Trwa ładowanie...

Szczepionka na chorobę Alzheimera? Badania są obiecujące

UB-311 to syntetyczna szczepionka peptydowa, która może zapobiegać a także powstrzymywać przebieg choroby Alzheimera. Została opracowana przez United Neuroscience i obecnie jest w fazie testów.

Zobacz film: "Wczesny objaw choroby Alzheimera"

1. Przyczyny choroby Alzheimera

Naukowcy od lat badają chorobę Alzheimera. To neurodegeneracyjna choroba mózgu, która prowadzi do śmierci. Jest nieuleczalna i postępująca. Zwykle pojawia się po 65. roku życia, ale znane są już udokumentowane przypadki rozwoju alzheimera w młodszym wieku. Związana jest w wtedy z mutacją genową. Pojawia się nawet u 20-latków i ma ostrzejszy przebieg. Najmłodsza osoba, u której zidagnozowano chorobę miała 17 lat.

Nic więc dziwnego, że jest tak atrakcyjna dla badaczy. Nie do końca poznane są przyczyny powstawania zmian w mózgu prowadzące do choroby.

Jedna z teorii mówi, że przyczyną choroby może być białko beta amyloid, które odkłada się pomiędzy neuronami w mózgu i uszkadza je. To właśnie na tym postanowiła się skupić firma United Neuroscience.

Stworzyli oni szczepionkę, która działa na beta amyloid. Ma ona za zadanie wywoływać odpowiedź przeciwciał przeciwko beta amyloidowi i usuwać to białko bez wywoływania potencjalnie szkodliwego zapalenia. Szczepionka wciąż jest w fazie testów, ale wyniki są obiecujące.

2. Testy szczepionki przeciw chorobie Alzheimera

W styczniu 2019 roku firma United Neuroscience ogłosiła pierwsze wyniki badania klinicznego fazy 2a z udziałem 42 pacjentów. Chang Yi, która jest pomysłodawczynią projektu mówiła, że udało się wygenerować pewne przeciwciała u wszystkich pacjentów, co jest niezwykle rzadkie w przypadku szczepionek.

''Mówimy o prawie 100 proc. współczynniku odpowiedzi. Ja dotąd zaobserwowaliśmy poprawę trzech pomiarów wydajności poznawczej u pacjentów z łagodną chorobą Alzheimera'' – mówiła Yi w jednym z wywiadów.

Badania przeprowadzone były na małej grupie osób, więc statystycznie nie ma jeszcze ważnych dowodów, że UB-311 ma wpływ na funkcje poznawcze i pamięć, ale dobrą wiadomością jest fakt że nie ma ona poważnych skutków ubocznych.

Obecnie United Neuroscience prowadzi 3 fazę badań nad szczepionką na chorobę Alzheimera. Pracują też nad podobnym rozwiązaniem w walce z chorobą Parkinsona. Na wyniki badań trzeba będzie jeszcze poczekać, ale są obiecujące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.