Trwa ładowanie...

#SzczepSięNiePanikuj. Czy Polacy mogą zaszczepić się w innym kraju Unii Europejskiej?

 Katarzyna Gałązkiewicz
21.01.2021 09:46
Czy Polacy z grup największego ryzyka mogą zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE? Odpowiadamy
Czy Polacy z grup największego ryzyka mogą zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE? Odpowiadamy (123 rf)

Czy Polacy mogą zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE, ponieważ przebywają poza granicami kraju, albo po prostu chcą skorzystać z takiej możliwości? Zasada europejskiej solidarności sugerowałaby, że tak. Okazuje się jednak, że w praktyce jest to dużo bardziej skomplikowane, a nawet niemożliwe. Wątpliwości budzi też pytanie, co jeśli zechcemy zaszczepić się w innym mieście.

Tekst powstał w ramach akcji #SzczepSięNiePanikuj.

spis treści

1. Czy mogę zaszczepić się za granicą?

"Należy to (szczepienie poza krajem ojczystym - red.) do kompetencji państw członkowskich - więc decyzja w tym zakresie należy do państwa członkowskiego" - podaje Komisja Europejska.

Oznacza to, że stosowanie zasady solidarności w przypadku szczepień przeciwko COVID-19 zależy od dobrej woli poszczególnych państw członkowskich. Jak wyglądają zasady i praktyki szczepień obcokrajowców w niektórych krajach Unii Europejskiej?

2. Możliwość szczepień w Portugalii

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

W Portugalii istnieje możliwość zaszczepienia przeciwko COVID-19 osoby zarejestrowanej w polskim systemie zdrowia publicznego, która odwiedza rodzinę rezydującą w tym kraju. Warunkiem zaszczepienia takiej osoby jest przedstawienie dokumentów potwierdzających tożsamość i przynależność do publicznego systemu zdrowia publicznego w Polsce.

Polak, który odwiedza Portugalię, musi zostać wcześniej zgłoszony do najbliższej przychodni przez osobę, u której będzie w Portugalii rezydował. Pracujący lub rezydujący w Portugalii Polacy, w celu zaszczepienia się przeciwko COVID-19 muszą zgłosić się do najbliższej publicznej przychodni służby zdrowia i wypełnić właściwy formularz. W zależności od wieku, stanu zdrowia i wykonywanej pracy zostaną przydzieleni do odpowiedniej fazy szczepień. O terminie szczepienia zostaną poinformowani telefonicznie.

Czy Polacy z grup największego ryzyka mogą zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE
Czy Polacy z grup największego ryzyka mogą zaszczepić się na COVID-19 w innych krajach UE (123 rf)

3. Hiszpania i Włochy nie przewidują szczepień dla obcokrajowców

Jak wynika z informacji udzielonych przez hiszpański rząd, na Półwyspie Iberyjskim nie przewidziano możliwości wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 dla obcokrajowców, którzy nie są rezydentami, bądź nie są zatrudnieni na jego terytorium. Okazuje się, że przepisy dotyczące szczepień są rygorystyczne nawet w przypadku obywateli Hiszpanii, którzy chcieliby zaszczepić się poza terenem swojej wspólnoty autonomicznej.

Podobnie jest we Włoszech. Żaden przepis dotyczący szczepień nie przewiduje obecnie możliwości, by obcokrajowiec odwiedzający kogoś w tym kraju, mógł się zaszczepić. Prawo do szczepień mają ci cudzoziemcy, którzy są stałymi rezydentami Włoch, objęci są systemem opieki zdrowotnej i posiadają legitymację potwierdzającą, że są w nim zarejestrowani.

Zgodnie z obowiązującym planem szczepień, obecnie szczepieni są wyłącznie pracownicy służby zdrowia oraz pensjonariusze domów opieki dla osób starszych i ich personel. W najbliższych dniach mają rozpocząć się szczepienia osób powyżej 80. roku życia, ściśle na podstawie rejestrów oddziałów służby zdrowia.

4. Czy można zaszczepić się w Belgii, Francji?

W Belgii zaszczepione mogą być osoby, które mieszkają w tym kraju na stałe i płacą składki na ubezpieczenie zdrowotne. Ministerstwo zdrowia nie przewiduje wyjątków.

We Francji szczepienia dla osób po 75 roku życia rozpocząć się mają 18 stycznia. W pierwszej kolejności zaszczepieni będą ci, którzy zamieszkują regiony o największym zagęszczeniu zainfekowanych. Nad Loarą opieka zdrowotna to co prawda kwestia rezydencji, a nie obywatelstwa, ale chaos i możliwości interpretacji przepisów są tak duże, że bezpieczniej byłoby nie liczyć tam na szczepienie.

5. W Niemczech tylko z zaproszeniem

W Niemczech nie ma możliwości szczepień, jeśli nie dostanie się na nie zaproszenia. Zgłoszenie się zatem do punktu szczepień "z ulicy" jest raczej niemożliwe. Tu ruszają właśnie szczepienia dla osób powyżej 80. roku życia, ale nie wszędzie w jednym terminie, za to w większości landów z problemami w rejestracji: linie telefoniczne są przeciążone.

6. Szczepienie w Czechach i na Słowacji

Zaszczepienie obcokrajowca w Czechach nie będzie możliwe. Szczegółowych przepisów dotyczących cudzoziemców żyjących w tym kraju i płacących ubezpieczenie zdrowotne nie ma. Tamtejszy resort zdrowia twierdzi, że nie ma potrzeby tworzenia osobnych przepisów, ponieważ nie chodzi o dużą grupę osób. Wyjątkiem są ci obcokrajowcy, którzy są ubezpieczeni w Czechach. Według danych Urzędu Statystycznego na terenie Czech mieszka, mając różne wizy, zgody na pobyt tymczasowy lub stały około 600 tys. cudzoziemców.

Na Słowacji w istniejących przepisach mowa jest o szczepieniu "obywateli Republiki Słowackiej", ale w praktyce mają być także szczepieni cudzoziemcy. Muszą czekać na etap szczepień, w którym nie będzie już innych grup priorytetowych.

7. Czy mogę zaszczepić się na COVID w innym mieście?

Jak czytamy na gov.pl, jeśli chcemy zmienić termin albo zaszczepić się w innym punkcie czy w innym mieście – mamy taką możliwość. Wystarczy, że skorzystamy z dostępnej na stronie wyszukiwarki i wskażemy dogodną dla nas datę i lokalizację.

8. Szczepienia przeciw COVID-19 dla obcokrajowców w Polsce

W naszym kraju to PESEL jest prawem do szczepienia. Dzięki czemu możemy leczyć w Polsce wszystkich pacjentów chorujących na COVID niezależnie od ich narodowości, ale w przypadku szczepień pierwszeństwo mają obywatele Polski.

Jak podaje gov.pl, obcokrajowiec musi zameldować się w naszym państwie na co najmniej 30-dniowy pobyt, a wówczas automatycznie otrzyma numer PESEL. Do tego wymagana jest karta pobytu, która potwierdza tożsamość cudzoziemca, kiedy przebywa w Polsce. Co istotne przy szczepieniu nie ma jednak podziału na narodowość. Obcokrajowców obowiązują takie etapy, jak wszystkich ze względu na wiek czy wykonywaną profesję.

ZUS podaje, że w Polsce ubezpieczonych jest ponad 650 tys. cudzoziemców.

9. Czym różnią się szczepionki Moderny, Pfizera i AstraZeneki?

W większości krajów europejskich oprócz szczepionek Pfizera, w najbliższym czasie będzie można zaszczepić się także preparatami Moderny oraz AstraZeneki. Czym różnią się te szczepionki?.

Prof. Krzysztof Pyrć wyjaśnia, że szczepionka koncernu AstraZeneca rzeczywiście działa trochę inaczej w porównaniu z preparatami Pfizera i Moderny. Zasada działania jest podobna, jak szczepionek mRNA, natomiast sposób dostarczenia informacji jest różny.

- To jest szczepionka wektorowa, tzn. informacja, która pozwala naszym komórkom na wyprodukowanie białka S, nie jest dostarczana w postaci mRNA, tylko w postaci wektora wirusowego. W tym wypadku to jest adenowirus, który nie jest w stanie replikować w naszym organizmie. Wektor przenosi informację do naszych komórek, gdzie dochodzi do wytworzenia mRNA, a na tej podstawie białka S. Jeżeli chodzi o skuteczność i profil bezpieczeństwa poczekajmy z oceną. Punktem referencyjnym będzie analiza przeprowadzona przez Europejska Agencję Leków i w oparciu o te dane będziemy w stanie wyciągnąć pewne wnioski - tłumaczy prof. Krzysztof Pyrć, wirusolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Profesor podkreśla, że teraz powinniśmy się skupić nad tym, by jak najszybciej przeprowadzić proces szczepień. Dostępne szczepionki są zatwierdzone przez EMA, więc wybór konkretnego preparatu, to sprawa drugorzędna.

- Moim zdaniem wybór szczepionki przez pacjenta nie ma większego sensu, różnice między dwiema dopuszczonymi do tej pory szczepionkami są praktycznie żadne, zarówno w efektywności, jak i w profilu bezpieczeństwa. Kiedy pojawią się kolejne produkty będzie można dyskutować - mówi prof. Pyrć.

Którą szczepionkę wybrałby prof. Pyrć?

- Ja chcę się zaszczepić tą szczepionką, która będzie dostępna jak najszybciej, ponieważ im szybciej się zaszczepię, tym szybciej uzyskam zabezpieczenie przed chorobą i myślę, że tak należy do tego podejść - dodaje ekspert.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze