Trwa ładowanie...

Szałwia - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania

Avatar placeholder
12.04.2021 09:40
Szałwia - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania
Szałwia - właściwości, zastosowanie, przeciwwskazania (Fotolia)

Szałwia lakarska pochodzi od łacińskiego słowa "salvere" - "leczyć". Jest stosowana od wieków jako środek bakteriobójczy i ściągający. Szałwią leczono astmę, biegunkę, nieżyty żołądka, łagodzono bolesność miesiączek i bóle gardła. A jakie zastosowania ma szałwia dzisiaj?

spis treści

1. Właściwości szałwii

Szałwia lekarska ma wiele prozdrowotnych właściwości i dlatego jest szeroko wykorzystywana w lecznictwie. Dodatkowo w liściach szawii znajduje się olejek eteryczny. Dzięki zawartości garbników, kwasów organicznych, karotenu, witaminy A, C, witamin z grupy B oraz minerałów takich jak wapń, magnez, potas, sód, cynk i żelazo w szałwii jest wykorzystywana nie tylko w leczeniu i poprawianiu wyglądu naszego ciała, ale też samopoczucia.

W jednym z badań okazało się, że suszona szałwia lekarska pozytywnie wpłynęła na koncentrację i pamięć u ochotników. Picie herbatki z szałwii ułatwiała im skupienie i uspokajała nerwy. W kilku badaniach nad właściwościami szałwii, również u pacjentów z chorobą Alzheimera, odnotowano poprawę zdolności umysłowych.

Zobacz film: "Napar z szałwii i lipy - najlepsze na gorączkę i ból gardła"

Więcej o trawieniu

Badania wskazują, że szałwia lekarska ma właściwości antybakteryjne i działa na wiele różnych odmian bakterii. Właściwości szałwii nie dotyczą jednak działania przeciwgrzybiczego. Obecnie naukowcy są zainteresowani działaniem szałwii na wirusy, takie jak wirus HIV.

Dzięki swoim właściwościom szałwia lekarska pomaga na wzdęcia i inne problemy z trawieniem. Napar z szałwii nie tylko wspomaga trawienie, ale również obniża poziom cholesterolu we krwi.

2. Zastosowanie szałwii

Szałwia lekarska jest wykorzystywana w dolegliwościach związanych okresem i menopauzą. Dzieje się tak ze względu na zawartość w szałwii fitoestrogenów, garbników i ojeku eterycznego, które mają działanie rozkurczowe i przeciwzapalne.

Działanie szałwii lekarskiej pomaga również w problemach np. z obfitymi miesiączkami, uderzeniami gorąca, czy bezsennością w czasie menopauzy.

Najzdrowsze zioła, które powinniśmy dodawać do posiłków
Najzdrowsze zioła, które powinniśmy dodawać do posiłków [5 zdjęć]

Nic nie poprawi smaku naszych potraw lepiej niż szczypta aromatycznych ziół. To prawdziwe cuda natury,

zobacz galerię

Szałwia lekarska jest składnikiem wielu kosmetyków, w tym kremów, balsamów, żeli do mycia ciała. Jest to składnik np. kremów do cery trądzikowej (szałwia lekarska pomaga poradzić sobie z trądzikiem, łuszczycą i grzybicą) oraz kremów do cery dojrzałej, ponieważ szałwia opóźnia starzenie się skóry.

Suszona szałwia jest stosowana w kuchni jako przyprawa. Szałwię można hodować jako roślinę ozdobną. W przemyśle spożywczym dodatek szałwii ma na celu poprawienie smaku i zapachu produktów. Szałwia jest też używana jako dodatek do mydeł i perfum.

Szałwia lekarska jest również silnym lekiem w walce z zakażeniami i pomaga zwalczyć infekcje. Napar z szałwii jest np. bardzo pomocny w leczeniu owrzodeń jamy ustnej lub krwawiących dziąsłach. Ponadto napar z szałwii ma właściwości wykrztuśne i ściągające, co wspomaga usuwanie wydzieliny z oskrzeli.

Szałwia jest również skutecznym środkiem ograniczającym potliwość, która wynika z nadczynności tarczycy, nerwicy lub gorączki. Warto podkreślić, że napar z szałwii działa już po 2-3 godzinach od jego wypicia i działa przez kolejne 3 dni.

Szałwia do picia wspomaga również układ pokarmowy. Aby przygotować szałwię do picia, potrzebujemy szklanki wrzątku oraz około 1-2 łyżeczek suszonej szałwii. Szklankę przykrywamy talerzykiem i po ok.15 minutach szałwia nadaje się do picia.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

3. Przeciwwskazania do stosowania

Zioła są zazwyczaj uważane za coś, co może pomóc, a na pewno nie zaszkodzi. Nie zawsze jednak zioła są tak bezpieczne. Szałwia może zaszkodzić w przypadku, gdy bierzemy leki antydepresyjne lub inne leki działające na system nerwowy. Poza tym nadmiar szałwii, nawet leczniczej szałwii, może zaburzyć równowagę organizmu – dlatego używajmy jej z rozsądkiem.

4. Kalorie i wartości odżywcze mielonej szałwii

Kalorie i wartości odżywcze Zawartość
w 100 g
Zawartość
w 1 g (1 łyżeczka)
Wartość energetyczna 315 kcal 2,21 kcal
Białko 10,63 g 0,07 g
Węglowodany 60,7 g 0,43 g
Cukier 1,71 g 0,01 g
Błonnik 40,3 g 0,28 g
Tłuszcz 12,75 g 0,09 g
Tłuszcze nasycone 7,03 g 0,05 g
Tłuszcze jednonienasycone 1,87 g 0,01 g
Tłuszcze wielonienasycone 1,76 g 0,01 g
Cholesterol 0 mg 0 mg
Witamina C 32,4 mg 0,23 mg
Produkty o podobnej zawartości kalorii w 100 g
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze