Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw boreliozie. Nowe odkrycie

 Maria Krasicka
06.08.2020 11:38
Szczepionka przeciw boreliozie. Nowe odkrycie
Szczepionka przeciw boreliozie. Nowe odkrycie (123RF)

Od wielu lat naukowcy starają się opracować skuteczną szczepionkę przeciw boreliozie. Jednak do tej pory nikomu się to nie udało. O krok od ogłoszenia sukcesu jest natomiast francuska firma Valneva, która pracuje nad szczepionką powstrzymującą bakterie wywołujące boreliozę.

1. Czym jest borelioza?

Borelioza (krętkowica kleszczowa, choroba z Lyme) jest chorobą przenoszoną przez kleszcze. Nieleczona może być nawet śmiertelna. Zakazić się można w momencie ukąszenia przez kleszcza, który jest nosicielem boreliozy. Wczesne objawy choroby to m.in.: charakterystyczny rumień (który zanika w centrum i rozchodzi się obwodowo), osłabienie, ból głowy i gorączka. Objawy te ustępują w ciągu ok. trzech miesięcy. We wczesnym stadium boreliozę można łatwo wyleczyć antybiotykami. W cięższych przypadkach po zakończeniu antybiotykoterapii rozwija się postać wczesna rozsiana, która może występować pod postacią zapalenia stawów, neuroboreliozy lub zapalenia mięśnia sercowego. Takie osoby wymagają specjalnego leczenia i rehabilitacji.

2. Szczepionka na boreliozę

Badania nad skuteczną szczepionką trwają od dziesięcioleci. W 1998 roku wprowadzono w Stanach Zjednoczonych szczepionkę przeciw boreliozie, ale okazało się, że wywoływała stany zapalne stawów i po czterech latach została wycofana.

Zobacz film: "Kleszcze nie gryzą wszystkich tak samo"

Obecnie w fazie rozwoju klinicznego jest szczepionka VLA15 francuskiej firmy Valneva. Przeszła ona pozytywny test na 572 dorosłych osobach w Stanach Zjednoczonych i Europie. Nie wystąpiły żadne działania niepożądane, a skuteczność szczepionki wyniosła od 82 do 96 proc. Jest to bardzo obiecująca wiadomość.

Preparat zawarty w szczepionce ma za zadanie pobudzić układ odpornościowy do ataku na białko OspA występujące w dużej ilości na powierzchni komórki krętka. Dzięki temu organizm będzie mógł zwalczyć chorobę.

Jeżeli szczepionka zostanie zatwierdzona, będzie pierwszą dostępną na rynku. Z założenia ma być przeznaczona do profilaktycznego, czynnego uodporniania dorosłych i dzieci od drugiego roku życia.

3. Profilaktyka przeciwko kleszczom

Nie należy zapominać o profilaktyce. Dopóki szczepionka nie zostanie wypuszczona na rynek, pamiętajmy, żeby przed wyprawą do lasu lub na łąkę dobrze się zabezpieczyć. Koniecznie należy mieć długie spodnie, pełne buty, zasłonięte ręce i nakrycie głowy. Dobrze jest też stosować środki odstraszające kleszcze. Natomiast jeżeli znajdziemy na skórze kleszcza, należy go jak najszybciej usunąć (łapiąc go za głowę, a nie za odwłok). Nie można też smarować kleszcza masłem lub inną tłustą substancją, ponieważ w ten sposób możemy spowodować, że kleszcz zostawi ślinę z bakteriami w naszym ciele.

Aby uchronić się przed drugą poważną chorobą odkleszczową, jaką jest kleszczowe zapalenie mózgu, można się zaszczepić. Zalecane jest szczepienie dla osób wyjeżdżających np. w góry lub nad jezioro. Szczególnie rekomendowane jest zabezpieczenie dzieci.

Zobacz także: Koronawirus a kleszcze. Czy mogą być źródłem zakażenia?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze