Trwa ładowanie...

Szansa na nowe standardy leczenia raka trzustki

Lek. Mateusz Nawrocki
10.10.2017 12:45
Szansa na nowe standardy leczenia raka trzustki
Szansa na nowe standardy leczenia raka trzustki

Rak trzustki - to poważna choroba, która w Polsce występuje z większą częstotliwością u mężczyzn. Zdecydowany wzrost zachorowań notuje się po 50 roku życia.

Czynnikami ryzyka, mogącymi mieć wpływ na zachorowanie na raka trzustki jest między innymi palenie papierosów, przewlekłe zapalenie trzustki, czy też predyspozycja genetyczna. Zastosowanie obecnych metod leczenia, nie daje zadowalających efektów i długoletnie przeżycia niestety nie stanowią dużego odsetka.

Z tego powodu naukowcy postanowili sprawdzić czy istnieje szansa dla takich pacjentów na przykład przez modyfikację dostępnego leczenia. Według najnowszych doniesień rozwiązaniem, które faktycznie może być nową szansą jest kombinacja dwóch dostępnych leków – gemcytabiny i kapecytabiny stosowanych jednocześnie, po operacji chirurgicznej. Wyniki analiz zostały opublikowane w prestiżowym magazynie „The Lancet”.

Przeprowadzone analizy, przybliżają naukowców do poznania prawdy na temat rozwoju i rozprzestrzeniania się nowotworu. Uczeni zaznaczają, że jeszcze sporo trzeba zrobić, zanim zostaną osiągnięte wymierne efekty, jednak pierwsze wnioski już są widoczne. Badacze uważają, że wprowadzenie kombinacji leków powinno zastąpić standardowe leczenie, które aktualnie jest preferowane – opierające się na jednym leku.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Korzyści o których mówią naukowcy są bardzo duże – według nich dzięki nowym metodom przeżycie pięcioletnie może wzrosnąć nawet do 29 procent – aktualnie jest to około 16 procent – mówimy zatem o prawie dwukrotnym wzroście przeżywalności – to prawdziwy sukces.

Jednym z objawów raka trzustki może być ból nadbrzusza
Jednym z objawów raka trzustki może być ból nadbrzusza

Jak zaznacza kierownik badań, to jedno z największych badań prowadzonych na ten temat na świecie. Jeśli faktycznie uda się wprowadzić leczenie tego typu do codziennej praktyki, wiele osób może otrzymać szansę dłuższego życia o wiele miesięcy, a nawet lat. Wnioski o których mówią autorzy badań pochodzą z doświadczeń, w których w sumie wzięło udział 732 pacjentów z Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji i Francji.

Efekty uboczne, które towarzyszą leczeniu, nie były nadmierne wyrażone, przy stosowaniu dwóch leków jednoczasowo. Z uwagi na nadzieję, jaką mogą mieć pacjenci, polepszenie ich jakości życia, a także zmniejszenie bólu i cierpienia, nowe badania są szczególnie ważne. Z pewnością konieczne jest przeprowadzenie jeszcze kolejnych badań, ale te które zostały przeprowadzone na ponad 700 osobach wydają się być obiecujące.

Rak trzustki (prezentacja edukacyjna)
Rak trzustki (prezentacja edukacyjna) [15 zdjęć]

O raku trzustki stało się głośno, gdy kilka znanych życia publicznego zapadło na tę chorobę, w tym zmarły

zobacz galerię

Nowa szansa na leczenie, daje także pacjentom i ich rodzinom więcej siły i energii w walce z chorobą nowotworową. Niestety, rak trzustki jest wykrywany najczęściej w zaawansowanym stadium, z uwagi na to, że pacjenci późno zgłaszają się do lekarza – objawy pojawiają się zazwyczaj, gdy nowotwór jest w dużym stadium zaawansowania.

Między innymi z tego względu zaleca się okresowe badania i kontrolę zdrowia u lekarza. Do często występujących objawów można zaliczyć opasający ból nadbrzusza, wyniszczenie połączone z utratą masy ciała, żółtaczka, nudności i wymioty.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze