Suplementy diety z omega-3 mogą poprawić działanie mięśni u starszych kobiet

Suplementy diety zawierające olej z ryb są jak olej kokosowy czy witaminy – wydaje się, że pomagają w przypadku niemal każdego problemu. Nowe badanie prowadzone przez uniwersytety w Glasgow i Aberdeen znalazło kolejne zastosowanie dla kwasów tłuszczowych pochodzących z ryb. Okazuje się, że umieszczenie ich w diecie może polepszyć  jakość życia kobiet w starszym wieku.

Dzięki kwasom omega-3 można dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem

Badania opublikowano w czasopiśmie „Medical XPress”. Zespół badawczy opracował 18-tygodniowy plan treningowy ćwiczeń oporowych i mierzył objętość mięśni uczestników eksperymentu, ich funkcjonowanie oraz jakość – czyli stosunek do wielkości mięśni - zarówno przed, jak i po zakończeniu programu.

Naukowcy odkryli, że suplementacja omega-3 może poprawić funkcjonowanie mięśni u starszych kobiet. Zapobiega to upadkom i sprawia, że panie w późniejszym okresie życia cieszą się lepszą formą.

Wyniki pokazały, że u mężczyzn, którzy brali 3 gramy suplementu oleju rybnego, nie wystąpiły dodatkowe przyrosty masy mięśniowej, poprawy funkcji lub jakości. W międzyczasie, po 18 tygodniach, kobiety, które przyjmowały taką samą ilość suplementu, zanotowały zwiększenie siły mięśni, poprawę funkcji i jakości, w porównaniu do kobiet w grupie placebo.

"Biorąc pod uwagę rosnący odsetek  osób w wieku powyżej 65 lat oraz prognozowany wzrost ich znaczenia w społeczeństwie z 17 procent ogółu ludności w 2010 roku do 23 procent w 2035 roku, ważne jest opracowanie skutecznych metod leczenia upośledzenia działania mięśni, związanego w wiekiem" - wyjaśnia autor badania, dr Stuart Gray.

"Ocena korzyści u kobiet są szczególnie ważna, ponieważ to one żyją około czterech lat dłużej niż mężczyźni i częściej przekraczają  próg niepełnosprawności, kiedy to możliwości funkcjonalne organizmu spadają. U kobiet ten próg zaczyna się 10 lat wcześniej niż u mężczyzn” – dodał.

Olej z ryb w tabletkach może być również określany jako witaminy omega-3, ponieważ suplementy są bogatym źródłem dwóch zasadniczych kwasów omega-3.

Gdzie znaleźć te związki?

Rzeczywiście, kwasy omega-3 pomagają na wiele różnych schorzeń. Nie od dziś wiadomo, że zapobiegają chorobom serca. Co więcej, pomagają chronić nie tylko mięśnie, przed upośledzeniem wynikającym z wieku, ale też wzrok. Inne badanie poszło o krok dalej i wykazało, że kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać niszczeniu mózgu, a tym samym, mogą odgrywać rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Tymi suplementami powinny zainteresować się również osoby, które cierpią na zaburzenia snu.

Gdzie je znaleźć? Kwasy tłuszczowe omega-3 występują w wielu pokarmach, nie tylko w rybach (szczególnie łosoś, śledź, makrela, sardynki). Inne źródła tych związków to:

Kinga Ludwik, 12 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Dlaczego nigdy nie powinno się kłaść spać po kłótni?

„Nigdy nie idź do łóżka pokłócony" - mówi ludowa prawda. I zgodnie z nowym badaniem, powinniśmy wziąć pod uwagę tą starą radę. Naukowcy odkryli, że jeżeli idziemy spać, jednocześnie trzymając się negatywnych wspomnień, możemy mieć problem z ich stłumieniem. Sen...

Newsy

Nowy problem w leczeniu migotania przedsionków

Nieregularna praca serca, jaką jest migotanie przedsionków może być czynnikiem spustowym dla udarów na tle zakrzepicy. Z tego powodu niejednokrotnie u takich pacjentów przepisywane są leki rozrzedzające krew. Według najnowszego Kanadyjskiego badania,...

Newsy

Kontuzjowana Serena Williams nie zagra w finale WTA KC w Singapurze

Serena Williams wycofała się z przyszłotygodniowych zawodów WTA KC w Singapurze z powodu kontuzji barku. Amerykanka znajdująca się na drugim miejscu w rankingu światowym, nie grała od dotarcia do półfinału US Open we wrześniu. Miejsce Williams może...