Trwa ładowanie...

Szczepionka Pfizera mniej skuteczna wobec wariantu Delta? Izraelski rząd zabrał głos

 Karolina Rozmus
24.07.2021 16:42
Szczepionka mniej skuteczna wobec wariantu Delta. Izraelski rząd o preparacie Pfizera
Szczepionka mniej skuteczna wobec wariantu Delta. Izraelski rząd o preparacie Pfizera (GettyImages)

Ponad 61 proc. populacji Izraela zostało zaszczepione przeciw COVID-19, mimo to jednak liczba przypadków w tym kraju systematycznie rośnie. Premier wraz z rządem spotkali się, by przedyskutować niepokojącą sytuację w kraju.

spis treści

1. Wysoka skuteczność wobec wariantu Alfa, dużo niższa wobec Delty

Od 6 czerwca do początku lipca w Izraelu zbierano dane dotyczące szczepionki Comirnaty/BioNTech Pfizera. Był to czas, kiedy liczba zakażeń wariantem Delta w tamtym kraju gwałtownie wzrosła – od 60 proc. wszystkich zakażonych, do aż 90 proc.

Podczas gdy w marcu władze Izraela ogłosiły, że badania izraelskich naukowców wskazują na 97-procentową skuteczność preparatu Pfizera, już w czerwcu mówiono o znacznie niższej skuteczności szczepionki wobec nowego wariantu – 64 proc.

Zobacz film: "Wzrasta średnia liczba zakażeń w Polsce. Fiałek: Idziemy w górę i to jest bardzo niebezpieczne"

Wciąż jednak izraelski rząd reprezentował stanowisko potwierdzające wysoką ochronę za sprawą wakcyny przed hospitalizacją i ciężkim przebiegiem.

2. Najnowszy raport ministerstwa zdrowia Izraela

W ostatnim czasie odnotowano znaczny wzrost zakażeń w tym kraju – liczba pozytywnych wyników testów wzrosła o 1,52 proc., osiągając najwyższy od marca wskaźnik. Dlatego premier Izraela wraz z pozostałymi członkami rządu przeprowadził spotkanie, mające na celu omówienie aktualnej sytuacji epidemicznej kraju.

Jak powiedział premier Naftali Bennett, należy rozważyć hipotezę o dużo niższej skuteczności szczepionek przeciw COVID-19 wobec Delty, bo sugeruje to sytuacja w Izraelu, ale też w innych państwach świata.

3. Co to oznacza w praktyce?

Bennett zaakcentował, że obecnie nie wiadomo, w jakim stopniu szczepienie przeciw COVID-19 pomaga, ale na pewno jest to znacznie za mało, by móc mówić o tym, że szczepienia okażą się wystarczające, by powstrzymać pandemię.

Bennett zauważył, że w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych, gdzie w przewadze jest szczepionka Pfizera, sytuacja epidemiczna nie jest dobra – w USA w ubiegłym tygodniu odnotowano 135-procentowy wzrost zachorowań w porównaniu z sytuacją sprzed 2 tygodni. Z kolei w Wielkiej Brytanii liczba potwierdzonych przypadków koronawirusa waha się między 35 a 40 tys.

Podczas spotkania w Tel Awiwie premier wskazał, że w krajach, w których duża część populacji została zaszczepiona dwiema dawkami – czyli w USA, Wielkiej Brytanii czy w Izraelu – liczba przypadków zakażeń COVID-19 wciąż rośnie.

Premier Izraela dodał, że nie neguje wartości szczepień mimo wszystko. Podkreśla, że są istotne i władze Izraela dbają o to, by zachować ciągłość szczepień, ale zarazem mają świadomość, że to nie wystarczy i konieczne jest opracowanie nowej, skutecznej strategii walki z pandemią.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze