Superbakteria straszy na plażach w Rio do Janeiro

W Brazylii naukowcy odkryli odporną na leczenie bakterię. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż już za miesiąc zaczynają się tam Igrzyska Olimpijskie, a nowa bakteria nie jest jedynym zagrożeniem, jakie może czyhać na sportowców.

Superbakterię naukowcy znaleźli na plażach w Rio de Janeiro. Jak twierdzi Renato Picao z Uniwersytetu Federalnego, mikrob trafił do wód Zatoki Guanabara prawdopodobnie razem ze ściekami pochodzącymi z lokalnych szpitali.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Poszukiwania odbywały się na pięciu plażach i trwały rok. Jak się okazało, superbakteria występuje w różnych stężeniach. Jest także silnie związana z zanieczyszczeniem wód. Znaleziona została między innymi na plażach Flamengo i Botofogo.

A to dolewa oliwy do ognia, ponieważ właśnie w tych miejscach trenują sportowcy, którzy przygotowują się do regat podczas Igrzysk Olimpijskich.

Fińskie żeglarki już wcześniej zwracały uwagę na zanieczyszczoną wodę Zatoki Guanabara. Nikt jednak nie wiązał brązowego nalotu na łódkach z obecnością lekoopornej bakterii. Mówiło się raczej o wycieku oleju w zatoce.

Groźną dla zdrowia bakterią zainfekowane są także szczególnie lubiane przez turystów plaże, takie jak Leblon i Ipanema.

Mimo tych wszystkich problemów, brazylijscy eksperci nie zalecają zmiany miejsc treningów i rozgrywek. - Nie znamy jeszcze zagrożenia – mówi Picao. - Możliwe jednak, że bakteria jest oporna na leczenie antybiotykami. Dlatego wystosowaliśmy ostrzeżenie. Wszyscy powinni wiedzieć o ewentualności zarażenia się.

Kiedy będzie można stwierdzić, czy plaże w Rio są czyste lub jak bardzo poważne jest zagrożenie superbakterią? - Nadal potrzebujemy badań, ponieważ nie wiemy, jak duże zagrożenie niesie ze sobą jej kontakt ze skórą – stwierdza Picao.

Jak podają brazylijskie służby hydrologiczne, wody w Zatoce Guanabara spełniają kryteria użyteczności ustalone przez Światową Organizację Zdrowia.

Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro zaczynają się 5 sierpnia. Impreza budziła kontrowersje na długo przez rozpoczęciem. Najpierw sportowców odstraszał wirus ZIKA, szczególnie niebezpieczny dla kobiet w ciąży.

Niedawno w jednym ze szpitali w Rio doszło do strzelaniny, a w pobliżu hotelu, w którym stacjonują zawodnicy, napadnięto na australijską sportsmenkę. Superbakteria jest kolejnym elementem zniechęcającym sportowców i kibiców przed podróżą do Brazylii.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Choroby zakaźne i pasożytnicze
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Choroby zakaźne i pasożytnicze
Choroby zakaźne i pasożytnicze

Choroby, które przenoszą ptaki

Choroby, które przenoszą ptaki

mogą przenosić choroby, na które same nie zawsze zapadły. Są to zarówno schorzenia wywoływane przez wirusy, grzyby, jak i bakterie, zakaźne i pasożytnicze (...) Choroby odzwierzęce Kto...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Cholera - przyczyny, objawy, leczenie

, Cianciara J., Juszczyk J., Choroby zakaźne i pasożytnicze, Czelej, Lublin 2007, ISBN 978-83-60608-34-0, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D., Zakażenia (...) . Zakażenia - obraz kliniczny, rozpoznanie,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Filarioza

- epidemiologia, diagnostyka, objawy, FnRRRKDN, Lublin 2005, ISBN 83-921869-9-0, Dziubek Z. Choroby zakaźne i pasożytnicze, Wydawnictwo Lekarskie PZWL (...) -2279-7, Magdzik W., Naruszewicz-Lesiuk D.,...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Dur wysypkowy

Dur wysypkowy, określany również tyfusem plamistym, to groźna choroba zakaźna, która może być przyczyną ciężkich epidemii, a nawet śmierci wielu ludzi. Tyfus plamisty przenoszony jest przez wszy i pchły. Może być wywołany...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Listerioza - przyczyny, objawy, leczenie

Listerioza wywoływana jest przez bakterie Listeria Monocytogenes. Jest ona obecna w gnijących roślinach, w wodzie, w kale ludzkim i wśród zwierząt. Zakażenie nimi jest rzadkie. Dochodzi do niego w wyniku spożycia zakażonego pokarmu lub kontaktu z chorym...

Choroby zakaźne i pasożytnicze

Zika infekuje komórki nerwowe odpowiedzialne za tworzenie się czaszki

Komórki grzebienia nerwowego czaszki, które dają podstawę do budowy kości i tkanki chrzęstnej czaszki, są podatne na wirus Zika, donoszą naukowcy Stanford University School of Medicine w "Cell Host & Microbe". Odkrycie dokonane dzięki infekowaniu...