Przejdź na WP

Suchy styczeń. Odstaw alkohol i zobacz, co się stanie

Jednym z postanowień noworocznych jest ograniczenie spożycia alkoholu. Suchy styczeń, czyli abstynencja w pierwszym miesiącu roku, pozytywnie wpływa na cały organizm i pomaga zmienić szkodliwe nawyki.

Zobacz film: "Uważaj, co pijesz. Mało znane skutki picia alkoholu"

1. Suchy styczeń - miesiąc bez alkoholu

Po świętach i zabawie sylwestrowej wielu z nas przygotowuje postanowienia noworoczne. Jednym z nich jest ograniczenie spożycia alkoholu. W Wielkiej Brytanii popularny jest tzw. ''suchy styczeń''. Według badań naukowców wstrzemięźliwość od alkoholu w pierwszym miesiącu roku skutkuje pozytywnymi skutkami w dłuższej perspektywie. Naukowcy przebadali grupę ochotników, którzy zdecydowali się na wzięcie udziału w suchym styczniu w 2018 roku. Po siedmiu miesiącach badania powtórzyli. Co się okazało?

2. Suchy styczeń dobry dla zdrowia

W badaniu przeprowadzonym przez Uniwersytet Sussex wzięło udział 2 821 osób. W pierwszym tygodniu lutego, czyli zaraz po skończeniu wyzwania ankietę wypełniło 1715 osób. W sierpniu, po 7 miesiącach od suchego stycznia ankietę wypełniło 816 uczestników projektu.

Co się dzieje w wątrobie, gdy pijesz alkohol?
Co się dzieje w wątrobie, gdy pijesz alkohol? [5 zdjęć]

Wątroba i alkohol to niezbyt udany duet. Kto z nas nie lubi podczas letnich grillów wypić do pieczonej...

zobacz galerię

Uczestnicy suchego stycznia zaobserwowali natychmiastowe korzyści z abstynencji. 9 na 10 osób uznało, że dzięki wstrzemięźliwości od alkoholu oszczędziło pieniądze, 7 na 10 osób przyznało, że bez alkoholu lepiej im się zasypia, połowa osób zgłosiła, że ich skóra jest w lepszym stanie. Odstawienie alkoholu wiązało się też z utratą wagi i zwiększeniem energii.

Oprócz krótkotrwałych korzyści uczestnicy zaobserwowali też korzyści długofalowe, co jest znacznie ważniejsze. Badani przyznawali, że ograniczyli spożycie alkoholu i pili mniej niż przed wyzwaniem. Zdecydowanie rzadziej też się upijali.

Dr Visser, kierownik badań, powiedział, że zmiany nawyków zaobserwowano również u uczestników, którzy nie zachowali abstynencji przez cały miesiąc. W ich przypadku były one jednak mniejsze.

Suchy styczeń. Korzyści z odstawienia alkoholu
Suchy styczeń. Korzyści z odstawienia alkoholu (123rf.com)

Jeśli jeszcze nie macie postanowienia noworocznego, może warto spróbować podjąć wyzwanie suchego stycznia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Dowiedz się więcej:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy