Trwa ładowanie...

Szansa na nową terapię u osób z ostrą białaczką limfoblastyczną

Lek. Mateusz Nawrocki
11.04.2019 12:11
Szansa na nową terapię u osób z ostrą białaczką limfoblastyczną
Szansa na nową terapię u osób z ostrą białaczką limfoblastyczną (123RF)

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym typem białaczki występującym u dzieci. W jej wyniku dochodzi do zmniejszenia produkcji granulocytów, erytrocytów czy też płytek krwi, co z kolei znajduje swoje odbicie w objawach występujących u pacjentów.

Dochodzi do niedokrwistości (anemia), zwiększonej podatności na występowanie infekcji, czy też krwawień na skutek zaburzonej produkcji płytek krwi. Choroba może rozwijać się w sposób nagły, a pierwsze objawy mogą przypominać zwykłą infekcję. Ostra białaczka limfoblastyczna zdecydowanie rzadziej występuje u dorosłych.

Chociaż wyniki leczenia są dobre, to naukowcy postanowili opracować nową technologię w leczeniu właśnie ostrej białaczki limfoblastycznej. Dostępne metody terapeutyczne obejmują zarówno chemioterapię, jaki i przeszczep szpiku kostnego, czy też radioterapię.

Chemioterapia przynosi bardzo dobre efekty leczenia. Do tej pory jednym ze środków leczniczych używanych do terapii ALL był enzym izolowany z specyficznych bakterii. Chodzi oczywiście o L-asparaginazę.

Zobacz film: "Wysoki poziom trójglicerydów"
Ostra białaczka limfoblastyczna najczęściej występuje u dzieci
Ostra białaczka limfoblastyczna najczęściej występuje u dzieci

Jak zaznaczają naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii, stosowanie leczenia z użyciem tego enzymu wiąże się z różnie nasiloną odpowiedzią ze strony układu immunologicznego – z tego powodu konieczne było opracowanie nowych metod terapeutycznych. Pomysłem jest wyizolowanie tego samego enzymu z drożdży (Saccharomyces cerevisiae).

Jak zaznaczają naukowcy ich celem nie było pozyskanie nowego enzymu, a znalezienie jego nowego źródła. Z pomocą nowoczesnych metod diagnostycznych, udało się dokonać analizy genów, które są odpowiedzialne za produkcję L-asparaginazy.

Według naukowców pochodzenie enzymu od drożdży ma gwarantować mniejszą ilość negatywnych odpowiedzi ze strony układu immunologicznego. Jak zapewniają badacze, pochodzenie enzymu od drożdży jest bezpieczniejsze, a nawet jest bardziej efektywnym leczeniem u pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór
10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór [10 zdjęć]

Czy wiesz, że złe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia

zobacz galerię

Jak dodają naukowcy, dzięki użyciu enzymów pochodzących od drożdży, leczenie nie jest aż tak toksyczne w stosunku do zdrowych komórek. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie kolejnych badań, aby zrozumieć dokładny wpływ i toksyczność leczenia.

Kolejnym etapem będzie sprawdzenie jak enzym izolowany z drożdży zachowa się w terapii na przykład u zwierząt. Czy nowe odkrycia stanowią rewolucję w hematologii?

O rewolucji jeszcze mówić nie można, bowiem konieczne jest przeprowadzenie jeszcze szeregu badań, opisujących jak wyizolowane enzymy wpływają na cały organizm człowieka.

Miejmy nadzieję, że nowe metody, a może właściwie ulepszenie dostępnych rozwiązań terapeutycznych nadejdzie szybko i spowoduje lepsze wyniki i bardziej komfortowe przechodzenie procesu leczenia.

Białaczka - prezentacja edukacyjna
Białaczka - prezentacja edukacyjna [7 zdjęć]

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek

zobacz galerię

Kierunek jaki obrali naukowcy wydaje się słuszny - jak widać leczenie tak ciężkich chorób jak białaczka jest możliwe z wykorzystaniem źródeł naturalnych jakimi są bakterie czy drożdże.

Oczywiście szanse na przeprowadzenie koniecznych badań usprawniających odkrycie nowych metod terapeutycznych jest możliwe dzięki zaawansowanym metodom inżynierii medycznej. Nie pozostaje nic innego jak czekanie na dalsze wyniki prac naukowców.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze