Szanse na szczepionkę na malarię

Uczeni z Uniwersytetu Illinois w Chicago badają możliwość blokowania procesu przenoszenia malarii. Twierdzą, iż możliwe jest stworzenie skutecznej szczepionki na tą groźną chorobę.

Malaria

Do tej pory nie udało się wynaleźć sposobu na wyeliminowanie malarii. Każdego roku nawet 3 miliony ludzi choruje i umiera na malarię, z czego dużą część stanowią dzieci. Największy problem polega na tym, iż zwykle są to ludzie biedni ze słabo rozwiniętych krajów. Z tego względu inwestowanie w badania nad malariąnie są zbyt opłacalne dla firm farmaceutycznych.

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Moskity a malaria

Plazmodium, czyli zarodźce malarii, rozwijają się we wnętrznościach samic moskitów. Podczas pobierania krwi zarażają nimi człowieka. W procesie tym dużą rolę odgrywa białko FLVCR, które pozwala moskitowi na transport niezbędnego hemu poza komórkę, jednocześnie zapobiegając stresowi oksydacyjnemu.

Rola białka FLVCR w przenoszeniu malarii

John Quigley wraz ze swoim zespołem postanowił zbadać sposób, w jaki przenoszone są zarodźce malarii. W swoich badaniach dowodzi, iż można zahamować przenoszenie choroby ingerując w działanie proteiny FLVCR. Eksperymentując z gatunkami moskitów roznoszącymi malarię, zmniejszył u nich produkcję tego białka. W następnym etapie badań planuje sprawdzić, na ile zablokowanie proteiny FLVCR przełoży się na zablokowanie zakażenia zarodźcami malarii. Jeśli jego hipoteza się potwierdzi, być może uda się stworzyć przeciwciała przeciw tej proteinie, co z kolei umożliwi wyprodukowanie szczepionki.

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie
Leczenie niepłodności

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Leczenie niepłodności u mężczyzn

Nowoczesne terapie dają szanse na wyleczenie niepłodności. Wskazane jest, by na leczenie zgłosiła się para. To daje większe szanse na sukces terapii i automatycznie jej powodzenie.

Zapłodnienie in vitro

Próbka in vitro

Próbka in vitro

Badanie poziomu hormonu AMH pomaga określić szanse na sukces w zapłodnieniu in vitro, ale nie przesądza o prawdopodobieństwie ciąży.

Malaria - zakażenie, objawy, leczenie, zapobieganie

Nowy lek na malarię

lekiem na malarię. Badania nad nowym lekiem na malarię Pięć lat temu Dondorp oraz Nicholas White z University of Oxford przeprowadzili w czterech (...) krajach azjatyckich szereg badań nad lekiem na malarię....

Leki i suplementy

Właściwości lecznicze MMS

Miracle Mineral Solution można zamówić przez internet. Na stronie opisywany jest jako lekarstwo między innymi na: nowotwory, wirusa HIV, malarię, gruźlicę (...) są spróbować wszystkiego byle tylko zwiększyć swoje szanse...

Przygotowanie do ciąży

Planowanie poczęcia dziecka

Planowanie poczęcia dziecka

Do ciąży należy się odpowiednio przygotować. Niezbędne jest wykonanie badań i szczepień, a także zmiana dotychczasowego trybu życia. Kobiety niemające problemu ze zdrowiem, mają większe szanse na urodzenie zdrowego dziecka.

Sałatki

Sałatka z gruszką

Sałatka z gruszką

Pyszna sałatka z gruszką i zieloną sałatą ma szanse stać się hitem sezonu. Bomba witaminowa, jaką jest danie, z pewnością przyciągnie wielu fanów. A jeśli dodać jeszcze sos klonowy jako polewę? Palce lizać!