Trwa ładowanie...

Światowa Organizacja Zdrowia ostrzega: koronawirus może rozprzestrzeniać się przez gotówkę

WHO rekomenduje, by osoby przebywające na terenach, gdzie wystąpiły już zakażenia koronawirusem korzystały z technologii umożliwiających płacenie bez korzystania z gotówki. Banknoty i monety mogą być bowiem dobrymi nośnikami dla wirusów.

Zobacz film: "Nietypowe objawy chłoniaka"

1. Czy gotówka przenosi koronawirusa?

Pieniądze należą do tych przedmiotów, które często zmieniają właściciela. Do tego nie dbamy o to, czy są czyste. Nie muszą spełniać nawet podstawowych wymogów higienicznych.

Nie wszędzie da się jednak zapłacić bezgotówkowo (PIxabay)
Nie wszędzie da się jednak zapłacić bezgotówkowo (PIxabay)

Zobacz też Jak można się zarazić koronawirusem?

Dzięki temu banknoty mogą być świetną platformą do przenoszenia bakterii i wirusów. WHO ostrzega, że korzystanie z gotówki naraża jej posiadacza na dodatkowe niebezpieczeństwo. Taki sposób płatności jest niezbyt bezpieczny dla zdrowia - nietylko jeśli chodzi o koronawirusa. W sezonie grypowym bezpieczniej dla nas samych będzie, jeśli przerzucimy się na płatności np. kartą.

2. Jak zadbać o czystość smartfona?

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca również, by po każdym użyciu banknotów myć dokładnie ręce i unikać dotykania twarzy. Gotówka może zawierać zanieczyszczenia nawet kilka dni po tym, gdy używała jej osoba zarażona.

Nasz telefon też może przenosić wiele bakterii i wirusów (Pixabay)
Nasz telefon też może przenosić wiele bakterii i wirusów (Pixabay)

Zobacz też Korona wirus w Polsce? Aktualne dane

Dzisiaj, na szczęście, coraz mniej osób używa gotówki. Nie oznacza to jednak, że mogą zapomnieć o podstawowych zasadach higieny. WHO przypomina, by dbać również o powierzchnię naszego smartfona. Mogą do tego służyć specjalne chusteczki zawierające środek czyszczący na bazie alkoholu. Świetnie zdezynfekują powierzchnię naszego telefonu.

3. Gotówka może przenosić koronawirusa

Rząd chiński rozpoczął procedurę czyszczenia gotówki już w zeszłym tygodniu. Osoby pożyczające pieniądze w formie gotówki z banku muszą trzymać je w suchym, wysterylizowanym miejscu przez siedem dni, zanim wykorzystają pożyczkę.

Nie wiadomo, jak Chiny zamierzają wyczyścić banknoty (Pixabay)
Nie wiadomo, jak Chiny zamierzają wyczyścić banknoty (Pixabay)

Rządowa jednostka zajmująca się regulowaniem chińskiego rynku finansowego wydała bankom specjalne zarządzenie mówiące o tym, w jaki sposób można dezynfekować gotówkę. Nie wiadomo jednak w jaki sposób chińskie banki zamierzają "wyprać" pieniądze, które posiadają w depozytach.

      
      

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.