Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw COVID Johnson&Johnson skuteczna nawet w 85 proc. Kiedy będzie dostępna?

Skutecznosć szczepionki J&J to nawet 85 proc.
Skutecznosć szczepionki J&J to nawet 85 proc. (123 rf)

Dobre wieści od koncernu Johnson&Johnson! Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 tej firmy wykazała dużą skuteczność w badaniu przeprowadzonym na tysiącach ochotników z wielu krajów świata. Okazało się, że preparat zapobiega ciężkiemu przebiegowi choroby wywołanej SARS-CoV-2 w 85 proc.

spis treści

1. Szczegóły badań J&J

Jak informuje producent, badanie przeprowadzone na ponad 44 tysiącach osób wykazało, preparat jest szczególnie skuteczny w zapobieganiu ciężkiej odmiany choroby COVID-19 - jego efektywność wynosi 85 proc.

Dr Mathai Mammen, szef działu badań i rozwoju firmy Janssen, w wywiadzie dla ABC News, przyznał, że zespół naukowców pracujących nad preparatem był podekscytowany i radosny, kiedy ujrzał wyniki przeprowadzonych badań.

Zobacz film: "Korzyści z jedzenia kiszonych cytryn"

"Nie dość, że nasza szczepionka jest jednodawkowa, to jeszcze teraz uzyskaliśmy dane, które mówią, że jest bardzo skuteczna - w 85 proc. chroni przed ciężkim przebiegiem COVID. Szacujemy, że nawet w 100 proc. może nas ochronić przed szpitalem i śmiercią" - powiedział Mammen.

Johnson&Johnson poinformował w komunikacie prasowym, że szczepionka jest wysoce bezpieczna. Ochotnicy, którzy wzięli udział w badaniu, doświadczyli łagodnych reakcji po zastrzyku. U mniej niż 10 proc. badanych wystąpiła gorączka.

Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson wykazała dużą skuteczność
Jednodawkowa szczepionka przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson wykazała dużą skuteczność (123 rf)

2. Kiedy szczepionka J&J wejdzie na rynek?

Wyniki badań mają być podstawą dla firmy Johnson&Johnson do złożenia wniosku o dopuszczenie szczepionki do użytku w USA. Producent planuje zrobić to na początku lutego. Firma spodziewa się uzyskać pozwolenie na początku marca - wówczas produkt będzie gotowy do eksportu. Komitet doradczy Amerykańskiej Agencji Leków oceni wyniki badań i opublikuje pełną ekspertyzę w połowie lub pod koniec lutego.

Firma nie podała, ile szczepionek będzie dostępnych od razu, choć potwierdziła, że USA otrzyma 100 milionów dawek w pierwszej połowie roku.

3. Czym różni się szczepionka J&J od Pfizera i Moderny?

Profesor Robert Flisiak, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, w rozmowie z Wirtualną Polską wyjaśnił, czym różni się szczepionka firmy Johnson&Johnson od preparatów Pfizera, Moderny oraz AstraZeneci.

- O ile te preparaty Pfizera i Moderny bazowały na mRNA (...) w przypadku szczepionki Johnson&Johnson - podobnie jak i w szczepionce AstraZeneca - jest wektor, który jest adenowirusem pozbawionym aktywności replikacyjnej. Nie ma możliwości namnażania się, ale ma właściwości swoiste, które pozwalają mu się przyłączyć do komórek ludzkich i wprowadzić materiał genetyczny, który koduje z kolei białka, na które odpowiadamy, produkując przeciwciała - wyjaśnił profesor Flisiak.

Szczepionka Johnson&Johnson ma potencjał, aby stać się pierwszą, która może skutecznie chronić ludzi przed COVID-19 już po jednym podaniu i jednocześnie znacznie ułatwić masowe szczepienia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze