Świąteczny prezent dla malucha – jak wybrać najlepszy podarunek?

Zapewne każdy z nas pamięta tę pełną napięcia chwilę odpakowywania świątecznych prezentów, kiedy z dziecięcą niecierpliwością pragnęliśmy natychmiast zobaczyć, co skrywa się pod kolorowym papierem. Może się wydawać, że jeszcze kilka lat temu wybór wymarzonego podarunku dla naszej pociechy nie był tak skomplikowany. Dziś, kiedy dosłownie zalewani jesteśmy najróżniejszymi ofertami, właściwie nie wiadomo, na co się zdecydować. Co Mikołaj powinien przynieść dziecku, by nie poczuło się zawiedzione?

Polecane wideo:

Świąteczny szał obdarowywania

W bieżącym roku na zakup prezentów dla najbliższych pozwoli sobie aż 8 na 10 osób. Częściej zrobią to ludzie młodsi, w przeważającej mierze panie. Sporym problemem jest dla nas wybór idealnej niespodzianki dla partnera – dotyczy to zwłaszcza panów. Natomiast z wykonanego w ostatnim czasie badania TNS Polska wynika, że zdaniem 30% kobiet najwięcej kłopotu pośród gorączki przedświątecznych zakupów przysparza wybór odpowiedniego prezentu dla dziecka. Zależy nam na tym, aby podarunek spełnił wszystkie oczekiwania naszej pociechy, co oczywiście nie jest łatwe, zwłaszcza kiedy maluch przygotuje niebezpiecznie długą listę wymarzonych gadżetów. O wiele prościej jest obdarowywać osoby dorosłe. Okazuje się, że kobiety wśród prezentów najchętniej widziałyby kosmetyki, biżuterię, perfumy i książki, panów natomiast najbardziej ucieszyłaby gotówka, elektronika lub prezent związany z hobby.

Wymarzony prezent dla naszej pociechy

Nie istnieje, niestety, uniwersalna recepta na upragniony prezent dla dziecka. Każda z naszych pociech jest inna, ciekawią je odmienne rzeczy. To, co dla jednej z nich może być niezwykle pociągające, często nie spotyka się nawet z minimalnym zainteresowaniem innego. Zakup odpowiedniego prezentu często bywa swojego rodzaju testem ze znajomości upodobań malucha. Zanim zdecydujemy się na kolejny kolorowy gadżet, który po krótkim czasie stanie się bezużyteczny i wyląduje w kącie, zastanówmy się, co tak naprawdę jest ważne dla naszego dziecka. Jakie są jego pasje? Od czego zwykle nie potrafi oderwać wzroku?

Jeżeli maluchowi bliski jest sport, warto zainwestować w coś, co pomoże rozwinąć mu to cenne hobby. Dla zapalonego piłkarza idealna będzie dobrej jakości piłka, ochraniacze czy rękawice bramkarskie. Mistrz sztuk walki doceni profesjonalny strój do judo czy karate, natomiast miłośnik zawrotnych prędkości rozwijanych na rolkach – nowiutką ich parę.

Typ naukowca będzie wniebowzięty, gdy sprawisz mu coś, co będzie mogło rozwinąć jego intelektualne zdolności – z pewnością ucieszy się z zestawu do wykonywania eksperymentów, gry kształtującej pamięć i koncentrację czy terrarium z kolonią mrówek, która pozwoli mu podglądać ciekawe życie tych owadów.

Fascynat książek ucieszy się z kolejnej pozycji w swojej dziecięcej biblioteczce. Wybierzmy coś, o czym mógł słyszeć od kolegów czy z telewizji, a co bardzo chciałby przeczytać. Świetnie spiszą się tradycyjne baśnie i bajki, a także zbiory nowszych opowiadań. Ciekawym rozwiązaniem są książeczki interaktywne, które nie tylko rozwijają zdolność czytania, ale uczą także kreatywności i spostrzegawczości, ciesząc jednocześnie wydawanymi dźwiękami oraz całą tęczą kolorów.

Pamiętajmy, że dzieci bardzo lubią podglądać i naśladować swoich rodziców. Marzeniem dziewczynki często staje się zestaw dziecięcych kosmetyków, którym mogłaby stworzyć wyimaginowany makijaż, lub komplet plastikowych przyrządów kuchennych, dzięki którym, niczym prawdziwa mama, mogłaby przygotować wykwintny posiłek dla swoich pluszowych przyjaciół. Chłopcy, wzorem taty, często nagle odnajdują w sobie zmysł majsterkowicza, dlatego sprawdzą się kolorowe narzędzia pomocne przy naprawie samochodów i maszyn, którymi przemierzają autostrady dywanu.

Udany prezent jest gwarantem najlepszych dziecięcych wspomnień. Aby długiego okresu oczekiwania na Mikołaja nie zwieńczyło uczucie zawodu, prezent dla dziecka nie może być przypadkowy. Jeżeli weźmiemy pod uwagę pasje i temperament naszego szkraba, mamy wielką szansę na powodzenie.

Anna Kołodziejczyk, ponad rok temu

Relacje z dziećmi

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Relacje z dziećmi
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Pomocy!

~Ola28283838289229 • ostatni post 3 godziny temu

3
Artykuły Relacje z dziećmi
Relacje z dziećmi

Młodsze rodzeństwo

Młodsze rodzeństwo

Wychowanie najmłodszych polega na zapewnieniu im poczucia bezpieczeństwa i na nauce odpowiedzialnego postępowania w stosunku do innych.

Relacje z dziećmi

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość

Nadopiekuńczość może łatwo przerodzić się w rozpuszczenie dziecka. Nie można dać dziecku zupełnej swobody, w tej kwestii należy zachować umiar.

Relacje z dziećmi

Rodzeństwo

Rodzeństwo

Należy oswajać dziecko długo przed narodzeniem braciszka lub siostrzyczki do nowej sytuacji. Warto rozmawiać o tym, co będzie działo się po przyjściu na świat rodzeństwa.

Relacje z dziećmi

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

Najbardziej zaskakujące zmiany w życiu rodzica

, masz wrażenie, że to nigdy się nie skończy, a zanim się obejrzysz, dziecko jest duże i samodzielne. I wtedy często zaczynasz tęsknić za wcześniejszą relacją. (...) Cały czas spędzasz z dzieckiem Gratulacje,...

Relacje z dziećmi

Rozsądne dziecko

Rozsądne dziecko

Dziecko musi słuchać drogowskazów i rad rodziców, pozostawienie go bez nadzoru nie przyczyni się do jego rozwoju. Najlepiej stosować w tym przypadku zasadę „złotego środka".

Relacje z dziećmi

Brutalna prawda o świętym Mikołaju. Jak przekazać ją dziecku?

Brutalna prawda o świętym Mikołaju. Jak przekazać ją dziecku?

, a postraszone rózgą zamiast prezentu natychmiast zamieniają się w najgrzeczniejsze dzieci na świecie. Przynajmniej na chwilę. Przychodzi jednak moment (...) , w którym wreszcie trzeba wyprowadzić je z tego słodkiego błędu. Jak powiedzieć...

Relacje z dziećmi

Słowa, które każde dziecko powinno usłyszeć

Słowa, które każde dziecko powinno usłyszeć

Każdego dnia bombardujemy swoje dzieci setkami zdań w myśl zasady: „Do dziecka trzeba DUŻO MÓWIĆ". Słowotok ma swoje uzasadnienie w pierwszych trzech (...) lub czterech latach życia malucha, gdy po oswojeniu się z dźwiękami...