest największym organem - "Za każdym razem, kiedy się stresujesz i masz  niespokojny okres w swoim życiu, to wpłynie na ciebie, zmieniając chemię ciała i równowagę immunologiczną”.

"Najlepiej byłoby dla pacjentów z łuszczycą, aby wypracowali sobie strategie radzenia sobie ze stresem i niepokojem” – dodała dr Lamb. Takie strategie mogą obejmować uczestnictwo w grupie wsparcia, pracę z terapeutą lub naukę medytacji.

6 popularnych mitów o łuszczycy
6 popularnych mitów o łuszczycy [7 zdjęć]

Łuszczycą można się zarazić – takie przekonanie panuje w społeczeństwie. Uważa się, że chorobą skórną...

zobacz galerię

2. Ważna rola odpowedniej diety

Dr Papantoniou zaleca również, że zestresowani pacjenci z łuszczycą dodali więcej pokarmów, mających właściwości przeciwzapalne do swojej diety i ograniczyli nabiału i rafinowane węglowodany, które są jednymi z najbardziej szkodliwych pokarmów dla łuszczycy.

"Ważne jest, aby jeść zdrowo i dbać o siebie. Łuszczycę u wielu pacjentów można złagodzić za pomocą modyfikacji diety. Jest to także związane z chorobami serca i innymi czynnikami ryzyka, co sprawia, że w tym przypadku zdrowa dieta jest jeszcze ważniejsza” – mówi dr Papantoniou.

Zobacz także

To nie jest pierwszy raz, kiedy Kim Kardashian mówi publicznie o swojej chorobie autoimmunologicznej. Po raz pierwszy zdiagnozowano ją w 2010 roku, po tym jak jej matka, Kris Jenner (która ma również łuszczycę), poznała wysypkę na nogach córki.

We wrześniu Kardashian podzieliła się niektórymi ze swoich strategii, które pozwalają je kontrolować chorobę, np. miejscowe nakładanie maści z kortyzonem w nocy i unikanie kwaśnych pokarmów, takich jak pomidory oraz bakłażany.

"Po tylu latach, naprawdę nauczyłem się z tym żyć. Ja zawsze oczywiście nadzieja na wyleczenie, ale w międzyczasie uczę się po prostu zaakceptować to jako część tego, kim jestem" – pisze Kim.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.