Szansa na nową terapię u osób z ostrą białaczką limfoblastyczną

Ostra białaczka limfoblastyczna (ALL) jest najczęstszym typem białaczki występującym u dzieci. W jej wyniku dochodzi do zmniejszenia produkcji granulocytów, erytrocytów czy też płytek krwi, co z kolei znajduje swoje odbicie w objawach występujących u pacjentów.

Dochodzi do niedokrwistości (anemia), zwiększonej podatności na występowanie infekcji, czy też krwawień na skutek zaburzonej produkcji płytek krwi. Choroba może rozwijać się w sposób nagły, a pierwsze objawy mogą przypominać zwykłą infekcję. Ostra białaczka limfoblastyczna zdecydowanie rzadziej występuje u dorosłych.

Chociaż wyniki leczenia są dobre, to naukowcy postanowili opracować nową technologię w leczeniu właśnie ostrej białaczki limfoblastycznej. Dostępne metody terapeutyczne obejmują zarówno chemioterapię, jaki i przeszczep szpiku kostnego, czy też radioterapię.

Chemioterapia przynosi bardzo dobre efekty leczenia. Do tej pory jednym ze środków leczniczych używanych do terapii ALL był enzym izolowany z specyficznych bakterii. Chodzi oczywiście o L-asparaginazę.

Jak zaznaczają naukowcy z Uniwersytetu Sao Paulo w Brazylii, stosowanie leczenia z użyciem tego enzymu wiąże się z różnie nasiloną odpowiedzią ze strony układu immunologicznego – z tego powodu konieczne było opracowanie nowych metod terapeutycznych. Pomysłem jest wyizolowanie tego samego enzymu z drożdży (Saccharomyces cerevisiae).

Jak zaznaczają naukowcy ich celem nie było pozyskanie nowego enzymu, a znalezienie jego nowego źródła. Z pomocą nowoczesnych metod diagnostycznych, udało się dokonać analizy genów, które są odpowiedzialne za produkcję L-asparaginazy.

Według naukowców pochodzenie enzymu od drożdży ma gwarantować mniejszą ilość negatywnych odpowiedzi ze strony układu immunologicznego. Jak zapewniają badacze, pochodzenie enzymu od drożdży jest bezpieczniejsze, a nawet jest bardziej efektywnym leczeniem u pacjentów z ostrą białaczką limfoblastyczną.

10 czynników, które podnoszą ryzyko zachorowania na nowotwór

Czy wiedziałeś, że niezdrowe nawyki żywieniowe oraz brak aktywności fizycznej mogą przyczynić się do wystąpienia raka? Chociażby z tego względu warto zmienić...

Jak dodają naukowcy, dzięki użyciu enzymów pochodzących od drożdży, leczenie nie jest aż tak toksyczne w stosunku do zdrowych komórek. Konieczne jest jeszcze przeprowadzenie kolejnych badań, aby zrozumieć dokładny wpływ i toksyczność leczenia.

Kolejnym etapem będzie sprawdzenie jak enzym izolowany z drożdży zachowa się w terapii na przykład u zwierząt. Czy nowe odkrycia stanowią rewolucję w hematologii?

O rewolucji jeszcze mówić nie można, bowiem konieczne jest przeprowadzenie jeszcze szeregu badań, opisujących jak wyizolowane enzymy wpływają na cały organizm człowieka.

Miejmy nadzieję, że nowe metody, a może właściwie ulepszenie dostępnych rozwiązań terapeutycznych nadejdzie szybko i spowoduje lepsze wyniki i bardziej komfortowe przechodzenie procesu leczenia.

Białaczka - prezentacja edukacyjna

Białaczka jest nowotworem krwi objawiającym się upośledzonym, niekontrolowanym wzrostem białych krwinek - leukocytów (ang. White Blood Cells, WBC). Leukocyty...

Kierunek jaki obrali naukowcy wydaje się słuszny - jak widać leczenie tak ciężkich chorób jak białaczka jest możliwe z wykorzystaniem źródeł naturalnych jakimi są bakterie czy drożdże.

Oczywiście szanse na przeprowadzenie koniecznych badań usprawniających odkrycie nowych metod terapeutycznych jest możliwe dzięki zaawansowanym metodom inżynierii medycznej. Nie pozostaje nic innego jak czekanie na dalsze wyniki prac naukowców.

Mateusz Nawrocki

O autorze

Lek. Mateusz Nawrocki

Ukończył kierunek lekarski Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Priorytetowo traktuje holistyczne podejście do wszystkich tematów związanych z medycyną.

Lek. Mateusz Nawrocki, 8 miesięcy temu

Zdrowie

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy - zdrowie
Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

Rodzaje i leczenie białaczki (WIDEO)

Rodzaje i leczenie białaczki (WIDEO) Odtwórz wideo

limfoblastyczną ostrą oraz przewlekłą białaczkę limfatyczną. Ostra białaczka szpikowa jest spowodowana zmianą genetyczną komórek, które pochodzą (...) ma bardzo powolny...

Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

Białaczka - prezentacja edukacyjna

Białaczka - prezentacja edukacyjna

, jak i osoby dorosłe. U dzieci i młodzieży częściej diagnozuje się ostrą białaczkę limfoblastyczną. U osób w podeszłym wieku częściej występuje przewlekła (...) komórkowej...

Onkologia

Lekarstwo i szczepionka na raka

Lekarstwo i szczepionka na raka

: u 93 proc. sposód 29 pacjentów z wcześniej nieuleczalną ostrą białaczką limfoblastyczną doszło do całkowitej remisji po zastosowaniu terapii z użyciem (...) naukowcy uleczyli prawie...

Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

Czy białaczkę można wyleczyć?

w ostrych białaczkach Ostre białaczki dzieli się na szpikowe (OBSz) i limfoblastyczne (OBL). U dzieci to najczęściej występujące nowotwory złośliwe (...) się u około...

Białaczka - objawy, rodzaje, leczenie

Białaczka u dzieci

krwi. W przeważającej części są to postacie ostre białaczek, a jedynie w niewielkim odsetku postacie przewlekłe. W ostatnich dziesięcioleciach (...) osiągnięto znaczy postęp i białaczka, z choroby dawniej...

Niezbędnik pacjenta

Nominacje w konkursie PRIX GALIEN Polska 2016

, przełomową immunoterapię zarejestrowaną do stosowania u pacjentów z nawrotową lub oporną ostrą białaczką limfoblastyczną z prekursorowych limfocytów B (...) , u których standardowa terapia...

Newsy

Nowy lek w kardiologii

lekarskiej. Jeśli lek przejdzie kolejne etapy faz badań klinicznych, jest szansa na nową terapię u osób, u których doszło do utraty prawidłowej funkcji (...) Cimaglermin - to najnowsze...