Trwa ładowanie...

Syndrom kuwady – objawy, przyczyny, leczenie

Mężczyźni mogą odczuwać ciąże podobnie jak kobiety. Gdy podczas ciąży nasz partner skarży się na bóle brzucha, mdłości oraz wahania nastrojów, może mieć syndrom kuwady. Jak rozpoznać syndrom kuwady i jak go leczyć?

Zobacz film: "Syndrom „mózgu dziecka” istnieje. Naukowcy to potwierdzają"

spis treści

1. Syndrom kuwady – co to jest?

Syndrom kuwady pojawia się, gdy mężczyzna odczuwa objawy typowe dla ciąży. Termin kuwada został zaczerpnięty z języka francuskiego. Powstał od słowa "couver", czyli "wysiadywać". Szacuje się, że objawy ciąży współczulnej dotyczą około 11-36 proc. partnerów.

Po raz pierwszy słowo kuwada zostało użyte w 1865 roku przez antropologa Edwarda Burnetta. Badacz zaobserwował dziwne zachowania mężczyzn, których partnerki były w ciąży.

Syndrom kuwady jest pozytywnym objawem, oznaczającym silne przywiązanie do partnerki i troskę o przebieg ciąży. W niektórych przypadkach mężczyzna może odczuwać skurcze porodowe lub ból, a po urodzeniu dziecka zachorować na depresję poporodową.

Najdziwniejsze choroby o nieznanych przyczynach
Najdziwniejsze choroby o nieznanych przyczynach [6 zdjęć]

Istnieją na świecie choroby, których przyczyny wciąż nie zostały poznane. Występują co prawda wyjątkowo...

zobacz galerię

2. Syndrom kuwady – przyczyny

Przyczyna występowania syndromu kuwady wynika ze zmian hormonalnych, które pojawiają się u mężczyzny z powodu silnych emocji towarzyszących oczekiwaniu na dziecko. U partnera obserwuje się wzrost prolaktyny i estrogenów. Są to żeńskie hormony powodujące u mężczyzny spadek libido, problemy ze snem i wzrost apetytu. Podczas trwającego syndromu kuwady obserwuje się także znaczny spadek poziomu testosteronu.

3. Syndrom kuwady – objawy

Syndromowi kuwady towarzyszą typowe objawy ciąży takie jak:

Objawy syndromu kuwady zazwyczaj występują w drugim i trzecim trymestrze cięży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Syndrom kuwady – leczenie

Syndromu kuwady w żaden sposób nie leczymy. Nie jest uznawany za chorobę lub zaburzenie psychiczne. Warto jednak poinformować partnerkę o objawach tej dolegliwości, co pomoże jej zrozumieć dziwne zachowania partnera. Mężczyzna nie powinien być odsuwany od spraw rodzinnych związanych z ciążą. Zaleca się, by towarzyszył kobiecie podczas wizyt i badań lekarskich. Syndrom kuwady to naturalny fenomen występujący u sporej liczby mężczyzn.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.