Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Suplementy diety z omega-3 mogą poprawić działanie mięśni u starszych kobiet

Suplementy diety zawierające olej z ryb są jak olej kokosowy czy witaminy – wydaje się, że pomagają w przypadku niemal każdego problemu. Nowe badanie prowadzone przez uniwersytety w Glasgow i Aberdeen znalazło kolejne zastosowanie dla kwasów tłuszczowych pochodzących z ryb. Okazuje się, że umieszczenie ich w diecie może polepszyć  jakość życia kobiet w starszym wieku.

1. Dzięki kwasom omega-3 można dłużej cieszyć się dobrym zdrowiem

Badania opublikowano w czasopiśmie „Medical XPress”. Zespół badawczy opracował 18-tygodniowy plan treningowy ćwiczeń oporowych i mierzył objętość mięśni uczestników eksperymentu, ich funkcjonowanie oraz jakość – czyli stosunek do wielkości mięśni - zarówno przed, jak i po zakończeniu programu.

Naukowcy odkryli, że suplementacja omega-3 może poprawić funkcjonowanie mięśni u starszych kobiet. Zapobiega to upadkom i sprawia, że panie w późniejszym okresie życia cieszą się lepszą formą.

Seniorzy, w których diecie jest więcej kwasów omega-3, przez dłuższy czas pozostają sprawni
Seniorzy, w których diecie jest więcej kwasów omega-3, przez dłuższy czas pozostają sprawni (Shutterstock)

Wyniki pokazały, że u mężczyzn, którzy brali 3 gramy suplementu oleju rybnego, nie wystąpiły dodatkowe przyrosty masy mięśniowej, poprawy funkcji lub jakości. W międzyczasie, po 18 tygodniach, kobiety, które przyjmowały taką samą ilość suplementu, zanotowały zwiększenie siły mięśni, poprawę funkcji i jakości, w porównaniu do kobiet w grupie placebo.

"Biorąc pod uwagę rosnący odsetek  osób w wieku powyżej 65 lat oraz prognozowany wzrost ich znaczenia w społeczeństwie z 17 procent ogółu ludności w 2010 roku do 23 procent w 2035 roku, ważne jest opracowanie skutecznych metod leczenia upośledzenia działania mięśni, związanego w wiekiem" - wyjaśnia autor badania, dr Stuart Gray.

"Ocena korzyści u kobiet są szczególnie ważna, ponieważ to one żyją około czterech lat dłużej niż mężczyźni i częściej przekraczają  próg niepełnosprawności, kiedy to możliwości funkcjonalne organizmu spadają. U kobiet ten próg zaczyna się 10 lat wcześniej niż u mężczyzn” – dodał.

Olej z ryb w tabletkach może być również określany jako witaminy omega-3, ponieważ suplementy są bogatym źródłem dwóch zasadniczych kwasów omega-3.

Zobacz także

2. Gdzie znaleźć te związki?

Rzeczywiście, kwasy omega-3 pomagają na wiele różnych schorzeń. Nie od dziś wiadomo, że zapobiegają chorobom serca. Co więcej, pomagają chronić nie tylko mięśnie, przed upośledzeniem wynikającym z wieku, ale też wzrok. Inne badanie poszło o krok dalej i wykazało, że kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać niszczeniu mózgu, a tym samym, mogą odgrywać rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera. Tymi suplementami powinny zainteresować się również osoby, które cierpią na zaburzenia snu.

Gdzie je znaleźć? Kwasy tłuszczowe omega-3 występują w wielu pokarmach, nie tylko w rybach (szczególnie łosoś, śledź, makrela, sardynki). Inne źródła tych związków to:

 • olej rzepakowy;
 • siemię lniane;
 • owoce morza;
 • masło;
 • mleko i mięso;
 • produkty sojowe;
 • pestki dyni;
 • orzechy;
 • migdały.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Ważne tematy