Trwa ładowanie...

Szczepienia przeciwko HPV. Ograniczą zachorowania również na raka gardła i jamy ustnej

Szczepionka przeciwko HPV chroni przed zachorowaniem na raka szyjki macicy. Amerykańcy naukowcy na podstawie analizy danych pacjentów szacują, że dzięki zastrzykom w przyszłości uda się ograniczyć również liczbę zachorowań na nowotowy gardła i jamy ustnej.

spis treści

1. Szczepienie przeciwko HPV chroni przed rakiem gardła i jamy ustnej

Zalecane młodym osobom szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który jest główną przyczyną m.in. raka gardła i tylnej części jamy ustnej, przyniosą znaczne zmniejszenie zachorowalności na te nowotwory. Efekt ten zauważymy jednak dopiero po 2045 roku - czytamy na łamach najnowszego "JAMA Oncology".

Zobacz film: "HPV: jak można się nim zarazić i przed nim chronić"

Autorami publikacji są naukowcy z Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health (USA).

Szacuje się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV
Szacuje się, że wszystkie przypadki raka szyjki macicy są poprzedzone przewlekłą infekcją HPV (Getty Images)

HPV jest najczęstszym wirusem zakaźnym przenoszonym drogą płciową. Infekcje nim są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory, np. raka jamy ustnej i gardła oraz raka szyjki macicy. Ich obecność hamuje bowiem białka supresorowe nowotworów w zakażonych komórkach. Chociaż nie ma lekarstwa na istniejące infekcje HPV, to nowym zakażeniom można skutecznie zapobiegać dzięki szczepionkom, z których pierwsza weszła do użytku w USA w 2006 roku.

2. Amerykanie: Dzięki szczepieniom uda się zapobiec prawie 100 przypadkom raka jamy ustnej i gardła każdego roku

W swoim najnowszym badaniu naukowcy pod kierunkiem dr Yuehan Zhang analizowali bazy danych medycznych dotyczące przypadków raka jamy ustnej i gardła oraz szczepień przeciwko HPV. Na tej podstawie byli w stanie przewidzieć wpływ szczepień na częstość występowania tych nowotworów w różnych grupach wiekowych. Oszacowali, że odsetek zachorowań na raka jamy ustnej i gardła zmniejszy się prawie o połowę w latach 2018-2045 wśród osób w wieku 36-45 lat, jednak dla całej populacji pozostanie mniej więcej taki sam, ze względu na wciąż rosnącą zapadalność na te nowotwory u osób starszych, które nie były objęte programem szczepień.

"Szacujemy, że większość nowotworów jamy ustnej i gardła do 2045 roku wystąpi u osób w wieku 55 lat i starszych, które nie zostały zaszczepione" – mówi dr Zhang. - "Szczepienia działają bardzo skutecznie, ale potrzeba czasu, aby zobaczyć ich efekt, ponieważ nowotwory, o których mowa, występują głównie u ludzi w średnim wieku".

Rak jamy ustnej i gardła jest najczęstszym nowotworem związanym z HPV, a według Oral Cancer Foundation każdego roku w USA pojawia się ponad 50 tys. nowych przypadków tej choroby. Spożywanie alkoholu i palenie tytoniu również są czynnikami ryzyka, ale uważa się je za nieco mniej istotne niż wirus brodawczaka.

Specjaliści są zgodni, że szczepienia są potężną bronią przeciwko HPV, ale mają jedną poważną wadę: mogą tylko zapobiegać, nie leczyć. Innymi słowy, nie działają przeciwko już obecnym infekcjom ani komórkom, które zostały przekształcone przez wirusa i weszły na drogę nowotworzenia. Z tego powodu zaleca się je głównie ludziom bardzo młodym, które nie są jeszcze narażone na przenoszony drogą płciową HPV, bo nie rozpoczęły współżycia.

"Nasze wyniki sugerują, że po 2045 zauważmy ogromną różnicę, jednak nawet do ok. 2033 roku dzięki szczepieniom uda się zapobiec prawie 100 przypadkom raka jamy ustnej i gardła każdego roku, a do 2045 roku liczba ta wzrośnie około dziesięciokrotnie" – podsumowuje dr Zhang.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza