Trwa ładowanie...

Szczepionka na COVID-19 w Polsce. Nad preparatem pracuje zespół naukowców z Poznania

Naukowcy z Poznania pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi
Naukowcy z Poznania pracują nad szczepionką przeciwko koronawirusowi (Getty Images)

Trwa nerwowy wyścig z czasem w poszukiwaniu lekarstwa i szczepionki, które mogłyby zatrzymać epidemię koronawirusa i zapobiec nowej fali zachorowań w kolejnych miesiącach, o której mówi się coraz częściej. Również polscy naukowcy z Poznania pracują nad konstrukcją szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

1. Polska szczepionka na koronawirusa

Koronawirus nie odpuszcza. W Chinach mówi się o nowej fali zachorowań. Z powodu wzrostu liczby zakażeń zablokowano miasto Shulan. To pokazuje dobitnie, jak bardzo potrzebna jest szczepionka, która pomogłaby uchronić przed widmem zachorowań na COVID-19 w przyszłości. Na całym świecie ponad 100 zespołów naukowych prowadzi badania. Najbardziej zaawansowane prace trwają w Stanach Zjednoczonych i w Niemczech.

Zobacz także: Szczepionka na koronawirusa. Wolontariusze w USA otrzymali drugą dawkę szczepionki

Do badań włączyli się też polscy naukowcy. Nad szczepionką przeciwko SARS-CoV-2 pracuje zespół z katedry Biotechnologii Medycznej Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu i Wielkopolskie Centrum Onkologii.

Zobacz film: "Prof. Pyrć o szczepionce na koronawirusa"

Badacze bazują w swoich pracach na wcześniejszych badaniach poświęconych szczepionkom nowotworowym.

"Pracujemy nad szczepionką genetyczną z wykorzystaniem skonstruowanych przez nas wcześniej molekularnych adiuwantów. Adaptujemy to, czego nauczyliśmy się, tworząc szczepionki rakowe" - mówił prof. dr hab. Andrzej Mackiewicz, kierownik Zakładu Diagnostyki i Immunologii Nowotworów w WCO w Poznaniu i kierownik Katedry Biotechnologii Medycznej UMP w rozmowie z "Menedżerem Zdrowia".

Szczepionka pomogłaby ustrzec przed zachorowaniem na COVID-19, ale też przed powikłaniami, do których może prowadzić wirus. Wiele wskazuje na to, że u części zakażonych koronawirusem konsekwencje choroby mogą pojawiać się latami.

Zobacz także: Koronawirus. Naukowcy z Uniwersytetu w Glasgow uważają, że COVID-19 może skrócić życie o 10 lat

2. Szczepionka na raka i na koronawirusa?

Zespół z poznańskiego Uniwersytetu Medycznego wpadł na jeszcze jeden nowatorski pomysł. Chcą stworzyć terapię dla pacjentów onkologicznych, która byłaby w stanie z jednej strony pokonać wirusa, a z drugiej blokować rozwój nowotworu. Prof. Mackiewicz podkreśla, że do tej pory nikt na świecie nie proponował takich rozwiązań.

Naukowcy przyznają, że główną blokadą w ich pracach są niskie nakłady finansowe, które podcinają im skrzydła.

Zobacz także: Koronawirus w Polsce. Polka kieruje zespołem, który opracowuje szczepionkę zwalczającą wirus COVID-19

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze