Trwa ładowanie...

Szafran uprawny – właściwości i zastosowanie

Avatar placeholder
12.02.2019 14:37
Szafran uprawny – właściwości i zastosowanie
Szafran uprawny – właściwości i zastosowanie

Szafran uprawny nieprzypadkowo nazywany jest najdroższą przyprawą świata. Jego unikatowe walory smakowe oraz liczne właściwości sprawiają, że cieszy się on ogromną popularnością na całym świecie. Bogata oferta produktów i suplementów diety z szafranem pozwala w pełni wykorzystać potencjał tej drogocennej rośliny i jeszcze lepiej zadbać o dobre samopoczucie.

spis treści

1. Szafran uprawny – historia i występowanie

Charakterystyczna, żółtopomarańczowa barwa, intensywny aromat i cena wielokrotnie wyższa niż w przypadku tradycyjnych przypraw – szafran jako środek o antydepresyjnym działaniu znany był już w starożytności. Jego właściwości wspomagające procesy przeciwstresowe oraz szlachetny charakter czynią go najbardziej pożądaną przyprawą na świecie.

Ojczyzną szafranu jest pas terenów rozciągający się od Morza Śródziemnego, poprzez Iran aż do Indii. To właśnie tutaj rośnie krokus purpurowy, z którego pręcików ręcznie zbiera się nasiona szafranu. Publikowane w XVI wieku poradniki dotyczące medycyny naturalnej na terenie ówczesnych Chin, opisują uspokajające działanie szafranu oraz jego istotny wpływ który wspomaga poprawę krążenia. Dziś wiemy również, że jako roślina może mieć on działanie wspomagające procesy przeciwnowotworowe, przeciwskurczowe czy poprawiające apetyt.

Zastosowanie szafranu jest różnorakie. Może traktowany być jako roślina ozdobna. Ze względu na swój wygląd często uprawiany jest w przydomowych ogródkach. Można używać go jako ekologiczny barwnik, nie tylko do ubrań, ale także żywności. Dodatkowo roślinę tą można traktować jako przyprawę. Aby zebrać jej jeden kilogram potrzeba 150 tysięcy kwiatów szafranu uprawnego. Z tego właśnie powodu ta przyprawa jest jedną z najdroższych przypraw na świecie.

Szafran uprawny - suplement diety
Szafran uprawny - suplement diety

2. Wartości odżywcze szafranu uprawnego

Oprócz unikatowego smaku i licznych właściwości szafran jest bardzo cennym źródłem wartości odżywczych. Należy jednak pamiętać, ze szafran w diecie powinien występować w ograniczonych ilościach z uwagi na ewentualne skutki uboczne. Szafran jest środkiem wysokoenergetycznym – 100 gram przyprawy zawiera ponad 300 kalorii. Jest też cennym źródłem białka (11,4 g na 100 gram). Jednocześnie, mimo iż stanowi cenne źródło węglowodanów, w ogóle nie zawiera prostych cukrów, dzięki czemu tak dobrze wpływa na ogólną kondycję psychofizyczną. Nie bez znaczenia jest również bogata zawartość witaminy C – 100 gram szafranu zawiera aż 80 mg.

3. Wpływ na organizm człowieka

O wpływie szafranu uprawnego na organizm człowieka powiedziano i napisano już bardzo wiele. Szafran wykazuje działanie pomocne w zwalczaniu stanów grypowych i przeziębienia, jest też środkiem o działaniu wspomagającym przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Szafran od stuleci znany jest również jako afrodyzjak, stąd jego częsta obecność w różnego rodzaju suplementach diety wspomagających potencję. Może łagodzić również objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego.

4. Szafran uprawny - w jakiej postaci można go kupić

Szafran na rynku dostępny jest pod wieloma postaciami. Z uwagi na swoje liczne zastosowania, w zależności od potrzeb, w sprzedaży występuje szafran suszony, mielony, a także w postaci popularnych suplementów diety, takich jak:

5. Możliwe skutki uboczne

Rozmawiając o niewątpliwych korzyściach i zaletach przyjmowania szafranu, nie sposób nie zwrócić uwagi na ryzyko występowania niepożądanych reakcji, zwykle wynikających z przyjmowania szafranu w zbyt wysokich dawkach. Nie należy zapominać, że szafran jest środkiem żywieniowym ziołowym, może powodować liczne reakcje organizmu, takie jak nudności, niepokój, brak apetytu, ból głowy czy nadmierne zmęczenie i senność. Szafranu, ze względu na ryzyko poronienia, nie powinny stosować kobiety w ciąży bez konsultacji z lekarzem, ani dzieci, z uwagi na brak jednoznacznych wytycznych w zakresie maksymalnych, bezpiecznych dawek.

Jak wynika z niniejszego tekstu, szafran uprawny, obok cennych właściwości wspomagających zwalczanie niektórych schorzeń oraz smakowych, jest również bogatym źródłem wartości odżywczych. Jego wpływ na organizm człowieka jest wielowymiarowy, dzięki czemu zarówno przyprawy na bazie szafranu, jak i dostępne w aptekach suplementy diety pomogą zadbać o Twoją kondycję i samopoczucie. Warto sięgnąć po pochodzące wyłącznie z renomowanych źródeł, od producentów z odpowiednio długim stażem na rynku. Często spotkać się można z firmami, które nie posiadając certyfikatów proponują produkty zawierające w swoim składzie drogie specyfiki. Należy zwracać na to uwagę, ponieważ mogą stosować oni tańsze, nie przebadane zamienniki, o nieznanych właściwościach. Skutkować to może alergiami i innymi, nieprzewidzianymi skutkami ubocznymi.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat suplementów diety i ich poszczególnych składników, polecamy odwiedzić portal: BioTrendy.pl.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze