Trwa ładowanie...

Szczepionka Moderny skuteczna po 6 miesiącach. Koncern pracuje nad nową wersją preparatu, który ma chronić przed wariantem z RPA

Amerykański koncern farmaceutyczny Moderna opublikował wyniki najnowszych badań, z których wynika, że preparat jest wysoce skuteczny także po upływie sześciu miesięcy. Poinformowano również, że Moderna pracuje nad nową wersją szczepionki, która ma chronić przed południowoafrykańskim wariantem wirusa, który jest częściowo odporny na przeciwciała.

Zobacz film: "Prof. Flisiak: Nie ma dowodów, że śmiertelność po szczepionce wśród seniorów jest większa"

spis treści

1. Moderna skuteczna w walce z COVID-19 również sześć miesięcy po szczepieniu

Moderna poinformowała, że ich szczepionka jest skuteczna nawet po sześciu miesiącach od wstrzyknięcia i jej efektywność nie maleje z upływem czasu - po pół roku od przyjęcia drugiej dawki szczepionka w 90 proc. chroni przed zakażeniem. W 95 proc. chroni zaś przed ciężkim przebiegiem COVID-19.

Szczepionka Moderny skuteczna po 6 miesiącach. Koncern pracuje nad nową wersją preparatu, który ma chronić przed wariantem z RPA
Szczepionka Moderny skuteczna po 6 miesiącach. Koncern pracuje nad nową wersją preparatu, który ma chronić przed wariantem z RPA (Getty Images)

2. Nowa szczepionka Moderny. Ma chronić przed wariantem z RPA

Moderna poinformowała również, że rozpoczyna testy nowego preparatu, który ma być połączeniem obecnie stosowanej szczepionki z zupełnie nową. Stworzenie nowej szczepionki ma chronić nie tylko przed SARS-CoV-2, lecz przede wszystkim przed wariantem południowoafrykańskim.

Oprócz tego, że wariant z RPA jest bardziej zakaźny, wykazuje także odporność na przeciwciała ozdrowieńców wyizolowane z ich surowicy. Najnowsze badania dowodzą, że u osób, które już przebyły koronawirusa, istnieje ryzyko reinfekcji wariantem z RPA.

Z kolei najnowsze badania przeprowadzone na społeczności Izraela wskazują, że szczepionka Pfizera może nie chronić przed zakażeniem wariantem południowoafrykańskim.

Moderna pracuje nad wzbogaconym preparatem, który może zapobiec nowej pandemii, za którą odpowiedzialny będzie wariant z południowej Afryki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.