Trwa ładowanie...

COVID upośledza płodność, ale szczepienia nie mają na nią wpływu. Polki wciąż nie są tego świadome

Avatar placeholder
27.01.2022 15:07
Szczepienia przeciw COVID-19 wpływają na płodność? Badanie nie pozostawia wątpliwości
Szczepienia przeciw COVID-19 wpływają na płodność? Badanie nie pozostawia wątpliwości (Getty Images)

Kolejne badania wskazują, że szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność. Natomiast przechorowanie COVID-19 może spowodować przejściowe obniżenie płodności u mężczyzn. - Niestety w Polsce te informacje wciąż wywołują zdziwienie - mówi z żalem ginekolog dr Jacek Tulimowski. Lekarz jest załamany słowami, które słyszy od swoich pacjentek w gabinecie.

spis treści

1. Płodność a szczepionki przeciw COVID-19

Od początku akcji szczepień przeciw COVID-19 jeden z głównych argumentów antyszczepionkowców dotyczył rzekomej bezpłodności, która miałaby dotknąć zaszczepione kobiety.

"Niektóre osoby w wieku rozrodczym pozostają nieszczepione przeciwko COVID-19 ze względu na obawy dotyczące potencjalnego niekorzystnego wpływu na płodność" - zaznaczają naukowcy z Boston University na łamach "American Journal of Epidemiology".

Zobacz film: "Zakażenia w czasie piątej fali. Liczby nie oddają realiów"
W Polsce wciąż wiele kobiet nie jest zaszczepionych
W Polsce wciąż wiele kobiet nie jest zaszczepionych (Getty Images)

Żeby rozwiać wątpliwości, naukowcy postanowili zbadać powiązania między szczepieniami przeciw COVID-19 i zakażeniem SARS-CoV-2 a płodnością. Do badania zaproszono 2126 kobiet oraz ich partnerów. Były to pary zamieszkałe w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie w okresie od grudnia 2020 r. do września 2021 r.

"Śledziliśmy je do listopada 2021 r. Uczestnicy wypełniali co osiem tygodni ankiety dotyczące socjodemografii, stylu życia, czynników medycznych i informacji o partnerach" - czytamy w opisie badania.

Po przeanalizowaniu wszystkich danych naukowcy doszli do wniosku, że szczepienia przeciw COVID-19 nie były znacząco związane z płodnością ani u kobiet, ani u mężczyzn. Z kolei zakażenie SARS-CoV-2 nie wpłynęło silnie na płodność kobiet, jednak w przypadku mężczyzn było związane z przejściowym, ok. dwumiesięcznym zmniejszeniem płodności.

"Odkrycia te wskazują, że męskie zakażenie SARS-CoV-2 może być związane z krótkotrwałym spadkiem płodności, a szczepienie COVID-19 nie zaburza płodności u żadnego z partnerów" - konkludują naukowcy.

2. "Polki są zagubione. Brakuje jednoznacznych wytycznych"

Jak przyznaje dr Michał Sutkowski, szef stowarzyszenia Warszawskich Lekarzy Rodzinnych, wyniki badań nie są dla niego zaskoczeniem.

- Nie ma żadnych badań, które sugerowałyby, że szczepionki przeciw COVID-19 mogą wpływać na płodność. Nie znam też żadnego mechanizmu, w którym mogłoby do tego dojść - podkreśla dr Sutkowski.

W podobny sposób wypowiada się także ginekolog dr Jacek Tulimowski.

- Wcześniej opublikowano wyniki wielkiego badania, przeprowadzonego w Izraelu, potem pojawiło się memorandum CDC. W obu przypadkach jasno podkreślono, że szczepionki mRNA nie miały żadnego wpływu na komórki rozrodcze - mówi dr Tulimowski.

Lekarz jednak zwraca uwagę, że pomimo tej wiedzy i badań, w Polsce pacjentki nadal są bardzo zagubione.

- Niestety, w Polsce są takie regiony, gdzie moi koledzy po fachu nie tylko nie doradzają, ale i wręcz wypowiadają się na temat szczepionek przeciw COVID-19 niepochlebnie. Miałam ostatnio pacjentkę, która obecnie jest w ciąży. Chciała się zaszczepić jeszcze rok temu, ale lekarz jej odradził, ponieważ "nie wiadomo, jak to może wpłynąć na płodność". Jest takie stare powiedzenie, które tłumaczy to wszystko: Gdy rozum śpi, budzą się demony - mówi z goryczą dr Tulimowski.

Lekarz podkreśla, że obecnie świat medycyny ma rozległą wiedzę na temat szczepionek przeciw COVID-19.

- Podano już miliardy dawek na całym świecie. I żadne badania lub obserwacje do tej pory nie wykazały wpływu na płodność lub bezpłodność. Każde towarzystwo lub instytucja na Zachodzie w tej sprawie ma jednoznacznie sformułowaną opinię. Tymczasem w Polsce na stronach towarzystw naukowych nie znajdziemy ani rekomendacji, ani chociażby apelu, które położyłyby kres tym spekulacjom. Każdy więc mówi, co mu się żywnie podoba, a pacjentki przez to są zagubione - zaznacza dr Tulimowski.

3. Problemy z płodnością po COVID-19

Obniżenie płodności u mężczyzn, którzy przechorowali COVID-19, już wcześniej zostało opisane również w polskich badaniach. Naukowcy z kliniki INVICTA przeanalizowali wyniki badań nasienia dotyczące 59 pacjentów, którzy przeszli COVID-19. Porównali je z ich wcześniejszymi badaniami, wykonanymi przed zakażeniem na przestrzeni ostatniego półrocza.

- U 39 proc. pacjentów faktycznie zauważyliśmy obniżoną koncentrację plemników, u blisko połowy (49 proc.) - obniżenie ruchliwości plemników. U 24 proc. mężczyzn biorących udział w badaniu wykazano zarówno jedną, jak i drugą cechę obniżoną. To może negatywnie oddziaływać na potencjał rozrodczy - mówi Weronika Szecel, embriolog z Kliniki INVICTA.

Nadal nie wiadomo, w jakim stopniu wirus jest w stanie upośledzać płodność ani jakie jest podłoże tych zmian.

Naukowcy przyznają, że na razie trudno określić, po jakim czasie parametry nasienia wracają do stanu sprzed choroby. Dotychczasowe obserwacje pacjentów po COVID wskazują, że pogorszenie parametrów nasienia jest procesem przejściowym.

- Można wnioskować, że przejście COVID-19 rzeczywiście wpłynie na potencjał zapładniający, szczególnie u pacjentów, którzy już borykali się z jakimiś problemami z płodnością. Nie wiemy do końca, jak ten proces będzie postępował, czy będzie postępował, czy jest to proces odnawialny. Wiemy, że np. po infekcjach grypopodobnych, po wyleczeniu i odczekaniu jednego lub kilku cykli, te parametry wracają do normy. Wiele zależy również od cech osobniczych - tłumaczy dr hab. n. biol. Joanna Liss, kierownik Laboratorium In Vitro INVICTA.

Zobacz także: Padł największy mit antyszczepionkowców. Naukowcy udowodnili, że szczepionki przeciw COVID-19 nie wpływają na płodność

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze