Trwa ładowanie...

Superpamięć to nie tylko wymysł reżyserów. Osoby z takimi zdolnościami istnieją naprawdę

Czy pamiętacie dzień swoich 10 urodzin lub pasowanie na przedszkolaka? A może pierwszy dzień w szkole średniej? Większość z nas być może potrafiłaby coś powiedzieć o tych wydarzeniach, ale bez wchodzenia w szczegóły. Istnieją jednak osoby, które potrafią z zegarmistrzowską precyzją opowiedzieć o całym swoim życiu.

spis treści

1. Życie znane na wylot

Najbardziej znane osoby, które mogły się poszczycić niesamowitą pamięcią, to Amerykanie: Brad Williams oraz kobieta o inicjałach A.J. Przeprowadzono na nich liczne badania i w obydwu przypadkach zdiagnozowano zespół hipertymestyczny. Charakterystyczne dla tej przypadłości jest wysokie rozwinięcie pamięci autobiograficznej. Osoby z zespołem hipertymestycznym potrafią z dużą dokładnością opowiedzieć o swoim życiu. Pamiętają bardzo wiele szczegółów, do których nikt inny po latach nie przywiązywałby wagi. Wiedzą, co można było przeczytać w gazecie danego dnia, jakie były okoliczności jakiegoś wydarzenia. A.J. pamiętała nawet stawki podatkowe z różnych miejsc z 1978 roku. Ze względu na swoje niecodzienne zdolności, została nazwana „Totalną Pamięcią”.

Zobacz film: "Kiedy należy zgłosić się do psychiatry?"

2. Zespół hipertymestyczny – błogosławieństwo czy przekleństwo?

Czytając tak niewiarygodne informacje o czyichś zdolnościach, zapewne pojawia się w nas pragnienie posiadania takich samych umiejętności. Wyobrażamy sobie, w jaki sposób moglibyśmy to wykorzystać. Tymczasem rzeczywistość nie jest tak różowa, jakby się nam mogło wydawać. Osoby cierpiące na zespół hipertymestyczny bardzo często mają skłonności obsesyjne. Charakteryzuje je zbieractwo. Gromadzą wiele różnych przedmiotów, np. gazety, pocztówki, znaczki.

Zespół hipertymestyczny to niesamowita zdolność zapamiętywania różnych wydarzeń ze swojego życia. Niestety, nie idzie to w parze z gromadzeniem innej wiedzy. Osoby z tą przypadłością nie są wybitnymi naukowcami, nie pamiętają długich wzorów matematycznych czy haseł encyklopedycznych. Nie mają zbyt dobrej pamięci wzrokowej. Ich zdolności ograniczają się jedynie do tego, co sami przeżyli.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Lek. Katarzyna Sadowska
Następny artykuł: Syndrom Piotrusia Pana
Superpamięć to nie tylko wymysł reżyserów. Osoby z takimi zdolnościami istnieją naprawdę
Superpamięć to nie tylko wymysł reżyserów. Osoby z takimi zdolnościami istnieją naprawdę (Zdjęcie mężczyzny / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza