Trwa ładowanie...

#SzczepSięNiePanikuj. Jakie są słabe punkty Narodowego Programu Szczepień? (WIDEO)

 Maria Krasicka
14.01.2021 19:09

W programie WP "Newsroom" podczas debaty specjalistów w ramach akcji #SzczepSięNiePanikuj poruszony został temat słabych punktów Narodowego Programu Szczepień. Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej, wskazał najistotniejsze z nich.

- Tych punktów jest bardzo dużo. Każde państwo opracowało własny schemat, własną drogę do wyszczepienia. W naszej drodze jest kilka miejsc do poprawy. Kiedy my mówimy, że chcielibyśmy wyszczepić jak najwięcej. Jeżeli mamy 6 tys. punktów szczepień i tygodniowo te punkty mają otrzymywać 30 szczepionek, to po co one są? Utrzymanie tego kosztuje, nie tylko, jeśli chodzi o kwestie finansowe, ale i kadrowe - zauważa ekspert.

Druga kwestia, którą poruszył prof. Andrzej Matyja, to czy z punktu widzenia medycznego, o grupę wyżej nie powinny przechodzić osoby młodsze, ale bardziej obciążone różnymi chorobami.

- Już wiemy, że przebieg choroby jest dużo cięższy u młodych osób poważnie obciążonych chorobami współistniejącymi, jakimi jest: cukrzyca, otyłość, przewlekłe choroby płuc itp. Czy stratedzy nie powinni się zastanowić, czy to nie lekarz powinien decydować o pierwszeństwie w szczepieniu - mówi prof. Matyja.

Jak zaznacza, ma świadomość, jak takie działanie może wpłynąć na zachowanie społeczeństwa i mimo dobrych chęci, może się to skończyć na zatkaniu Podstawowej Opieki Zdrowotnej.

- Jednak jestem już ostrożny ze sformułowaniami, które byłyby w efekcie rozsądne i przyspieszyłyby osiągnięcie odporności populacyjnej, ale pozwoliłyby zmniejszyć ilość zgonów w Polsce - dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze