Trwa ładowanie...

Szczepionki przeciwko pneumokokom należy wprowadzić do powszechnego programu szczepień

Avatar placeholder
18.10.2016 20:36
Szczepionki przeciwko pneumokokom należy wprowadzić do powszechnego programu szczepień
Szczepionki przeciwko pneumokokom należy wprowadzić do powszechnego programu szczepień

Eksperci podsumowują, że powszechne szczepienie przeciwko pneumokokom, które obowiązuje w Kielcach od 10 lat, pozytywnie wpłynęło na obniżenie liczby przypadków zapalenia płuc zarówno u dzieci, jak i u seniorów.

Eksperci sugerują, że powszechny program szczepień przeciwko pneumokokom pozytywnie wpłynie na zdrowie zarówno dzieci, jak i osób starszych
Eksperci sugerują, że powszechny program szczepień przeciwko pneumokokom pozytywnie wpłynie na zdrowie zarówno dzieci, jak i osób starszych (123rf)

Kielce na szczepienia przeznaczyły do tej pory 15 mln zł ze swojego budżetu, co umożliwiło objęcie powszechnym szczepieniem przeciwko pneumokokom 15 tys. dzieci do 12 miesiąca życia. Średnio w Kielcach szczepi się co roku 1600 dzieci.

Przed wprowadzeniem w Kielcach powszechnego programu szczepień przeciwko pneumokokom, w wyniku zapalenia płuc hospitalizowano każdego roku średnio 136 dzieci w wieku do 24 miesięcy - podaje dr n. med. Marian Patrzałek na konferencji "Dziesięć lat profilaktyki przeciwko pneumokokom".

Zobacz film: "Rehabilitacja kardiologiczna"

Rozpoczęcie programu szczepień dzieci dało zaskakujące efekty. Jak wynika z zaprezentowanych przez specjalistę danych, z roku na rok spadała liczba zachorowań. W 2005 r. odnotowano 83 przypadki zachorowań, w 2007 r. - 23, w 2008 r. - 43, w 2009 r. - 26, w 2010 i 2011 r. - po 18, a w 2012 - tylko 3.

Co więcej, już po trzech latach od startu programu zauważono spadek liczby zachorowań również wśród osób starszych niż 65 lat. Obecnie ogólne statystyki podają, że w Kielcach zanotowano spadek liczby przypadków zapalenia płuc o jedną trzecią.

ZOBACZ TAKŻE:

Okazuje się, że szczepienia pozytywnie wpływają na stan zdrowia nawet wśród osób starszych, które nie zostały nimi objęte.

"To pokazuje jak ważną rolę odgrywają szczepienia dla wszystkich grup ludności" - stwierdza lekarz.

„W ślad Kielc poszło ponad dwadzieścia gmin lub miast w Polsce, wprowadzając powszechne szczepienia przeciwko pneumokokom” - dodaje Piotr Hartmann, prezes Fundacji Rozwoju Pediatrii, która zorganizowała konferencję.

Jeśli chodzi o skutki uboczne wykonanych szczepień, pan Hartmann zapewniał, że nie stwierdzono przypadków, które byłyby groźne dla życia i zdrowia dzieci. Wszystkie mieściły się w ramach normalnych działań niepożądanych, takich jak gorączka czy ból w okolicy ukłucia. Uspakajał również, że szczepienia przeciwko pneumokokom są znakomicie tolerowane przez najmłodszych.

Hartmann liczy na to, że na podstawie sukcesu programu szczepień w Kielcach, Ministerstwo Zdrowia zdecyduje o powszechnym szczepieniu przeciwko pneumokokom w całej Polsce. Jak do tej pory szczepienia na pneumokoki nie są jednak uwzględnione w programie szczepień ochronnych na 2017 r.

Na co powinni szczepić się dorośli?
Na co powinni szczepić się dorośli? [6 zdjęć]

O szczepieniach mówi się najczęściej w kontekście dzieci. To najmłodsi najczęściej poddawani są immunoprofilaktyce,

zobacz galerię

Aktualnie Ministerstwo Zdrowia opracowuje projekt programu, który miałby objąć szczepieniami dzieci urodzone po 1 stycznia 2017 r. W Polsce od kilku lat obowiązkowo szczepi się niemowlęta urodzone przed 37. tygodniem ciąży i te posiadające niską masą urodzeniową - niższą niż 2,5 kg. Dodatkowo szczepi się również dzieci poniżej 5. roku życia, cierpiące m.in. na przewlekłe choroby serca, cukrzycę i astmę.

"Przy tak mocnych dowodach na świecie i w Polsce (...) nie bardzo mogę zrozumieć, dlaczego Ministerstwo Finansów jeszcze się zastanawia, czy inne władze w Polsce, aby te szczepienia wprowadzić u wszystkich dzieci" - stwierdza prof. Teresa Jackowska, krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii. Jednocześnie dodaje, że Polska jest pod tym względem daleko za Europą.

Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych?
Czy wiesz, jak zwalczyć objawy popularnych przypadłości dziecięcych? [10 zdjęć]

Biegunka stanowi jedną z najpowszechniej występujących chorób wieku dziecięcego. Może być wynikiem m.in.

zobacz galerię

Anna Skoczyńska kierownik Zakładu Epidemiologii i Mikrobiologii Klinicznej Narodowego Instytutu Leków z Narodowego Instytut Leków zauważa, że w Polsce śmiertelność związana z pneumokokami jest nadal wysoka, czyli ponad 35 proc. Należy jednak pamiętać, że są to głównie osoby po 65 r.ż., a jeśli chodzi o dzieci, odnotowano w ubiegłych latach pojedyncze przypadki.

Pneumokoki są jedną z częstszych przyczyn zakażeń u człowieka. Najwięcej przypadków zachorowań zdarza się w Polsce jesienią i zimą, gdyż przenoszą się one drogą kropelkową. Wywołują one m.in. zapalenie płuc. Zakażeniu sprzyjają: osłabienie układu odpornościowego, nowotwory, stany "pozabiegowe", a wiek 65+ to główne wskazanie do szczepienia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze