Trwa ładowanie...

Szczepionka na chorobę Alzheimera? Badania są obiecujące

Avatar placeholder
27.06.2019 09:56
Szczepionka na chorobę Alzheimera? Badania są obiecujące
Szczepionka na chorobę Alzheimera? Badania są obiecujące (123rf.com)

UB-311 to syntetyczna szczepionka peptydowa, która może zapobiegać a także powstrzymywać przebieg choroby Alzheimera. Została opracowana przez United Neuroscience i obecnie jest w fazie testów.

1. Przyczyny choroby Alzheimera

Naukowcy od lat badają chorobę Alzheimera. To neurodegeneracyjna choroba mózgu, która prowadzi do śmierci. Jest nieuleczalna i postępująca. Zwykle pojawia się po 65. roku życia, ale znane są już udokumentowane przypadki rozwoju alzheimera w młodszym wieku. Związana jest w wtedy z mutacją genową. Pojawia się nawet u 20-latków i ma ostrzejszy przebieg. Najmłodsza osoba, u której zidagnozowano chorobę miała 17 lat.

Nic więc dziwnego, że jest tak atrakcyjna dla badaczy. Nie do końca poznane są przyczyny powstawania zmian w mózgu prowadzące do choroby.

Jedna z teorii mówi, że przyczyną choroby może być białko beta amyloid, które odkłada się pomiędzy neuronami w mózgu i uszkadza je. To właśnie na tym postanowiła się skupić firma United Neuroscience.

Zobacz film: "Wczesny objaw choroby Alzheimera"

Stworzyli oni szczepionkę, która działa na beta amyloid. Ma ona za zadanie wywoływać odpowiedź przeciwciał przeciwko beta amyloidowi i usuwać to białko bez wywoływania potencjalnie szkodliwego zapalenia. Szczepionka wciąż jest w fazie testów, ale wyniki są obiecujące.

2. Testy szczepionki przeciw chorobie Alzheimera

W styczniu 2019 roku firma United Neuroscience ogłosiła pierwsze wyniki badania klinicznego fazy 2a z udziałem 42 pacjentów. Chang Yi, która jest pomysłodawczynią projektu mówiła, że udało się wygenerować pewne przeciwciała u wszystkich pacjentów, co jest niezwykle rzadkie w przypadku szczepionek.

''Mówimy o prawie 100 proc. współczynniku odpowiedzi. Ja dotąd zaobserwowaliśmy poprawę trzech pomiarów wydajności poznawczej u pacjentów z łagodną chorobą Alzheimera'' – mówiła Yi w jednym z wywiadów.

Badania przeprowadzone były na małej grupie osób, więc statystycznie nie ma jeszcze ważnych dowodów, że UB-311 ma wpływ na funkcje poznawcze i pamięć, ale dobrą wiadomością jest fakt że nie ma ona poważnych skutków ubocznych.

Obecnie United Neuroscience prowadzi 3 fazę badań nad szczepionką na chorobę Alzheimera. Pracują też nad podobnym rozwiązaniem w walce z chorobą Parkinsona. Na wyniki badań trzeba będzie jeszcze poczekać, ale są obiecujące.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze