Trwa ładowanie...

Szczepienia nastolatków. Udostępniono specjalny kwestionariusz

Ruszają szczepienia przeciwko COVID dla 16 i 17-latków
Ruszają szczepienia przeciwko COVID dla 16 i 17-latków (Getty Images)

Od 17 maja ruszyła rejestracja na szczepienia dla 16- i 17-latków. Przed szczepieniem każdy pacjent musi wypełnić specjalny kwestionariusz kwalifikujący. Nowością w przypadku osób niepełnoletnich jest wymóg podpisania przez opiekuna prawnego zgody na szczepienie.

spis treści

1. Nowy kwestionariusz dla 16- i 17-latków

Ruszyła rejestracja na szczepienia przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 16 i 17 lat. W związku z rozszerzeniem grupy osób szczepionych o pacjentów niepełnoletnich opracowano też nowy formularz.

Zobacz film: "Dr Paweł Grzesiowski: obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 to moim zdaniem ostateczność"

Ministerstwo zdrowia zachęca, żeby wcześniej pobrać formularz i wypełnić go w domu razem z rodzicem. Eksperci tłumaczą, że wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich zawiera dodatkowo oświadczenie o zgodzie opiekuna ustawowego na zaszczepienie.

- Wywiad jest bardzo podobny jak w przypadku osób dorosłych. Dotyczy m.in. kwestii testu genetycznego w kierunku wirusa SARS-CoV-2, kontaktu z zakażonym koronawirusem w ciągu ostatnich 14 dni, ewentualnych objawów koronawirusa, aktualnego stanu zdrowia, jest pytanie o małopłytkowość, o wstrząsy anafilaktyczne, przyjmowanie leków immunospupresyjnych - wymienia dr Michał Sutkowski, szef Warszawskich Lekarzy Rodzinnych.

- Dodatkowo jest wymagana zgoda opiekuna prawnego, który nie musi uczestniczyć w szczepieniu, ale musi wcześniej podpisać to oświadczenie - przypomina lekarz.

Zgoda opiekuna prawnego
Zgoda opiekuna prawnego

E-skierowanie na szczepienie jest wystawiane automatycznie po ukończeniu przez daną osobę 16. roku życia. Na szczepienie można się rejestrować się poprzez system e-Rejestracji, Internetowe Konto Pacjenta, telefonicznie pod numerem całodobowej infolinii 989, wysyłając SMS-a na numer 880 333 333 lub bezpośrednio w punkcie szczepień.

2. Jakie są przeciwskazania do szczepienia w przypadku 16- i 17-latków?

Lekarze wyjaśniają, że zasady dotyczące kwalifikacji i ewentualnych przeciwwskazań do szczepień w przypadku 16- i 17-latków są identyczne jak u osób dorosłych.

- Ten podział jest w zasadzie bardziej administracyjno-formalny. Z punktu widzenia biologii osoba 16- i 17-letnia jest osobą dorosłą. Na przykład w odniesieniu do antybiotykoterapii tą granicą jest waga 40 kilogramów i dalej są stosowane dawki jak dla dorosłych - wyjaśnia dr hab. Henryk Szymański, pediatra oraz członek Polskiego Towarzystwa Wakcynologii.

Dr Łukasz Durajski przypomina, że koncern Pfizer od początku deklarował dopuszczenie swoich szczepionek dla pacjentów od 16. roku życia. To, że szczepienia w tej grupie w poszczególnych państwach są wprowadzane z opóźnieniem, wynika z kwestii organizacyjnych.

- Polski rząd podjął decyzję, że najpierw szczepienia obejmą grupę 18 plus, głównie ze względów praktycznych, żeby usprawnić cały proces - tłumaczy dr Łukasz Durajski, rezydent pediatrii, ekspert medycyny podróży.

Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz
Przed szczepieniem trzeba wypełnić kwestionariusz (Getty Images)

Głównym przeciwskazaniem do samego szczepienia jest wstrząs anafilaktyczny po pierwszej dawce szczepionki i uczulenie na którykolwiek ze składników wakcyny.

- Przeciwskazaniami do szczepień są oczywiście uczulenia na składnik czynny szczepionki oraz składniki pomocnicze. To są przeciwskazania stałe, natomiast są to sytuacje niezwykle rzadkie. Jeżeli pacjenci mają jakąś anafilaksję w wywiadzie, wymaga to konfrontacji z lekarzem, czy to rzeczywiście była anafilaksja, jaka, o jakim natężeniu, czy trzeba przed szczepieniem przeprowadzić dodatkową konsultację. Natomiast bywają przeciwskazania czasowe, które wynikają z faktu aktywnej infekcji z gorączką, zaostrzenia choroby przewlekłej. Jeżeli pacjent jest w okresie ciężkiego zaostrzenia choroby, to powinien szczepienie skonsultować z lekarzem - tłumaczy dr Sutkowski.

3. Kwestionariusz - jakie zawiera pytania?

Kwestionariusz dlanastolatków składa się z dwóch części. Pierwsza ma za zadanie wykluczyć ewentualność zakażenia się SARS-CoV-2 w ciągu ostatnich 14 dni. Na pytania można odpowiedzieć "Tak" lub "Nie".

  • Czy w ciągu ostatnich 30 dni miała Pani/miał Pan dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2?

  • Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/miał Pan bliski kontakt lub mieszka z osobą, która uzyskała dodatni wynik testu genetycznego lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2 lub mieszka z osobą, która miała w tym okresie objawy COVID-19 (wymienione w pyt 3–5)?

  • Czy w ciągu ostatnich 14 dni miała Pani/miał Pan podwyższoną temperaturę ciała lub gorączkę?

  • Czy w ciągu ostatnich 14 dni występował u Pani/Pana nowy, utrzymujący się kaszel lub nasilenie kaszlu przewlekłego z powodu rozpoznanej choroby przewlekłej?

  • Czy w ciągu ostatnich 14 dni wystąpiła u Pani/Pana utrata węchu lub odczucia smaku?

  • Czy otrzymała Pani/otrzymał Pan jakąkolwiek szczepionkę w ciągu ostatnich 14 dni?

  • Czy Pani/Pan czuje się dzisiaj przeziębiony lub ma biegunkę, wymioty?

Druga część kwestionariusza to kolejne 10 pytań, dotyczących ogólnego stanu zdrowia. Tu oprócz pola "Tak" lub "Nie" mamy również opcję "Nie wiem". Jeśli odpowiemy na którekolwiek z pytań "Tak" lub "Nie wiem", lekarz może poprosić nas o wyjaśnienie bądź doprecyzowanie.

  • Czy dziś czuje się Pani/Pan chora/chory?

  • Czy wystąpiła u Pani/Pana kiedykolwiek ciężka niepożądana reakcja po szczepieniu (dotyczy również pierwszej dawki szczepionki przeciwko COVID-19)? Jeśli tak, jaka?

  • Czy rozpoznano u Pani/Pana uczulenie na glikol polietylenowy (PEG), polisorbat lub inne substancje wchodzące w skład szczepionki?

  • Czy w przeszłości rozpoznano u Pani/Pana ciężką, uogólnioną reakcję alergiczną (wstrząs anafilaktyczny) po podaniu leku, pokarmu, po ukąszeniu przez owada?

  • Czy występuje u Pani/Pana zaostrzenie choroby przewlekłej?

  • Czy otrzymuje Pani/Pan leki obniżające odporność (immunosupresyjne, doustne kortykosteroidy – np. prednizon, deksametazon), leki przeciw nowotworom złośliwym (cytostatyczne), leki zażywane po przeszczepieniu narządu, radioterapię (napromienianie) lub leczenie biologiczne z powodu zapalenia stawów, nieswoistego zapalenia jelita (np. choroby Crohna) lub łuszczycy?

  • Czy choruje Pani/Pan na hemofilię lub inne poważne zaburzenia krzepnięcia?

  • Czy rozpoznano u Pani/Pana małopłytkowość indukowaną heparyną (HIT) lub zakrzepicę żył mózgowych?

  • (tylko dla Pań) Czy jest Pani w ciąży?

  • (tylko dla Pań) Czy karmi Pani dziecko piersią?

Kwestionariusz należy podpisać i wskazać datę jego wypełnienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze