Trwa ładowanie...

Światowy dzień walki z AIDS

1 grudnia to dla wielu osób dzień szczególny - dzień walki z AIDS. To dobra okazja, aby poznać bliżej tą chorobę. Często AIDS i HIV są utożsamiane, przyjrzyjmy się zatem co kryje się pod tymi dwoma pojęciami.

HIV (ang. human immunodeficiency virus) jest wirusem, który atakuje nasz system immunologiczny i upośledza jego zdolność do walki z infekcjami i chorobami. Ponad 35 milionów ludzi na świecie jest zainfekowanych tym wirusem z czego większość dotyczy krajów Afryki subsaharyjskiej.

Według statystyk w Polsce na przestrzeni ponad 20 lat wirusem HIV zaraziło się blisko 20 tysięcy osób. Wirus znajduje się w krwi, nasieniu i innych płynach ustrojowych zakażonej osoby. Najczęściej do zakażenia dochodzi przez kontakty seksualne bez odpowiedniego zabezpieczenia lub przez wspólne użytkowanie igieł przez narkomanów.

W obecnej chwili nie ma możliwości usunięcia wirusa HIV z zainfekowanego organizmu
W obecnej chwili nie ma możliwości usunięcia wirusa HIV z zainfekowanego organizmu (123RF)

Możliwe jest również przeniesienie zakażenia z matki na dziecko w czasie ciąży, porodu lub karmienia piersią.

Jaka jest różnica miedzy HIV a AIDS? Otóż AIDS jest końcowym stadium zakażenia wirusem HIV, kiedy organizm nie może już sobie dalej poradzić w walce z wirusem. Ważne jest pojęcie tak zwanych chorób wskaźnikowych, to znaczy charakterystycznych dla AIDS, do których możemy zaliczyć na przykład chłoniaka czy też raka szyjki macicy.

Charakterystyczne są także nawracające zakażenia. W kwestii leczenia, należy powiedzieć, że medycyna na chwilę obecną nie dysponuje możliwością całkowitego usunięcia wirusa z organizmu. Dostępne leczenie jest objawowe, które niweluje kłopotliwe objawy zakażenia.

Ważnym pojęciem jest również terapia HAART, czyli wysoce aktywna terapia antyretrowirusowa. Jak najlepiej zabezpieczyć się przed zarażeniem wirusem HIV? Najprostszym rozwiązaniem jest zabezpieczenie się w czasie kontaktów seksualnych – chodzi oczywiście o prezerwatywę. Jeśli istnieje jakiekolwiek podejrzenie, że wystąpiło zakażenie, należy bezzwłocznie skontaktować się z lekarzem w celu wykonania niezbędnych badań.

Fakty i mity na temat HIV
Fakty i mity na temat HIV [5 zdjęć]

Niedawno tabloid "National Enquirer" opublikował informację, że Charlie Sheen jest chory na AIDS. Aktor

zobacz galerię

Mężczyźni utrzymujący homoseksualne kontakty powinni badać się przynajmniej raz w roku, a w przypadku niezabezpieczonych kontaktów z nowym partnerem nawet co 3 miesiące. Dostępne są placówki specjalistyczne, gdzie możliwe jest anonimowe badanie.

Jak mogą wyglądać pierwsze symptomy zakażenia wirusem HIV? Po pierwsze są one mało specyficzne. Oczywiście, samo podejrzenie, że możliwe było zakażenie jest pomocne i ułatwi potencjalną diagnostykę. Najczęściej występują objawy grypopodobne, powiększenie węzłów chłonnych i inne, typowe dla przeziębień i niegroźnie wyglądających infekcji.

Pamiętajmy, że zakażenie wirusem HIV niesie na chwilę obecną nieodwracalne skutki, które będą oddziaływać na całe życie chorej osoby  jak i jej partnera.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza