Trwa ładowanie...

Szansa na wyleczenie czerniaka?

 Sylwia Stachura
24.08.2015 13:09
Szansa na wyleczenie czerniaka?
Szansa na wyleczenie czerniaka? (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Każdego roku w Polsce ponad 2000 osób dowiaduje się, że ma czerniaka. Ten złośliwy nowotwór skóry szybko się rozwija i jest mało podatny na leczenie. Angielscy naukowcy odkryli jednak, że połączenie dwóch substancji skutecznie hamuje wzrost zmian nowotworowych u prawie 60% pacjentów z rakiem. Co to za lekarstwa?

spis treści

1. Przełom w leczeniu czerniaka?

W międzynarodowym badaniu wzięło udział 945 pacjentów ze zdiagnozowanym czerniakiem w zaawansowanym stadium. Lekarze podali im kombinację dwóch leków – ipilimumabu i nivolumabu. Mieszanka tych substancji zahamowała rozwój zmian nowotworowych w ciągu roku u 58% pacjentów biorących udział w teście.

Wyniki badań dają nadzieję chorym, ponieważ wcześniej żaden sposób leczenia czerniaka nie dawał tak dobrych rezultatów jak metoda zaprezentowana przez angielskich naukowców w czasie konferencji Amercian Society of Clinical Oncology w Chicago.

2. Jak rozwija się rak skóry?

Zobacz film: "Farmakologiczne leczenie zmian skórnych"

W jaki sposób właśnie te dwie substancje hamują czerniaka? Ten rak skóry rozwija się w bardzo sprytny sposób – ukrywa się przed układem immunologicznym, aby uchronić się przed działaniem komórek odpornościowych, które mogłyby go zniszczyć. Oba leki odblokowują reakcje immunologiczne, dzięki czemu organizm człowieka ma większe szanse na samodzielną walkę z nowotworem.

3. Wątpliwości wokół nowej metody leczenia czerniaka

Chociaż najnowsze badania wydają się być szansą dla wielu chorych na czerniaka, to niestety terapia nie pomoże wszystkim. Owszem, połączenie lekarstw pomogło prawie 60% pacjentów, jednak nie sprawdziło się w przypadku pozostałych. Naukowcy wciąż nie wiedzą, dlaczego terapia okazała się sukcesem tylko dla części chorych na nowotwór skóry.

Należy również wspomnieć, że leczenie czerniaka ipilimumabem i nivolumabem niesie skutki uboczne. Terapii towarzyszy zmęczenie, biegunki oraz reakcje skórne (wysypka). Efekty uboczne leków zaobserwowano u ponad połowy biorących udział w teście. Leczenie czerniaka dwoma substancjami jest też bardzo drogie, ponieważ tylko ipilimumab kosztuje 100 000 funtów rocznie.

Czy rzeczywiście lek na czerniaka okaże się sukcesem? Naukowcy są dobrej myśli, ale chcą się teraz skupić na nowych badaniach, aby zidentyfikować, którzy pacjenci mogą najbardziej skorzystać na leczeniu kombinacją dwóch leków.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze