Trwa ładowanie...

Nowe odkrycie naukowców - szczepionka na grypę w plastrze

 Anna Krzpiet
29.11.2018 14:37
Szczepionka na grypę w plastrze
Szczepionka na grypę w plastrze (drugabuse/Georgia Tech's Research Horizons Magazine)

Szczepienia na grypę to sporny temat. Niektórzy są gorącymi zwolennikami, nie tylko sami się szczepią, ale też zachecają innych. Inni - nie chcą się szczepić, ponieważ obawiają się komplikacji. Są też osoby, które nie decydują się na szczepienie, ponieważ boją się ukłucia, a sam widok igły wywołuje u nich panikę. Dla tej ostatniej grupy naukowcy z Atlanty stworzyli szczepionkę... w plastrze.

1. Szczepionka w plastrze

Naukowcy wyszli naprzeciw potrzebom osób, które panicznie boją się strzykawek i igieł. To nowe rozwiązanie medyczne ma na celu zaradzenie temu problemowi, w nadziei na immunizację większej liczby osób. Badacze Georgia Tech w Atlancie opracowali innowacyjne rozwiązanie, które jest prostsze, tańsze i wygodne. Dodatkowo każdy będzie mógł sam w domu zaaplikować sobie taki "zastrzyk".

Zobacz także:

Wystarczy użyć załączony w paczce aplikator, który sygnalizuje, czy szczepionka została wykonana poprawnie. Plasterek ze szczepionką od wewnętrznej strony posiada 50 mikroskopijnych igieł, których ukłucie jest praktycznie niewyczuwalne. Po zaaplikowaniu plastra na skórze zostaje lekkie zaczerwienienie jedynie przez kilka dni, nie pozostawiając trwałych blizn.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Jak rozpoznać grypę?"
Szczepionka na grypę w plastrze
Szczepionka na grypę w plastrze (drugabuse/Georgia Tech's Research Horizons Magazine)

Pierwsza szczepionka w plastrze ma chronić przed grypą. W temperaturze pokojowej będzie można ją przechowywać przez rok. W przyszłości naukowcy pragną również stworzyć szczepionkę przeciwko wirusowi polio, różyczce i odrze.

7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy
7 mało znanych komplikacji podczas przeziębienia i grypy [8 zdjęć]

Przeziębienie czy grypa to nic miłego, jednak większość z nas może pocieszyć się faktem, że przeważnie

zobacz galerię

Naukowcy mają nadzieję, że niedługo plaster będzie używany przez większą grupę osób. Nowa metoda może również zrewolucjoniwać szczepienia dziecięce. Dla maluchów ukłucie tradycyjną igłą jest nierzadko traumatyczne.

Zastosowanie plastra będzie całkowicie bezbolesne. Specjaliści mają nadzieję, że już niebawem plastry całkowicie wyprą igły, nie tylko przy wykonywaniu szczepionek, ale również podczas podawania leków.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze