Trwa ładowanie...

Suplementy diety znów skażone tlenkiem etylenu. GIS wycofuje aż trzy produkty na odchudzanie

Główny Inspektorat Sanitarny został poinformowany przez firmę zajmującą się dystrybucją trzech suplementów diety o ich wycofaniu ze sprzedaży. W produkcji wykorzystany został składnik skażony szkodliwym dla zdrowia i zakazanym w obrębie Unii Europejskiej tlenkiem etylenu.

spis treści

1. Tlenek etylenu w suplementach

"Tlenek etylenu jest substancją szkodliwą dla zdrowia, nie można ustalić bezpiecznych poziomów spożycia tej substancji" – czytamy w komunikacie GIS.

Zobacz film: "Grillowanie gorsze od palenia papierosów"

Wykryto go w suplementach diety: L-Carnitine HCA Plus, Machine Man Burner i Thermo Shape.

Ta substancja wykorzystywana jest w przemyśle chemicznym, stosuje się ją do steryzlizacji sprzętów medycznych czy do konserwacji przedmiotów muzealnych. Jednak coraz częściej pojawiają się doniesienia o tlenku etylenu w żywności czy lekach i suplementach diety.

W obrębie Unii Europejskiej podlegają one obowiązkowi wycofania z uwagi na potwierdzone działanie rakotwórcze i mutagenne.

2. Szczegóły dotyczące wycofanych produktów

Jeden z trzech wycofanych przez Główny Inspektorat Sanitarny suplementów
Jeden z trzech wycofanych przez Główny Inspektorat Sanitarny suplementów (GIS)

Wycofane preparaty to:

  • L-Carnitine HCA Plus, 50 kapsułek, o numerze partii 1 (data min. trwałości: 01.06.2023)
  • Machine Man Burner, 120 kaps., o numerze partii 1 (data min. trwałości: 15.07.2023)
  • Thermo Shape 2.0, 90 kaps., o numerze partii 1 (data min. trwałości: 26.05.2023)

Firma REGIS opublikowała również oficjalne stanowisko w tej sprawie.

"Wyjaśniamy, że tlenek etylenu nie jest i nigdy nie był stosowany w produkcji naszych suplementów diety. Jest on zwykle używany w farmacji oraz w przemyśle spożywczym do czyszczenia (sterylizacji) ekstraktów roślinnych. W/w produkty zostały wyprodukowane z surowca spełniającego parametry jakościowe (dostawca surowca przedstawił stosowny certyfikat jakościowy). Ze względu na fakt, że posiadamy dwa sprzeczne wyniki badań dla tej samej partii surowca – jeden jest pozytywny (tzn. że surowiec nie zawiera tlenku etylenu), drugi negatywny, prowadzimy postępowanie wyjaśniające. Jednakże z uwagi na dobro klientów już na tym etapie wycofujemy w/w produkty z rynku" - czytamy w oświadczeniu.

GIS informuje konsumentów, by nie spożywali wskazanych w komunikacie partii skażonych tlenkiem etylenu suplementów diety.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza