Trwa ładowanie...

Szczepionka na białaczkę

Avatar placeholder
11.04.2019 12:11
Szczepionka na białaczkę
Szczepionka na białaczkę (iStock)

Nowo opracowana szczepionka całkowicie eliminuje lub znacznie ogranicza postęp białaczki. Nowy lek z łatwością niszczy tkanki nowotworowe, a co najważniejsze, efekty leczenia utrzymują się przynajmniej do roku.

spis treści

1. Przewlekła białaczka limfatyczna

Przewlekła białaczka limfatyczna to najczęstsza choroba krwi. Dotyczy ona w szczególności dorosłych. Chemioterapia i promieniowanie mogą wstrzymać chorobę na lata, jednak jedyną terapią dostępną obecnie jest przeszczep szpiku. Przeszczepienie szpiku kostnego wymaga znalezienia odpowiedniego dawcy, poza tym, zabieg nie daje pewności wyleczenia. Często transplantacji szpiku towarzyszą skutki uboczne, takie jak nieznośny ból i zagrażające życiu infekcje.

2. Badania nad skutecznością nowej szczepionki

W celu oszacowania efektywności nowego leku naukowcy z Uniwersytetu w Pensylwanii usunęli z krwi pacjentów leukocyty - komórki odpowiedzialne za odpowiedź immunologiczną organizmu. Dzięki użyciu zmodyfikowanego i nieszkodliwego szczepu wirusa HIV badacze umieścili w białych komórkach specyficzne geny. Miało to na celu wykrycie i zniszczenie komórek nowotworowych. Po modyfikacji białych ciałek krwi naukowcy wstrzyknęli je z powrotem w organizmy badanych pacjentów. We wcześniejszych badaniach tego typu ponownie wstrzyknięte leukocyty zniszczyły nieznaczną ilość komórek rakowych, po czym same wyginęły. Badacze z Pensylwanii zapobiegli niszczeniu białych ciałek dzięki zastosowaniu genu, który umożliwił ich pomnożenie w organizmie.

3. Wyniki badań nad nową szczepionką

W wyniku modyfikacji genem leukocyty stały się „seryjnymi zabójcami" skutecznie tropiącymi i likwidującymi komórki rakowe we krwi, szpiku kostnym i limfie. Gdy komórki nowotworowe ulegały degradacji, pacjenci odczuwali ból i gorączkę charakterystyczną dla stanu, w którym organizm zwalcza infekcję. Poza tym, skutki uboczne były minimalne. W wyniku badań u większości pacjentów całkowicie zwalczono przewlekłą białaczkę limfatyczną. U niektórych chorobę znacznie ograniczono. Poza tym kilkutygodniowe leczenie przyczyniło się do zniszczenia średnio 2,2 kilograma tkanki nowotworowej. Warto podkreślić, że efekty terapii utrzymywały się na długo. Zanim nowa technologia wejdzie na rynek przeprowadzone zostaną dodatkowe badania nad bezpieczeństwem i skutecznością jej stosowania.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze